Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Świat malucha

23 listopada 2021 Dobre praktyki

grupa dzieci siedzi na dywanie i gra w grę

Nowoczesny kompleks żłobkowo-przedszkolny w Rudniku nad Sanem otwarto w lipcu 2018 roku. Poprzednie przedszkole, działające przez 39 lat, przestało spełniać oczekiwania mieszkańców. Dlatego samorząd zdecydował się na rozbiórkę i budowę nowego przedszkola oraz pierwszego w gminie żłobka samorządowego.

widok z lotu ptaka na przedszkole w Rudniku

Fot. Maciej Rałowski

– Gdy przymierzaliśmy się do budowy, w samorządowym przedszkolu były dwa oddziały. Sceptycy mówili nam, że potrzebne są najwyżej trzy. Postanowiliśmy jednak zbudować czterooddziałowe przedszkole, zakładając, że będzie zapas miejsc na kilka lat. Dziś w żłobku mamy 33 miejsca, a w przedszkolu 100 i przydałoby się więcej – mówi Waldemar Grochowski, burmistrz Rudnika nad Sanem. Budynek przedszkola połączono ze żłobkiem, a aranżację utrzymano w tym samym klimacie. – Byli tacy, którzy mówili: po co w Rudniku żłobek? Dziećmi zajmą się dziadkowie. To już nie te czasy. Rodzice chcą pójść do pracy, a dziecko oddać do żłobka czy przedszkola na kilka godzin, by zapewnić mu dobrą opiekę – dodaje burmistrz.

Znakiem rozpoznawczym placówki są kolory. Widać to zarówno w samej elewacji budynku, jak i na dużym, kolorowym placu zabaw wyposażonym w wymyślne urządzenia. Obok niego znajduje się ogródek warzywny, który pod okiem opiekunek uprawiają maluchy. – Jedną z naszych atrakcji są makiety dzikich zwierząt – słonia, żyrafy, lwa, tygrysa i pandy, na które dzieci mogą się wspinać i bawić – opowiada Iwona Markocka, dyrektorka Przedszkola Miejskiego.

chłopiec siedzi na makiecie słonia

Fot. Maciej Rałowski

Wnętrze także robi wrażenie. Przestronne i różnobarwne sale edukacyjne z oddzielnymi łazienkami wyposażone są w nowoczesne zabawki i pomoce dydaktyczne najnowszej generacji. – Mamy ekrany multimedialne i dywany interaktywne, czyli miejsca, na których dzieciaki mogą grać w gry. Dzięki takim warunkom można było wprowadzić nowe zajęcia, np. muzyczno-taneczne. Kupiliśmy też roboty, a wszystkie nauczycielki skończyły odpowiedni kurs i teraz podczas zajęć pięcio- i sześciolatki same budują roboty – wyjaśnia dyrektor Markocka.

chłopiec skacze po dywanie interaktywnym

Fot. Maciej Rałowski

Z oferty przedszkola chce korzystać coraz więcej rodziców z ościennych miejscowości, którzy przyjeżdżają do Rudnika do pracy. – Dostosowaliśmy się do ich potrzeb. Placówka działa od 6:00 do 17:00, aby można było spokojnie przywieźć dziecko przed pracą i zabrać po niej. Przed budynkiem jest wygodny parking przeznaczony dla rodziców. Mogą więc bezpiecznie dowieźć dziecko i odprowadzić je do przedszkola. To dla nich ogromy komfort – dodaje burmistrz. Władze gminy zatrudniły większy zespół pedagogów, niż jest wymagany przez prawo, aby placówka mogła być otwarta codziennie przez cały rok. Kadra liczy 17 osób, jest też logopeda i dietetyczka. Rodzice chwalą sobie takie rozwiązanie, gdyż nie mają problemów z organizacją opieki nawet podczas wakacji.

grupa dzieci siedzących przy stolikach

Fot. Maciej Rałowski

Projektując obiekt, nie zapomniano o rozwiązaniach ekologicznych. Zamontowano nowoczesne systemy wentylacyjne i oczyszczacze powietrza, instalację fotowoltaiczną, rekuperator i oświetlenie w technologii LED. Jest też automatyczne powiadamianie o niebezpieczeństwie, monitoring wewnątrz i na zewnątrz oraz system domofonowy. Dzięki temu placówka jest jedną z najnowocześniejszych w regionie. – Udział w konkursie „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany” to dla nas wielkie wyróżnienie, a wygrana sprawiła, że dodatkowo wzrósł nasz prestiż – podsumowuje dyrektor Markocka.

ikonka przyjazny region

„Mistrz zmian” w kategorii: Przyjazny region – Gmina i Miasto Rudnik nad Sanem
Projekt: Zwiększenie dostępności do edukacji przedszkolnej na terenie gminy i miasta Rudnik nad Sanem – budowa kompleksu żłobkowo-przedszkolnego – etap I
Poddziałanie: 6.4.1 Przedszkola
Czas realizacji projektu: 07.04.2017-16.03.2018
Wartość projektu: ok. 3 mln zł
Wartość dofinansowania z UE: ok. 875 tys. zł

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Fundusze Europejskie są atrakcyjne

W ciągu 20 lat uczestnictwa w polityce spójności znacząco uprościliśmy i uatrakcyjniliśmy komunikację w obszarze funduszy unijnych.

czytaj więcej

Mistrzostwa emocji

Konkursy na najlepsze projekty współfinansowane z funduszy UE to skuteczne narzędzie promocji dobrych praktyk. Przyczyniają się do pozytywnego postrzegania wsparcia z Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Efekty są imponujące

8 grudnia podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, doceniliśmy laureatów III edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”.

czytaj więcej
Skip to content