Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Ułatwić diagnozę

23 listopada 2021 Dobre praktyki

ekran monitora, na dalszym planie kilka osób w sali przy MRI

Rosnąca liczba przypadków raka piersi u kobiet mobilizuje do rozwijania nowych metod wspomagających diagnostykę. W projekcie badawczym, który realizował zespół SoftSystem we współpracy z naukowcami z Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, w niestandardowy sposób wykorzystano rezonans magnetyczny (MRI).

Inicjatorzy pomysłu – dyrektor Przyrodniczo-Medycznego Centrum Badań Innowacyjnych Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. n. med. inż. Dorota Bartusik-Aebisher, prof. UR, oraz dr hab. n. med. David Aebisher, prof. UR – szukając nowych możliwości diagnozowania raka piersi, nawiązali kontakt z firmą SoftSystem, mającą trzydziestoletnie doświadczenie w opracowywaniu oprogramowania dla branży medycznej.

grupa osób siedzi przy białym stole konferencyjnym, w tle duży ekran monitora

Fot. Maciej Rałowski

Aktualnie dostępne na rynku rozwiązania przeznaczone do analizy danych pochodzących z MRI nie są w pełni zintegrowane z systemami klinicznymi. W rezultacie przenoszenie pozyskanych danych odbywa się manualnie, co jest nie tylko czasochłonne, ale też zwiększa ryzyko pomyłek. – Prowadziliśmy badania na wycinkach raka pobranych z piersi. Wykorzystaliśmy MRI, aby zbadać właściwości tkanki raka piersi w celu bardziej dokładnej diagnostyki. Zastosowaliśmy zestaw algorytmów sztucznej inteligencji, aby razem z danymi klinicznymi i naszymi pomiarami opracować system wspierający diagnostykę – mówi Michał Madera, dyrektor ds. badań i rozwoju w SoftSystem. Opracowana metoda poszerza obecnie dostępne narzędzia służące do diagnozowania raka. – Wykorzystujemy nowe parametry, które pozwalają na precyzyjne różnicowanie tkanki nowotworowej od zdrowej. Tym samym chcemy stworzyć nowe narzędzie dla lekarzy, ponieważ szybsza i precyzyjniejsza diagnoza przekłada się na wdrożenie leczenia odpowiedniego dla konkretnego przypadku nowotworu u pacjentki – wyjaśnia dr Justyna Surówka z firmy SoftSystem.

Wyniki analizy danych z rezonansu magnetycznego oraz danych klinicznych zostały połączone w jednym systemie analitycznym. Przez dwa lata trwania projektu zespół opracował m.in. wzorce formalne dla systemu ekspertowego: model elektronicznego rekordu pacjenta, model stanu zdrowia pacjenta, model klasyfikacji raka piersi, model wyników analizy MRI i opis struktur repozytoriów – baz danych. Przygotował też bazę przechowującą dane medyczne oraz algorytmy dotyczące tych zbiorów. Opracowano automatyczne i półautomatyczne metody wyznaczania obszarów diagnostycznych i wyliczania krzywych czasu relaksacji, tym samym eliminując konieczność manualnej identyfikacji tych obszarów. – Prace badawcze już się zakończyły, obecnie trwają prace przedwdrożeniowe, czyli przygotowanie do sprzedaży produktu. W pierwszej fazie program trafi do laboratoriów, ponieważ jest to nowa metoda, którą trzeba spopularyzować. Dopiero potem będzie ją można szerzej promować i wdrażać do diagnostyki bezpośredniej, do klinik – tłumaczy Michał Madera.

kobieta i mężczyzna przy ekranach komputerowych

Fot. Maciej Rałowski

Ważnym efektem jest integracja opracowanego prototypu systemu z oprogramowaniem do biobankowania. Biobanki wspierają badania naukowe mające na celu polepszenie diagnostyki i terapii wielu chorób. Gromadzony jest w nich zarówno materiał biologiczny, jak i towarzyszące mu dane, które mogą pochodzić od osób zdrowych oraz pacjentów cierpiących na określone schorzenia. Dane takie mogą zostać wykorzystane do opracowywania nowych rozwiązań diagnostycznych i terapeutycznych zawierających w sobie elementy sztucznej inteligencji. Taka idea przyświecała biobankowi uruchomionemu na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie eksperymentalnie wdrożono opracowany w ramach projektu system. – Nadal będziemy pracować na rzecz medycyny, w tym kierunku cały czas się rozwijamy i realizujemy kolejne projekty finansowane ze środków unijnych. Medycyna celowana jest obszarem, który chcielibyśmy rozwijać na Podkarpaciu. Na świecie te trendy są coraz popularniejsze – mówi Justyna Surówka.

ikonka bezpieczny region

„Mistrz zmian” w kategorii: Bezpieczny region – SoftSystem Sp. z o.o.
Projekt: Prace B+R nad opracowaniem ekspertowego systemu do analizy danych pozyskanych z tkanek raka piersi metodą obrazowania przy użyciu magnetycznego rezonansu jądrowego
Działanie: 1.2 Badania przemysłowe, prace rozwojowe oraz ich wdrożenia
Czas realizacji projektu: 01.02.2019-31.01.2021
Wartość projektu: ok. 2,49 mln zł
Wartość dofinansowania z UE: ok. 1,43 mln zł

 

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Fundusze Europejskie są atrakcyjne

W ciągu 20 lat uczestnictwa w polityce spójności znacząco uprościliśmy i uatrakcyjniliśmy komunikację w obszarze funduszy unijnych.

czytaj więcej

Mistrzostwa emocji

Konkursy na najlepsze projekty współfinansowane z funduszy UE to skuteczne narzędzie promocji dobrych praktyk. Przyczyniają się do pozytywnego postrzegania wsparcia z Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Efekty są imponujące

8 grudnia podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, doceniliśmy laureatów III edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”.

czytaj więcej
Skip to content