Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Odpowiedź na zmiany klimatu

11 maja 2020 Dobre praktyki

Na zdjęciu Wojciech Szymborski, autor pomysłu i prezes spółki AQUARes. Na drugim planie prototyp urządzenia. Fot. Maciej Rałowski/ralowski.pl

Rzeszowski startup AQUARes znalazł sposób, dzięki któremu miasta będą lepiej przygotowane zarówno na długotrwałe susze, jak i gwałtowne ulewy. 

Dotychczas tak projektowano miasta i osiedla, by wodę opadową sprawnie odprowadzić z aglomeracji. Podczas nawalnych deszczy kanalizacja deszczowa jest niewydolna – w miejscach, gdzie przeważają utwardzone nawierzchnie i gęsta zabudowa, dochodzi do „powodzi błyskawicznej”. W okresie upałów miasta stają się „wyspami gorąca”. Nagrzane powierzchnie ulic, chodników, budynków negatywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.

– Obserwacja problemów wywoływanych przez skutki zmian klimatycznych zainspirowała mnie do opracowania rozwiązania „AQUARes – miejskiego rozproszonego systemu sterowalnej mikroretencji”. Woda deszczowa nie jest problemem, jest zasobem, który warto umiejętnie wykorzystać – mówi Wojciech Szymborski, autor pomysłu i prezes spółki AQUARes.

Start-up, który inkubował się na Platformie Start In Podkarpackie, opracował system pozwalający w mądry sposób gospodarować wodą opadową. Deszczówka jest gromadzona w zbiornikach zlokalizowanych na terenach zurbanizowanych. Woda może służyć zarówno do zraszania otoczenia i podlewania zieleni, jak i do napędzania prądnic zasilających np. nocne oświetlenie. W ciągu dnia, dzięki wykorzystaniu energii słonecznej woda jest przepompowywana do wyżej położonych zbiorników. Nocą zaś spływa do niższych, napędzając miniturbiny. Dzięki temu, że jest w ciągłym ruchu, nie dochodzi do procesu gnicia.

Zdjęcie przedstawia prototyp miejskiego rozproszonego systemu sterowalnej mikroretencji

Prototyp urządzenia miejskiego rozproszonego systemu sterowalnej mikroretencji. Fot. Maciej Rałowski

Podczas inkubacji możliwe było przetestowanie pomysłu i stworzenie spółki kapitałowej. – Bardzo sobie ceniliśmy współpracę z menedżerem inkubacji, który pokierował naszym rozwojem i nas inspirował. Wsparcie finansowe pozwoliło stworzyć prototyp urządzenia w mniejszej skali. Skorzystaliśmy także ze szkoleń, doradztwa i wsparcia organizacyjno-prawnego. Podczas Startup Summer Camp 2 w Rynie w 2019 r. mogliśmy zaprezentować nasz pomysł szerszemu audytorium i wziąć udział w konkursie dla uczestników. Dzięki temu doświadczeniu zdobyliśmy później główną nagrodę w konkursie „DESIGN-it-UP – projekt na starcie” w Katowicach w lutym 2020 r. – opowiada Wojciech Szymborski.

Spółka AQUARes otrzymała rekomendację do dofinansowania w konkursie Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej. – Podczas jednego z etapów oceny mieliśmy decydujące spotkanie w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Eksperci wysoko ocenili nasz projekt. Pozyskanie dotacji to zwieńczenie całej ścieżki inkubacji oraz wszystkich etapów oceny naszego przedsięwzięcia, a także kilku lat pracy nad rozwiązaniem. Dotacja pomoże nam je wprowadzić na rynek – mówi Wojciech Szymborski.

Z powodu pandemii koronawirusa COVID-19 firma przesunęła start projektu z kwietnia na wrzesień 2020 r. AQUARes adresuje swą ofertę m.in. do władz miejskich oraz deweloperów – to rozwiązanie pozwala w inteligentny sposób przystosować miasta do zmian klimatu. Spółka projektuje systemy oraz oprogramowanie do zarządzania nimi. – W dalszej perspektywie chcielibyśmy zająć się również realizacją takich systemów. Dziś jednak najważniejsze jest przekonanie rynku, że warto w to rozwiązanie zainwestować – dodaje autor pomysłu.

Jerzy Gontarz

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Fundusze Europejskie są atrakcyjne

W ciągu 20 lat uczestnictwa w polityce spójności znacząco uprościliśmy i uatrakcyjniliśmy komunikację w obszarze funduszy unijnych.

czytaj więcej

Mistrzostwa emocji

Konkursy na najlepsze projekty współfinansowane z funduszy UE to skuteczne narzędzie promocji dobrych praktyk. Przyczyniają się do pozytywnego postrzegania wsparcia z Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Efekty są imponujące

8 grudnia podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, doceniliśmy laureatów III edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”.

czytaj więcej
Skip to content