Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Uzdrowiskowa perełka Podkarpacia

1 grudnia 2020 Dobre praktyki

pensonat Bazar, drewniany zabytek w Iwoniczu_zdroju

Iwonicz-Zdrój jest największym i najstarszym uzdrowiskiem w województwie podkarpackim. Lecznicze walory występujących tutaj wód mineralnych opisał już w 1578 r. Wojciech Oczko, nadworny medyk królów polskich: Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy.

Wtedy też zaczęto zwracać uwagę na doskonały klimat kurortu. W dwudziestoleciu międzywojennym miejscowość stała się bardzo popularna wśród bywalców „wód” i tak pozostało do dziś.


„Excelsior” jest jednym ze sztandarowych budynków i jedynym szpitalem uzdrowiskowym w Iwoniczu-Zdroju. Jego budowę rozpoczęli w 1927 r. Załuscy, ówcześni właściciele uzdrowiska, na zboczu Góry Przedziwnej. Zamierzali stworzyć tu luksusowy i nowoczesny budynek kurortowy. Obiekt od 1985 r. utrzymuje status szpitala uzdrowiskowego, a obecnym właścicielem jest spółka Uzdrowisko Iwonicz.

Budynek w ostatnich latach przeszedł gruntowną modernizację, stając się nowoczesnym i komfortowym obiektem uzdrowiskowo-rehabilitacyjnym. – Zdecydowaliśmy się na realizację projektu z dofinansowaniem unijnym, ponieważ brakowało nam łóżek szpitalnych. Dzięki temu w ubiegłym roku dobudowaliśmy czterokondygnacyjne skrzydło, dopasowane architektonicznie do zabytkowej części – mówi Krzysztof Guzik, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Uzdrowiska Iwonicz SA.

Budynek „Excelsior”. Po prawej widoczna nowo dobudowana część

Szpital uzdrowiskowo-rehabilitacyjny „Excelsior” w Iwoniczu-Zdroju. Fot. archiwum beneficjenta

Dla kuracjuszy i turystów

W nowym obiekcie na wyższych kondygnacjach znajdują się pokoje z łazienkami, które przystosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powiększyły one bazę noclegową szpitala o 70 miejsc (łącznie obiekt dysponuje 280 miejscami). Według szacunków, w ciągu roku zakwaterowanych może być tu prawie 4,5 tys. kuracjuszy.

trzy łóżka i stolik w nowym pokoju

W nowym skrzydle szpitala znajduje się 70 miejsc noclegowych w pokojach z balkonami oraz łazienkami. Fot. archiwum beneficjenta

Niższe piętra przeznaczono zaś na nowoczesną bazę zabiegową. Dzięki temu ofertę leczniczą poszerzono o zabiegi działające w oparciu o system biofeedback. To najnowszy trend leczenia uzdrowiskowego, pozwalający na komputerową ocenę bieżących i końcowych postępów rehabilitacji. – Badania naukowe pokazują, że rehabilitacja z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości i biofeedbacku zwiększa skuteczność oraz przyspiesza efekty lecznicze. Atrakcyjna forma rehabilitacji, przypominająca grę komputerową, sprawia, że pacjent bardziej angażuje się w ćwiczenia. Dodatkowo jest on na bieżąco informowany, czy poprawnie wykonuje ćwiczenia i czy prawidłowo angażuje siłę mięśniową. Pozwala to również na stały monitoring pacjenta podczas rehabilitacji i zwiększa bezpieczeństwo wykonywanych ćwiczeń – wyjaśnia Krzysztof Guzik. Nowością jest także urządzenie do magnetoledoterapii. Stosowane w nim tzw. białe światło pomaga w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów. Magnetoterapia działa bowiem przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, a do tego łagodzi ból.

sala do ćwiczeń ogólnousprawniających

Niższa piętra czterokondygnacyjnej nowej części przeznaczone są na nowoczesną bazę zabiegową. Fot. archiwum beneficjenta

W ramach projektu powstała również nowa klatka schodowa z nowoczesną, przestronną windą. – Inwestycja znacznie poprawiła dostępność różnych pomieszczeń, a tym samym rozwiązała wiele problemów naszych pacjentów. Na rehabilitację kierowane są do nas osoby, które w wyniku swojej choroby mają problem z poruszaniem się, uzależnione są od pomocy osób trzecich. Jednym z celów projektu było zatem przeciwdziałanie wykluczeniu ze społeczeństwa osób z dysfunkcją narządu ruchu – wyjaśnia dyrektor Guzik.

W dobudowanym skrzydle i w otoczeniu szpitala udało się usunąć bariery architektoniczne. Wyremontowana została droga dojazdowa oraz miejsca parkingowe, a teren wokół zagospodarowano. Powstała m.in. zewnętrzna siłownia, z której korzystać mogą kuracjusze i turyści, podobnie jak z poidełka z wodą leczniczą „Elin”. Pojawiły się nowe ścieżki spacerowe dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Dodatkową atrakcją jest ścieżka zdrowotno-dydaktyczna, która prowadzi przez centrum Iwonicza-Zdroju. W ramach projektu odrestaurowana została również elewacja i dach budynku „Źródło Józefa” w centrum uzdrowiska.

 

Kurort przyjazny ludziom i środowisku 

– Uważam, że najważniejszym efektem projektu jest większa dostępność naszych pobytów leczniczych i zabiegów rehabilitacyjnych. To był nasz główny cel. Poza tym poszerzenie oddziałów i stworzenie nowych gabinetów zabiegowych skutkuje wzrostem liczby zatrudnionych. Praca związana z obsługą kuracjuszy i turystów jest źródłem utrzymania dla wielu mieszkańców – podsumowuje Krzysztof Guzik.

Inwestycje zaowocowały też wdrożeniem programu rehabilitacji osób ze schorzeniami narządu ruchu. Dzięki wyposażeniu w nowoczesny sprzęt do rehabilitacji w Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym „Excelsior” możliwe jest prowadzenie kompleksowej rehabilitacji neurologicznej, reumatologicznej, ortopedycznej i pourazowej w oparciu o najnowsze osiągnięcia nauki.

Co ważne, zwłaszcza na terenie uzdrowiskowym, projekt zakłada poszanowanie zasady zrównoważonego rozwoju poprzez zachowanie zasobów naturalnych oraz ograniczenie presji na środowisko. Nowoczesna infrastruktura i wyposażenie szpitala mają zmniejszone zapotrzebowanie na energię elektryczną w porównaniu z wykorzystywanym w starej części obiektu.

Barbara Kozłowska

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Fundusze Europejskie są atrakcyjne

W ciągu 20 lat uczestnictwa w polityce spójności znacząco uprościliśmy i uatrakcyjniliśmy komunikację w obszarze funduszy unijnych.

czytaj więcej

Mistrzostwa emocji

Konkursy na najlepsze projekty współfinansowane z funduszy UE to skuteczne narzędzie promocji dobrych praktyk. Przyczyniają się do pozytywnego postrzegania wsparcia z Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Efekty są imponujące

8 grudnia podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, doceniliśmy laureatów III edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”.

czytaj więcej
Skip to content