Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Leśna Ostoja

21 czerwca 2021 Dobre praktyki

Budynek Domu dla seniora "Leśna Ostoja", widok od strony wejścia

Według prognoz demograficznych GUS w 2050 roku osoby w wieku powyżej 65 roku życia mają stanowić aż 32,7% społeczeństwa. Dlatego już dziś trzeba pomyśleć o komfortowych miejscach, gdzie starsze osoby nie będą samotne i pozbawione opieki.

Tym bardziej, że w Polsce zmienia się model rodziny – wielopokoleniowych ubywa, a młodzi ludzie często wyprowadzają się do odległych miejscowości, a nawet za granicę. 

Spółka SPECMED od 2001 r. zajmuje się świadczeniem usług medycznych na terenie Krosna. W swoich strukturach posiada przychodnie POZ i medycyny pracy, poradnie specjalistyczne, gabinety rehabilitacyjne oraz laboratorium analityczne. – Stworzenie innowacyjnego, profesjonalnego i komfortowego domu opieki dostosowanego do potrzeb osób starszych, niesamodzielnych oraz z niepełnosprawnościami było naturalną konsekwencją dotychczasowych działań – uważa Dariusz Wierdak, prezes zarządu spółki SPECMED. Lokalizacja tego ośrodka poza Krosnem jest nieprzypadkowa. – Raniżów to niewielka, świetnie skomunikowana miejscowość. Znajduje się na północ od Rzeszowa, niespełna 15 minut od zjazdu z autostrady A4 (węzeł Rzeszów-Północ) i około 20 minut od lotniska w Jasionce. Dodatkowym atutem jest zaś to, że położona jest na obszarze Natura 2000 – wylicza prezes Wierdak.

widok z balkonu jednego z okoi na pobliski las

Fot. Maciej Rałowski

Dom „Leśna Ostoja” różni się od innych tego typu placówek. Wprowadzono tu inteligentny system zarządzania budynkiem, a personelowi ma pomagać w pracy innowacyjny system informatyczny.

Innowacyjny system opieki

Dla każdej osoby przybywającej do ośrodka personel, bazując na wywiadzie z podopiecznym, wynikach badań, opiniach lekarzy i zespołu terapeutycznego, tworzy wstępny plan działań. Pensjonariusz otrzymuje specjalną opaskę na przegub ręki, która służy jako klucz do pokoju. Jest bardzo lekka, wodoodporna, nie trzeba więc jej ściągać pod prysznicem ani ładować. Ma też zaimplementowane funkcje monitorowania upadku. Gdyby wydarzyło się coś nagłego, natychmiast informowani są pracownicy ośrodka. Osoba w momencie upadku lub zagrożenia może też sama nacisnąć przycisk SOS, a opaska wysyła sygnał do systemu. – Opaska służy także do monitorowania aktywności życiowej, czyli pozwala na zbieranie danych o rutynowych zachowaniach mieszkańca. Dzięki temu, że system dysponuje sztuczną inteligencją, po pewnym czasie, opierając się na analizie tych danych, może powiadomić personel o odstępstwach od dotychczasowych zachowań, co pozwala na natychmiastową reakcję – wyjaśnia Paweł Gądek, kierownik ośrodka. System zapamiętuje, co dana osoba zwykle robi w określonych godzinach, np. o 8 rano przebywa w kaplicy. Gdy pewnego dnia jej tam nie będzie, system natychmiast przekaże o tym informacje. To sygnał dla personelu, że coś mogło się wydarzyć. – Wyróżnia nas to, że wspomagamy się rozwiązaniami, które podpowiadają nam, jak profesjonalnie opiekować się naszymi mieszkańcami.

widok na recepcje, na biurku ustawione monitory

Fot. Maciej Rałowski

Sercem systemu jest recepcja, gdzie przez całą dobę dyżuruje pracownik. Na ekranie komputera wyświetla się obraz całego budynku, a dzięki geolokalizacji widoczny jest każdy pensjonariusz. – Obrazowo mówiąc, na ekranie widać kropki poruszające się po terenie ośrodka. Pojawiają się też alerty, jeżeli ktoś z podopiecznych naciśnie opaskę i wezwie pomoc. Czas dotarcia do danej osoby jest bardzo krótki, ponieważ dokładnie wiemy, w którym miejscu się ona znajduje. W momencie gdy opuści ośrodek, też uruchamia się alert – mówi Paweł Gądek.

Nie tylko elektronika

Ośrodek to nie tylko elektronika i sztuczna inteligencja. Budynek jest nowoczesny i przestronny. W kilku miejscach urządzono kąciki, gdzie na sofach i fotelach mogą odpoczywać osoby, które mają problemy z poruszaniem się. Przez ogromne okna podziwiają las i najbliższe otoczenie.

Tuż za recepcją jest piękna, przeszklona jadalnia, a wzdłuż niej ciąg pokoi, gabinety lekarskie i pielęgniarskie. Dom przeznaczony jest dla 69 osób. W ośrodku większość stanowią pokoje dwuosobowe. Każdy z dużą łazienką, dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na każdym piętrze jest też specjalna łazienka dla pensjonariuszy, którym należy pomóc w codziennej toalecie. Jest tu m.in. wanna z hydromasażem. – U leżących osób starszych używanie biczy wodnych poprawia ukrwienie, dzięki czemu są one mniej narażone na odleżyny – wyjaśnia Małgorzata Grochmal, pracownik ośrodka.

przeszlona jadalnia, pod oknami ustwaiono białe okrągłe stoły

Fot. Maciej Rałowski

Na każdym z pięter są kuchnie, w których pensjonariusze mogą zaparzyć sobie kawę czy herbatę, upiec babeczki lub przygotować inne potrawy. Każdy może realizować swoje pasje. Przygotowano nawet poletko do uprawy kwiatów lub warzyw. Wszystko po to, by pensjonariusze dobrze się tu czuli. Do ich dyspozycji jest też przestronna biblioteka z czytelnią, a na pierwszym piętrze siłownia z przeszkloną ścianą, dzięki czemu, ćwicząc, mogą spoglądać na las. – Każdy z pensjonariuszy, spędzając tu czas wolny, jednocześnie realizuje program rehabilitacyjny przygotowany dla niego przez zespół terapeutyczny – mówi Małgorzata Grochmal.

siłownia ze sprzętem

Fot. Maciej Rałowski

W siłowni wśród sprzętów jest m.in. platforma stabilometryczna, która służy do diagnostyki zaburzeń równowagi. Jak podkreśla pani Małgorzata, to bardzo przydatne, a rzadko spotykane w takich ośrodkach urządzenie. Umożliwia zarówno ocenę, jak i treningi pacjentów neurologicznych czy ortopedycznych, pozwala zwiększyć ich sprawność po urazach i przyspiesza rekonwalescencję po złamaniach czy skręceniach. – Platforma współpracuje z oprogramowaniem, dzięki czemu pacjent widzi stawiane przed nim wyzwania i postępy w rehabilitacji, a to zwiększa jego motywację – tłumaczy Grochmal.

Medycyna i opieka

W ośrodku przygotowano również pokoje gościnne dla rodzin, które mogą w każdej chwili odwiedzić pensjonariuszy, zostać na weekend czy kilka dni. – Oferujemy komfortową opiekę dla pacjentów, a ich rodzinom dajemy możliwość monitorowania sytuacji poprzez specjalną aplikację mobilną na telefon. Za zgodą pensjonariusza najbliżsi mogą na bieżąco obserwować, jak on spędza tu czas.

Dom oferuje pobyty czasowe i stałe, dając zatrudnienie około 30 osobom. Jego powstanie cieszy też mieszkańców. Gmina Raniżów starała się pomóc we wszystkich formalnościach, ponieważ budowa ośrodka przynosi wiele korzyści. – To przede wszystkim miejsca pracy, zwłaszcza dla kobiet. Sięgając w przyszłość – taki dom przyda się również mieszkańcom. Coraz więcej młodych ludzi stąd wyjeżdża, a osoby starsze z czasem będą potrzebowały opieki. Dzięki ośrodkowi mają szansę pozostać w swojej okolicy – mówi wójt Władysław Grądziel.

„Leśna Ostoja” miała zostać otwarta wiosną tego roku. Niestety pandemia COVID-19 pokrzyżowała plany. Nabór pensjonariuszy rozpoczął się w maju, a sam ośrodek prawdopodobnie rozpocznie działalność z początkiem lipca.

Barbara Kozłowska

Posłuchaj audycji radiowej: link

Informacja o projekcie

Projekt: Wzrost konkurencyjności firmy SPECMED Sp. z o.o. w wyniku wdrożenia nowej generacji usług opiekuńczych
Beneficjent: SPECMED Sp. z o.o.
Działanie: 1.4 Wsparcie MŚP
Wartość projektu: ok. 11,25 mln zł
Dofinansowanie z UE: ok. 5,2 mln zł

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Fundusze Europejskie są atrakcyjne

W ciągu 20 lat uczestnictwa w polityce spójności znacząco uprościliśmy i uatrakcyjniliśmy komunikację w obszarze funduszy unijnych.

czytaj więcej

Mistrzostwa emocji

Konkursy na najlepsze projekty współfinansowane z funduszy UE to skuteczne narzędzie promocji dobrych praktyk. Przyczyniają się do pozytywnego postrzegania wsparcia z Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Efekty są imponujące

8 grudnia podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, doceniliśmy laureatów III edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”.

czytaj więcej
Skip to content