Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Bieszczadzka droga

21 czerwca 2021 Dobre praktyki

kobieta w kapeluszu robi zdjecie widocznym w oddali Bieszczadom

Bieszczady to turystyczna perełka Podkarpacia. Dla jednych są miejscem magicznym, dla innych punktem na mapie, który koniecznie choć raz w życiu trzeba zobaczyć. Dla niezdecydowanych przyjazdem w ten region Polski zachętą może być nowy produkt turystyczny, stworzony przez Biuro Turystyczne Eko-Karpaty z Ustrzyk Dolnych.

– Bieszczady są regionem turystycznym, gdzie transport publiczny przeżywa w ostatnich latach kryzys – uważa Stanisław Orłowski, przewodnik Beskidzkiego Stowarzyszenia Karpaty. Życie na szczęście nie znosi próżni. Pojawił się więc pomysł, by nie tylko zorganizować dojazd do miejsc atrakcyjnych dla turystów, ale przygotować dla nich kompleksową ofertę. Bogusław Pleskacz, właściciel biura Eko-Karpaty, stworzył nowy produkt turystyczny „Bieszczadzka droga”. – Inspiracją były parki narodowe w Szkocji, do których turyści dowożeni są autokarami, oraz Londyn, który można zwiedzać, jadąc autobusem i korzystając z aplikacji mobilnej – wyjaśnia Aldona Opach, prezes zarządu biura podróży Grupa Eko-Karpaty.

Na wyciągnięcie ręki

„Bieszczadzka droga” to mobilna aplikacja turystyczna, rodzaj elektronicznego przewodnika. – Osobom wychodzącym na szlak chcemy zaoferować kompleksową ofertę. Turysta kupuje bilet, przychodzi na konkretny przystanek, wsiada do autokaru oznakowanego napisem „Bieszczadzka droga”, otrzymuje zestaw słuchawkowy oraz folder informacyjny z mapką i opisem tras. Po drodze może posłuchać nagranej informacji o tym, co warto zobaczyć, gdzie pójść, i odrobinę informacji na temat historii regionu. Wysiada na zaplanowanym przystanku i rusza na pieszą wędrówkę. Dociera w swoim tempie do wyznaczonego miejsca i ma pewność, że na konkretnym przystanku będzie mógł wsiąść w ten sam autokar i wrócić do miejsca noclegu. Nie musi się więc martwić, jak dotrzeć z powrotem do swojego samochodu pozostawionego np. przy wejściu na szlak. Nie musi też robić pętli – wyjaśnia szczegółowo Aldona Opach.

smartfon ołożony na ziemi wśród zieleni z otwartą aplikacją Bieszczadzka droga

Zaletą tej oferty jest również to, że każdy uczestnik wycieczki otrzyma ulotkę z telefonami ratunkowymi do biura turystycznego, kierowcy i GOPR. Gdyby coś się stało, może uzyskać podpowiedzi, jak się z danego miejsca wydostać, a w poważniejszych przypadkach skorzysta z pomocy.

Wycieczka zaplanowana w szczegółach

Aplikacja jest już gotowa, kupiono także zestawy słuchawkowe. Teksty, które usłyszą turyści jadący autokarem, przygotował Stanisław Orłowski. Opisy przygotowano w siedmiu wersjach językowych, oprócz polskiego, także w języku niemieckim, angielskim, włoskim, francuskim, hiszpańskim i rosyjskim. Autokary wyjadą w trasy z początkiem wakacji, ale rezerwacja ruszyła już na początku czerwca. Można ją zrobić elektronicznie, telefonicznie lub osobiście w siedzibie biura.

zestawy słuchawkowe w kolorach niebieskim i żółtym

Na razie przygotowano dwie trasy. Pierwsza prowadzi z Ustrzyk Dolnych wzdłuż wschodniej granicy naszego państwa, przez Czarną, Lutowiska, Smolnik do Ustrzyk Górnych, a następnie przez dwie najwyższe przełęcze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, czyli Połoninę Wetlińską i Połoninę Caryńską. – Autobus na Przełęczy Wyżnej będzie stał 6 godzin, aby turyści, którzy wysiedli na trasie jego przejazdu, mieli czas na przejście szlaku i dotarcie do odpowiedniego przystanku wracającego do bazy autokaru. Turyści wsiadają w miejscu, które sami wybiorą, zgłaszając tę informację telefonicznie, dzwoniąc lub wysyłając sms-a do kierowcy – mówi Stanisław Orłowski.

Druga trasa zaczyna się w Bóbrce i wiedzie przez Solinę, Polańczyk, Wołkowyję, Bukowiec i Terkę. Turysta ma do wyboru aż dziewięć tras, które są opisane w ulotkach informacyjnych. – Wysiadać można już w Bukowcu, by udać się na Korbanię i zejść do Polanek. Druga grupka chętnych może wysiąść w Polankach, by pójść na Sine Wiry lub do cerkwi w Łopience, a potem wrócić po 5 czy 6 godzinach. Następnie autokar przez Dołżycę wjedzie na dużą obwodnicę bieszczadzką i wysadzi w Kalnicy turystów zainteresowanych przejściem doliną rzeki Wetlinki, od Kalnicy do Polanek przez Jaworzec, Łuch, Sine Wiry. To także zajmuje około 5 godzin – opowiada pan Stanisław. Turyści, którzy zechcą zdobyć Smerek od strony Kalnicy, mogą wysiąść przy wejściu na szlak przy punkcie kasowym Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Tymczasem autokar pojedzie na Przełęcz Wyżną, gdzie wysadzi turystów, którzy chcą wejść żółtym szlakiem na Małą i Wielką Rawkę lub przejść Połoninę Wetlińską do Przełęczy Orłowicza, schodząc do Wetliny. Tam zabierze ich autokar wracający znowu do Bóbrki. – Ostatnim przystankiem na trasie wiodącej od jezior bieszczadzkich będzie Przełęcz Wyżniańska pod Małą Rawką, gdzie turyści będą mogli pójść na Małą i Wielką Rawkę i Kremenaros. Mogą też pójść na lewo na Połoninę Caryńską, by po niej pochodzić bądź przejść nią i zejść do Berechów – wyjaśnia przewodnik.

Turystyka dla każdego

Kompleksowa oferta ma zachęcić do wędrówek po górach rodziny z dziećmi oraz osoby z niepełnosprawnościami. Do potrzeb osób niedosłyszących dostosowano sprzęt – czysty, krystaliczny dźwięk ułatwi im lepsze zrozumienie tekstu, dodatkowo będzie się on wyświetlać na monitorach. Biuro Eko-Karpaty ma również w planach propozycję dla tych, którzy z powodu pandemii koronawirusa obawiają się podróży autokarem wspólnie z innymi turystami. Będą oni mogli pobrać bezpłatną aplikację bieszczadzkadroga.pl na telefon. Ale opcja ta ruszy dopiero w przyszłym sezonie.

Projekt: „Bieszczadzka droga”
Beneficjent: Grupa Eko-Karpaty Sp. z o.o., Ustrzyki Dolne
Poddziałanie: 1.4.1 Dotacje bezpośrednie
Wartość projektu: 147,6 tys. zł
Wartość dofinansowania z UE: 78 tys. zł

Barbara Kozłowska

Posłuchaj audycji radiowej: link

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Fundusze Europejskie są atrakcyjne

W ciągu 20 lat uczestnictwa w polityce spójności znacząco uprościliśmy i uatrakcyjniliśmy komunikację w obszarze funduszy unijnych.

czytaj więcej

Mistrzostwa emocji

Konkursy na najlepsze projekty współfinansowane z funduszy UE to skuteczne narzędzie promocji dobrych praktyk. Przyczyniają się do pozytywnego postrzegania wsparcia z Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Efekty są imponujące

8 grudnia podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, doceniliśmy laureatów III edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”.

czytaj więcej
Skip to content