W Miejscu Piastowym i ukraińskim Skolem powstały wyjątkowe obiekty, które tętnią życiem i rozwijają pasje młodzieży. Opiekunowie i podopieczni po dwóch stronach granicy z powodzeniem kontynuują dzieło ks. Bronisława Markiewicza.
Dzięki dofinansowaniu z Programu Współpracy Transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina 2014-2020 możliwa była realizacja projektu po obu stronach granicy. Projekt inspirowany misją błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza, założyciela Zgromadzenia św. Michała Archanioła, promuje dziedzictwo kulturowe regionów rzeszowskiego i lwowskiego, a przede wszystkim wspiera rozwój młodych ludzi poprzez wspólną pracę edukacyjną i artystyczną.
Od misji do działania
Gdy przypadało stulecie śmierci założyciela i patrona zgromadzenia, michalici zastanawiali się, jak najlepiej uczcić tę ważną rocznicę. – Wiedzieliśmy, że jako oddany społecznik i wychowawca ks. Bronisław nie byłby zadowolony z pomnika, ale na pewno poparłby coś konkretnego, co by służyło w wypełnianiu jego misji – wspomina ks. Jerzy Sosiński, ekonom generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła. Wybór padł na projekt, który będzie służył przez lata i wpisuje się w duchowe dziedzictwo ks. Markiewicza – wspieranie młodych ludzi w rozwijaniu ich talentów i pasji.
Wyboista droga do sukcesu
W Miejscu Piastowym powstało Centrum Kultury i Dziedzictwa „Michael”, natomiast w Skolem utworzono Centrum Kultury i Historii. Oba ośrodki oferują młodzieży różnorodne możliwości rozwoju – od warsztatów teatralnych, przez zajęcia ikonopisarskie, aż po rajdy rowerowe po Beskidach Skolskich. – Od początku zakładaliśmy, że będzie to żywy obiekt, otwarty na młodzież, a jednocześnie stwarzający lepsze niż dotychczas warunki wystawiennicze, warsztatowe i konferencyjne – podkreśla ks. Jerzy Sosiński. – Choć realizacja projektu przypadła na trudny czas pandemii, a później wybuch wojny w Ukrainie, udało się osiągnąć założone cele.
Praca zespołowa
Projekt został opracowany, a następnie zrealizowany w ścisłej współpracy z pedagogami z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych: Liceum Ogólnokształcącego, Techników (Poligraficznego, Informatycznego i Drzewnego) i Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Miejscu Piastowym. – Do sukcesu przyczynił się Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, zapewniając cenne wsparcie w postaci szkoleń i konsultacji, co umożliwiło skuteczne przygotowanie i realizację wszystkich etapów projektu – podkreśla ks. Sosiński. Takie wsparcie jest szczególnie cenne przy projektach transgranicznych, które z powodu odległości, różnic kulturowych i administracyjnych są bardzo wymagające.
Przestrzenie pełne możliwości
Centrum w Miejscu Piastowym to nie tylko przestrzeń dla młodzieży, ale też przykład harmonijnego połączenia nowoczesnej infrastruktury z tradycyjną architekturą. Budynek, który doskonale wpisuje się w otoczenie, mieści salę widowiskową z 150 miejscami, przestronną jadalnię i nowoczesną kuchnię. Na gości czekają również 22 komfortowo wyposażone pokoje. Obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Młodzież uczestniczy tu m.in. w warsztatach teatralnych, muzycznych i fotograficznych, a także wystawia sztuki teatralne i organizuje koncerty oraz wystawy. Z kolei Centrum w Skolem skupia się na aktywnościach sportowych i turystycznych, takich jak np. rajdy rowerowe. Dzięki wsparciu lokalnej społeczności i zaangażowaniu michalitów miejsce to przyciąga młodzież różnych wyznań, co sprzyja budowaniu wzajemnego zrozumienia i integracji.
Przekraczamy wskaźniki
Projekt przyciągnął już ponad 5 tys. uczestników, znacznie przekraczając początkowe oczekiwania. Warsztaty stały się przestrzenią rozwijania pasji i nawiązywania przyjaźni. Zmodernizowane budynki i duża widownia umożliwiają organizację wydarzeń takich jak olimpiady wiedzy o wielkich Polakach, spektakle teatralne czy koncerty. Jak podsumowuje ks. Jerzy Sosiński: – Dzisiaj wiemy, że było warto, gdyż nasz zespół szkół zyskał w nowym centrum pracy z młodzieżą przestrzeń i dobre warunki do realizacji różnych zadań.
Nowoczesne rozwiązania architektoniczne i bogate wyposażenie centrów zapewniają, że będą one służyć społecznościom przez kolejne dekady, pozostając żywym pomnikiem misji błogosławionego ks. Bronisława Markiewicza.
Andrzej Szoszkiewicz
Sprawdź, co w najnowszym wydaniu
Pobierz wersję PDFWspółpraca bez granic
Jak Euroregion Karpacki wykorzystuje swój potencjał, by łączyć partnerów w sposób, który sprzyja wzajemnej współpracy?
Nowe życie cerkwi
Po 77 latach greckokatolicka cerkiew w Nagórzanach odzyskuje dawny blask.
Tradycja Karpat w nowoczesnym wydaniu
W ramach projektu EtnoCarpathia odkrywano i udokumentowano kulturę Karpat.
Tajemnice ukryte w zieleni
Arboretum w Bolestraszycach jest miejscem niezwykłym Świat roślin skrywa skarby kultury.
„Józefinka” – reaktywacja
Rzeszów i Stropkov zrealizowały projekt, który po 6 latach wciąż cieszy się popularnością wśród turystów.
Skarb przeszłości i przyszłości
Na Podkarpaciu zrealizowano ponad 100 projektów, których celem była renowacja, odbudowa i rewitalizacja obiektów materialnego dziedzictwa kulturowego.