Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

„Funduszami europejskimi oddychamy, zdrowe płuca mamy”

20 czerwca 2022 Aktualności

przecinanie wstęgi podczas otwarcia nowego pawilonu szpitala

Pod takim hasłem na terenach zielonych przy Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie 11 czerwca odbył się piknik rodzinny. Punktem kulminacyjnym imprezy było otwarcie nowego pawilonu „D” w rozbudowanej części Centrum.

To zakończenie I etapu realizacji projektu „Profilaktyka, diagnostyka i kompleksowe leczenie chorób układu oddechowego z chirurgicznym i chemicznym leczeniem nowotworów klatki piersiowej na oddziałach klinicznych oraz rehabilitacją” (zob. Szpital „płucny” w nowej odsłonie). W następnych dwóch latach powstaną m.in.: oddział rehabilitacji pulmonologicznej, kompleks Poradni Chirurgii Klatki Piersiowej z Pracownią Bronchoskopii oraz nowoczesna Izba Przyjęć.

Inwestycja kosztowała 46 mln zł, w tym 38,5 mln z budżetu Unii Europejskiej. Do nowego budynku przeniesione zostały: Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc z obturacyjnym bezdechem sennym oraz Klinika Pulmonologii i Chemioterapii. W rozbudowanym pawilonie znalazło się także w pełni wyposażone zaplecze diagnostyczne, czyli Kliniczny Zakład Patomorfologii i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej oraz zaplecze techniczne. – „Długo czekaliśmy na tę inwestycję” – powiedział podczas uroczystości Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Jak dodał, nowy obiekt poprawia jakość leczenia, daje komfort pracy lekarzom, pielęgniarkom i całemu personelowi a przede wszystkim pacjentom. Marszałek podkreślił też, że nowa część Centrum została w ogromnej części sfinansowana z funduszy unijnych.

W uroczystym otwarciu pawilonu „D” Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie wzięli udział także: Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, podkarpaccy parlamentarzyści: Andrzej Szlachta, Jan Warzecha oraz Tadeusz Chrzan. wojewoda Ewa Leniart oraz dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Robert Bugaj.

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Dobry początek to połowa sukcesu

Na jakim etapie jesteśmy po 500 dniach realizacji programu? O tym mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim.

czytaj więcej

Zawsze gotowi

Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Raniżowie za unijne pieniądze wzbogaci swoje wyposażenie.

czytaj więcej

Koleją do gwiazd

Stacja kolejowa Basznia? A może wieża ciśnień w Tymcach? Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji!

czytaj więcej

Wybierz kolej

W styczniu 2021 r. Podkarpackie dołączyło do grona polskich regionów, po których można podróżować koleją aglomeracyjną.

czytaj więcej

Piękny Wschód

Sprawdź, e co możesz zainwestować z programu dostępnego dla województw Polski Wschodniej.

czytaj więcej

Innowatorzy na start!

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej finansują kolejną edycję programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”.

czytaj więcej

Niezwykły koncert

Ten koncert był jednym z wielu wydarzeń organizowanych w regionie z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Turystyka na Roztoczu

Umowa partnerstwa podpisana przez trzy samorządy sprawi, że nowe atrakcje turystyczne przyciągną turystów i stworzą miejsca pracy.

czytaj więcej

Na ratunek

Gdy w Bieszczadach wybuchł pożar, w walkę z żywiołem zaangażowały się Straż Pożarna, Straż Graniczna i Grupa Bieszczadzkiej GOPR.

czytaj więcej
Skip to content