„Funduszami europejskimi oddychamy, zdrowe płuca mamy”

przecinanie wstęgi podczas otwarcia nowego pawilonu szpitala

Pod takim hasłem na terenach zielonych przy Podkarpackim Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie 11 czerwca odbył się piknik rodzinny. Punktem kulminacyjnym imprezy było otwarcie nowego pawilonu „D” w rozbudowanej części Centrum. To zakończenie I etapu realizacji projektu „Profilaktyka, diagnostyka i kompleksowe leczenie chorób układu oddechowego z chirurgicznym i chemicznym leczeniem nowotworów klatki piersiowej na oddziałach klinicznych oraz rehabilitacją” (zob. Szpital „płucny” w nowej odsłonie). W następnych dwóch latach powstaną m.in.: oddział rehabilitacji pulmonologicznej, kompleks Poradni Chirurgii Klatki Piersiowej z Pracownią Bronchoskopii oraz nowoczesna Izba Przyjęć.

Inwestycja kosztowała 46 mln zł, w tym 38,5 mln z budżetu Unii Europejskiej. Do nowego budynku przeniesione zostały: Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc z obturacyjnym bezdechem sennym oraz Klinika Pulmonologii i Chemioterapii. W rozbudowanym pawilonie znalazło się także w pełni wyposażone zaplecze diagnostyczne, czyli Kliniczny Zakład Patomorfologii i Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej oraz zaplecze techniczne. – „Długo czekaliśmy na tę inwestycję” – powiedział podczas uroczystości Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl. Jak dodał, nowy obiekt poprawia jakość leczenia, daje komfort pracy lekarzom, pielęgniarkom i całemu personelowi a przede wszystkim pacjentom. Marszałek podkreślił też, że nowa część Centrum została w ogromnej części sfinansowana z funduszy unijnych.

W uroczystym otwarciu pawilonu „D” Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Rzeszowie wzięli udział także: Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, podkarpaccy parlamentarzyści: Andrzej Szlachta, Jan Warzecha oraz Tadeusz Chrzan. wojewoda Ewa Leniart oraz dyrektor Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Robert Bugaj.