Zarząd Województwa Podkarpackiego wysłał w marcu do negocjacji z Komisją Europejską projekt nowego programu regionalnego (w skrócie FEP 2021-2027). Prace nad jego przygotowaniem rozpoczęły się w 2019 r., a ostateczny kształt (wersja 3.0) został opracowany po szczegółowej analizie spostrzeżeń i wykorzystaniu uwag zebranych podczas konsultacji społecznych.
Konsultacje społeczne projektu programu trwały 37 dni (od 30 grudnia 2021 r. do 4 lutego 2022 r.). Do udziału w nich zaproszono szerokie grono osób i instytucji, w szczególności przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego (JST), podmiotów publicznych, partnerów społecznych i gospodarczych, administracji rządowej, organizacji pozarządowych (NGO), środowisk akademickich, związków zawodowych, przedsiębiorców oraz mieszkańców województwa. W styczniu w czterech miastach regionu zorganizowano konferencje konsultacyjne, a w lutym odbyło się wysłuchanie publiczne. Wszystkie spotkania były transmitowane online na kanale YouTube z tłumaczeniem na język migowy. Mieszkańcy mogli też zgłaszać swoje uwagi na specjalnych formularzach zbieranych zarówno w formie tradycyjnej, jak i online. Łącznie w trakcie konsultacji społecznych zgłoszono prawie 1300 uwag do projektu FEP 2021-2027.
Podkarpacie w ramach nowego programu będzie dysponować kwotą 2 265 865 802 euro. Pierwotnie region miał otrzymać 2 mld 181 mln euro. Dodatkowe pieniądze – ponad 1 mld 164 mln euro, pochodzące z przesunięcia środków z Europejskiego Funduszu Społecznego – po ustaleniach Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej z Komisją Europejską podzielono na 16 programów regionalnych. Podkarpackie jest czwartym województwem w kraju, jeśli chodzi o wysokość alokacji z EFS.
Dodatkowe środki dla Podkarpacia (84,5 mln euro) zwiększą pulę Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu FEP 2021-2027. Nowy program regionalny, tak jak poprzedni, jest bowiem finansowany z:
- Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – 1 634 519 557 euro przeznaczone zostanie na realizację projektów związanych m.in. z inwestycjami w infrastrukturę, ochronę środowiska, innowacje, działalność badawczo-rozwojową
- Europejskiego Funduszu Społecznego+ – 631 346 245 mln euro przeznaczone zostanie na projekty miękkie, czyli wsparcie kapitału ludzkiego w obszarach: rynku pracy, edukacji, w tym wyrównywania szans uzdolnionej młodzieży i rozwoju kadry pedagogicznej oraz włączenia i integracji społecznej.
Więcej informacji na stronie: www.rpo.podkarpackie.pl/index.php/poznaj-zalozenia-nowego-programu
Sprawdź, co w najnowszym wydaniu
Pobierz wersję PDFSzersza perspektywa
Przeczytaj, jak Fundusze Europejskie zmieniły oblicze ochrony środowiska w naszym regionie.
LIFE dla Podkarpacia
To ambitny projekt, który sprawi, że każda wydana złotówka przyniesie korzyści dla regionu.
Odporni na kryzys
Działania firmy „Kabanospol” to dobry przykład dla innych firm w regionie!
Pod parasolem gmin
Projekty dotyczące ochrony środowiska i klimatu stały się jednym z symboli naszego członkostwa w Unii Europejskiej.
Inwestycje w przyszłość
Unia Europejska wspiera działania, które wpisują się w koncepcję zrównoważonego rozwoju.
Jak przejść na model GOZ
Czy możemy żyć tak, by nie szkodzić własnemu domowi – naszej planecie?
Bezpieczeństwo i transformacja
Marszałek Władysław Ortyl wziął udział w posiedzeniu komisji COTER.
Wizytówka kultury leśnej i łowieckiej
Pałac w Julinie już niedługo będzie wizytówką naszego regionu.
Zielona transformacja miast
Na jakich zasadach można otrzymać pożyczkę wspierającą transformację miast.