Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Jak to było i jak jest

28 kwietnia 2024 20 pięknych lat

1 maja 2004 r. Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Wstąpiliśmy do niej wraz z 9 innymi krajami. Było to największe w historii rozszerzenie UE. Radość była powszechna i ogromna. W tym roku mija zatem 20 lat naszej obecności w UE, a poparcie dla członkostwa sięga rekordowych 92%!

Wchodząc do UE, Polska zyskała w wielu wymiarach: politycznym, gospodarczym i społecznym. Dla Podkarpacia Unia jest szczególnie szczodra. Co siedem lat, gdy zatwierdzane są kolejne budżety, do naszego regionu trafiają coraz większe kwoty. W rozdaniu na lata 2021-2027 przydzielono nam niemal 2,2 mld euro. Od 2004 r. do dziś w kolejnych programach regionalnych zrealizowaliśmy 18 tys. projektów! Dzięki nim tak bardzo zmieniło się Podkarpacie. To inwestycje nie tylko w drogi, budynki i sprzęty. Postawiliśmy też na umiejętności i kompetencje ludzi. Wzrosła jakość życia w naszym regionie oraz kapitał społeczny mieszkańców. Przypomnijmy sobie, jak zmienialiśmy region, przywołując tylko kilkanaście przykładów projektów.

Z korzyścią dla mieszkańców

W latach 2004-2006 zaczęliśmy nadrabiać zaległości w podstawowej infrastrukturze. Przyspieszył program poprawy wody pitnej dla aglomeracji rzeszowskiej, który rozpoczął się jeszcze przed naszym wstąpieniem do UE. Dziś proces uzdatniania wody w Rzeszowie należy do najnowocześniejszych w Europie. Po pieniądze na gospodarkę wodną i ściekową sięgnęły też inne gminy i miasta, m.in. Stalowa Wola, Tarnobrzeg i Sędziszów Małopolski.

Budżety w poszczególnych perspektywach finansowych


Samorządy, chcąc zwiększyć swą atrakcyjność, inwestowały w infrastrukturę dla rozwoju biznesu. Utworzony Mielecki Park Przemysłowy przyciągnął nowoczesne firmy, m.in. z branży lotniczej.

Unia wspiera regionalizm i dziedzictwo. U nas te działania zaczęły się od Wielokulturowego Centrum Historii i Sztuki w Przemyślu i Podziemnej Trasy Turystycznej wraz z rekonstrukcją płyty Rynku Staromiejskiego w Rzeszowie. Powstawały też mniejsze, lecz ważne obiekty kultury, m.in. Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem.

Podkarpacie było i jest ambitne. Już w pierwszych latach członkostwa region postawił na cyfryzację i kształtowanie społeczeństwa informacyjnego. Rozpoczęła się budowa regionalnej sieci szerokopasmowej aglomeracji rzeszowskiej ResMAN i informatyzacja Uniwersytetu Rzeszowskiego.


Wysokie loty

Pierwsza pełna perspektywa (lata 2007-2013) pozwoliła na większy rozmach. Oprócz pieniędzy z programu regionalnego Podkarpacie bardzo skorzystało z Funduszu Spójności (FS) i z Programu Rozwój Polski Wschodniej (PO RPW). O tym, że region mierzy wysoko, najlepiej świadczy rozbudowa lotniska w Jasionce. Uruchomienie nowoczesnego terminala w 2012 r. połączyło nas ze światem. To w tamtych latach na ulice Rzeszowa wyjechało 80 nowych niskoemisyjnych autobusów. Zmodernizowaliśmy ważne ulice, m.in. Lubelską i Rejtana, a także wybudowaliśmy najdłuższy most w Rzeszowie. System integrujący transport publiczny Rzeszowa i okolic stał się jednym z największych przedsięwzięć w historii miasta. W tym okresie powstała autostrada A4 (wsparcie z FS) i obwodnica Przemyśla (PO RPW). Ruszyły też ważne inwestycje kolejowe, jak modernizacja linii Rzeszów-Kraków.

Swój potencjał zaczęły budować podkarpackie uczelnie. Wtedy powstało Laboratorium Badań Materiałów dla Przemysłu Lotniczego i Centrum Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Więcej możliwości

W latach 2014-2020 większy nacisk położyliśmy na zdrowie i wykształcenie mieszkańców. Dzięki 50 mln euro zwiększył się dostęp do usług społecznych i zdrowotnych. Z tej puli wsparto tworzenie mieszkań wspomaganych oraz usługi środowiskowe i opiekuńcze. Środki unijne umożliwiły rozwijanie kompetencji przez prawie 62 tys. uczniów w regionie. Szkoły wzbogaciły zaś swoją infrastrukturę dydaktyczną. Między innymi przy Szkole Podstawowej w Grodzisku Dolnym powstało Regionalne Centrum Robotyki Edukacyjnej.

Podkarpacie wyspecjalizowało się w korzystaniu OZE. Dachy tysięcy domów przykryły panele fotowoltaiczne. Dzięki nim ograniczyliśmy emisję gazów cieplarnianych (ekwiwalent CO2) o ponad 164 tys. ton rocznie.

Od początku obecności w Unii tysiące projektów zrealizowali nasi przedsiębiorcy. Dzięki Funduszom Europejskim rozwijają biznesy w różnych branżach. Niektóre są innowacyjne, np. produkcja podzespołów dla przemysłu lotniczego i samochodowego czy rozwiązania OZE dla budownictwa. Inne bardziej tradycyjnych, np. naturalne kosmetyki, zdrowa żywności i turystyka.

Nowy program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 z pewnością powiększy skalę dokonań. O najciekawszych projektach przeczytasz w naszym magazynie.

Andrzej Szoszkiewicz

Sprawdź, co w najnowszym wydaniu

Dobry początek to połowa sukcesu

Na jakim etapie jesteśmy po 500 dniach realizacji programu? O tym mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim.

czytaj więcej

Zawsze gotowi

Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Raniżowie za unijne pieniądze wzbogaci swoje wyposażenie.

czytaj więcej

Koleją do gwiazd

Stacja kolejowa Basznia? A może wieża ciśnień w Tymcach? Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji!

czytaj więcej

Wybierz kolej

W styczniu 2021 r. Podkarpackie dołączyło do grona polskich regionów, po których można podróżować koleją aglomeracyjną.

czytaj więcej

Piękny Wschód

Sprawdź, e co możesz zainwestować z programu dostępnego dla województw Polski Wschodniej.

czytaj więcej

Innowatorzy na start!

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej finansują kolejną edycję programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”.

czytaj więcej

Niezwykły koncert

Ten koncert był jednym z wielu wydarzeń organizowanych w regionie z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Turystyka na Roztoczu

Umowa partnerstwa podpisana przez trzy samorządy sprawi, że nowe atrakcje turystyczne przyciągną turystów i stworzą miejsca pracy.

czytaj więcej

Na ratunek

Gdy w Bieszczadach wybuchł pożar, w walkę z żywiołem zaangażowały się Straż Pożarna, Straż Graniczna i Grupa Bieszczadzkiej GOPR.

czytaj więcej
Skip to content