Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Kierunek turystyka

18 grudnia 2023 Dobre praktyki

Narciarz dynamicznie zjeżdża po stoku narciarskim. W tle liczni narciarze i wyciąg krzesełkowy

Zwycięzca: Przedsiębiorstwo Rozwoju Infrastruktury Gminy Olszanica „PRI” sp. z o.o.
Za projekt: BIESZCZAD.ski – rewitalizacyjne koło zamachowe rozwoju Gminy Olszanica

Gmina Olszanica w Bieszczadach stworzyła ofertę dla aktywnych. Zimą mogą szusować na nartach, a latem podziwiać okolice z lotu ptaka, korzystając z tyrolki.

– Gmina, której nie było na mapie turystycznej Podkarpacia, dzisiaj zyskuje coraz wyraźniejszą pozycję. Udowodniliśmy, że można stworzyć coś z niczego, ale potrzebna była odwaga – podkreśla Krzysztof Zapała, wójt gminy Olszanica. Wybudowany za 20 mln zł ośrodek BIESZCZAD.ski w Wańkowej oddano do użytku 8 stycznia 2022 r. Stacja narciarska oferuje doskonałe zaplecze sportowe i gastronomiczne. Do dyspozycji narciarzy jest kolej linowa z czteroosobowymi kanapami, o długości niemal kilometra, wyciąg talerzykowy (400 m) i dwa ruchome chodniki (po 190 m każdy).

BIESZCZAD.ski wydłużył już sezon. Powstała najdłuższa w Polsce i Europie Środkowo- Wschodniej tyrolka (1350 m). Przelot w pozycji leżącej lub siedzącej odbywa się chwilami na wysokości 48 m nad ziemią. Jest też najdłuższy na świecie tor tubingowy (370 m), a w kolejnym sezonie pojawią się hulajnogi górskie i park linowy. Te dwie inwestycje chcą już zrealizować prywatni inwestorzy. Dotacja projektu z UE wyniosła 9,97 mln zł. Wartość projektu to 20 mln zł.

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Fundusze Europejskie są atrakcyjne

W ciągu 20 lat uczestnictwa w polityce spójności znacząco uprościliśmy i uatrakcyjniliśmy komunikację w obszarze funduszy unijnych.

czytaj więcej

Mistrzostwa emocji

Konkursy na najlepsze projekty współfinansowane z funduszy UE to skuteczne narzędzie promocji dobrych praktyk. Przyczyniają się do pozytywnego postrzegania wsparcia z Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Efekty są imponujące

8 grudnia podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, doceniliśmy laureatów III edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”.

czytaj więcej
Skip to content