Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Koleją do gwiazd

28 czerwca 2024 Dobre praktyki

Na balkonie wieży ciśnień turyści podziwiają panoramę.

Otwarcie Obserwatorium Astronomicznego w Tymcach oraz Galerii Kolejnictwa Stacja Basznia to drugi etap rewitalizacji gminy Lubaczów. Gmina staje się miejscem coraz bardziej atrakcyjnym do życia, ale też niezwykle ciekawym turystycznie.

Pierwszy etap rewitalizacji rozpoczął się w 2011 r. – Określiliśmy wtedy główne kierunki zmiany obszarów zdegradowanych. Budując koncepcję przyszłych przeobrażeń na tym terenie, zdecydowaliśmy się zainwestować w turystykę powiązaną w naturalny sposób z dziedzictwem historycznym tego regionu – mówi Wiesław Kapel, wójt Gminy Lubaczów. W 2013 r. powstała Kresowa Osada – wioska tematyczna, na której znajdują się: stylizowana restauracja, muzeum, zabytkowa zabudowa oraz budynki warsztatowe. Kolejny etap obejmował m.in. rewitalizację obiektów pokolejowych, które dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego zyskały nowe życie.

Nowy kierunek

Dawną linią kolejową Jarosław–Sokal (ob. Munina-Hrebenne) przez ponad 100 lat kursowały parowozy, zatrzymując się m.in. na stacjach Basznia i Basznia Dolna. Specjalne instalacje, zwane wieżami ciśnień, zaopatrywały je w wodę. Jednak gdy na początku lat 90. XX w. lokomotywy parowe zastąpiono spalinowymi, infrastruktura hydrotechniczna stała się niepotrzebna i rozpoczął się proces jej dewastacji. Dzięki determinacji samorządu udało się pozyskać środki na rewitalizację tutejszej wieży ciśnień i hydrofornię w Tymcach, a także nieużytkowane już budynki stacyjne w Baszni i Baszni Dolnej. I nadać im nowe funkcje.

– Inwestycje w zakresie rewitalizacji całkowicie zmieniły te miejsca. Przestały one być mało estetycznymi, nikomu niepotrzebnymi budowlami. Stały się nowoczesnymi obiektami edukacyjnymi odwiedzanymi przez turystów z całej Polski. Ten nowy kierunek rozwoju to impuls dla kolejnych przedsięwzięć turystycznych – tłumaczy Wiesław Kapel.

Niebo i ziemia

W efekcie tych działań niewielka stacja Basznia stała się galerią kolejnictwa, gdzie można odkrywać historię linii kolejowej Jarosław–Sokal, a zabytkowa lokomotywa parowa TY2-7 z pierwszej połowy ubiegłego wieku zachwyca swym majestatem. Wieża ciśnień w Tymcach przeobraziła się w najnowocześniejsze i najlepiej wyposażone obserwatorium astronomiczne w Polsce. Prowadzone są w nim warsztaty dla dzieci i młodzieży, obserwacje Słońca oraz nocnego nieba. Tuż obok stacji Basznia Dolna powstało zaplecze schroniskowe dla grup zorganizowanych.

– Mamy za sobą pierwszy pełny sezon działalności. Odwiedzają nas zorganizowane wycieczki dzieci, młodzieży i dorosłych, turyści indywidualni, pasjonaci astronomii i kolejnictwa – podsumowuje Bernadeta Gujda-Rawska z Referatu Rozwoju i Promocji Urzędu Gminy Lubaczów.

Marek Rokita

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Dobry początek to połowa sukcesu

Na jakim etapie jesteśmy po 500 dniach realizacji programu? O tym mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim.

czytaj więcej

Zawsze gotowi

Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Raniżowie za unijne pieniądze wzbogaci swoje wyposażenie.

czytaj więcej

Wybierz kolej

W styczniu 2021 r. Podkarpackie dołączyło do grona polskich regionów, po których można podróżować koleją aglomeracyjną.

czytaj więcej

Piękny Wschód

Sprawdź, e co możesz zainwestować z programu dostępnego dla województw Polski Wschodniej.

czytaj więcej

Innowatorzy na start!

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej finansują kolejną edycję programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”.

czytaj więcej

Niezwykły koncert

Ten koncert był jednym z wielu wydarzeń organizowanych w regionie z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Turystyka na Roztoczu

Umowa partnerstwa podpisana przez trzy samorządy sprawi, że nowe atrakcje turystyczne przyciągną turystów i stworzą miejsca pracy.

czytaj więcej

Na ratunek

Gdy w Bieszczadach wybuchł pożar, w walkę z żywiołem zaangażowały się Straż Pożarna, Straż Graniczna i Grupa Bieszczadzkiej GOPR.

czytaj więcej
Skip to content