Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Lasy lepiej chronione

19 kwietnia 2021 Dobre praktyki

Budynek w Ustobnje, magazyn sprzętu przeciwpożarowego

25% powierzchni gminy Wojaszówka w powiecie krośnieńskim stanowią lasy, a 80% to tereny chronione. Większość z nich wchodzi w skład Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, część to obszar Natura 2000 Ostoja Czarnorzecka oraz Łąki nad Wojkówką.

W 2018 r. zrealizowano projekt „Bezpieczne lasy w gminie Wojaszówka”. – Naszym zamierzeniem było zatrzymanie jak największej ilości wody na terenie gminy. Zainwestowaliśmy w zbiorniki, aby stale dysponować odpowiednimi jej zasobami. Dzięki temu zabezpieczamy przeszło pół miliona litrów wody na wypadek pożaru lasu czy zabudowań – mówi Sławomir Stefański, wójt gminy Wojaszówka.

W ramach projektu wyremontowano dwa zbiorniki przeciwpożarowe i wybudowano od podstaw dwa kolejne. W Odrzykoniu przy ulicy Kamienieckiego znajduje się naziemny zbiornik, który może pomieścić 300 tys. litrów wody. – Ponad 50 lat temu obiekt ten został wykonany w czynie społecznym przez strażaków. Z czasem jednak zamulił się, wymagał więc wielu prac modernizacyjnych, a te są kosztowne – wspomina wójt. Dzięki dotacji unijnej zbiornik pogłębiono, powiększono, wybetonowano, a także ogrodzono i wykonano podjazd. – Mamy gruntownie zmodernizowany, zabezpieczony zbiornik przeciwpożarowy z prawdziwego zdarzenia – dodaje Stefański.

zbiornik naziemny w Odrzykoniu

Naziemny zbiornik w Odrzykoniu. Fot. archiwum gminy Wojaszówka

Drugi, podziemny zbiornik wody znajduje się przy drodze powiatowej Ustrobna–Jaszczew, a jego pojemność wynosi ok. 90 tys. litrów wody. – Tu od wieków wypływało źródełko, które dzięki dotacji zabezpieczyliśmy. Najpierw trzeba było wykopać ogromny dół, do którego wpuściliśmy zamknięte zbiorniki ze specjalnego tworzywa. Woda źródlana napełnia zbiorniki, a nadmiar wypływa do pobliskiego rowu – tłumaczy wójt. Potem łączy się z wodami niesionymi przez potoczek Ustrobniaczek i wpływa do stawu w centrum wsi. Dla przeciętnego mieszkańca zbiornik byłby niewidoczny, gdyby nie przykrywający go beton, dwie nasady umożliwiające czerpanie wody przez samochody pożarnicze oraz cembrowina studni. – Mieliśmy już akcje strażackie i sprawdziliśmy, że można zatankować kilkanaście wozów i woda wciąż napływa – wyjaśnia Stefański.

podziemny zbiornik wody znajduje się przy drodze powiatowej Ustrobna–Jaszczew

Podziemny zbiornik wody znajduje się przy drodze powiatowej Ustrobna–Jaszczew. Fot. archiwum gminy Wojaszówka

Dwa nowo wybudowane zbiorniki znajdują się w Łękach Strzyżowskich przy Szkole Podstawowej (o pojemności 100 tys. litrów) oraz w Pietruszej Woli przy Domu Ludowym (150 tys. litrów). W obu przypadkach wykopano studnie głębinowe, zasilające zbiorniki w wodę. Na ich powierzchni przygotowano miejsce, gdzie może zaparkować samochód. Umieszczono też nasady pozwalające na czerpanie wody przez samochody pożarnicze, więc całą akcję można przeprowadzić sprawnie i w wygodny sposób.

Zbiornik podziemny w Łękach Strzyżowskich

Zbiornik podziemny w Łękach Strzyżowskich. Fot. archiwum gminy Wojaszówka

Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych w poszczególnych miejscowościach wyposażono w sprzęt niezbędny do akcji gaśniczych terenów zielonych. Bazę w Ustrobnej, znajdującą się nieopodal zbiornika w starej remizie OSP, wyremontowano na potrzeby magazynu i dodatkowo wyposażono w pług do wyorywania pasów przeciwpożarowych. W razie potrzeby ciągnik znajduje się w Gminnym Zakładzie Komunalnym.

Michał Rąpała z Nadleśnictwa Kołaczyce uważa, że projekt znacznie poprawił bezpieczeństwo przeciwpożarowe. – Poza tymi czterema zbiornikami, na terenie naszego nadleśnictwa jest jeszcze tylko jeden zbiornik należący do gminy z Małopolski. Mamy świadomość, że dzięki zlokalizowanym w pobliżu kompleksów leśnych magazynom wody, w razie pożaru akcja gaśnicza będzie trwała dużo krócej i przebiegnie sprawniej – dodaje Rąpała. Wszystkie zbiorniki są zaznaczone w planach przeciwpożarowych Nadleśnictwa Kołaczyce. Poprawiają bezpieczeństwo nie tylko lasów, ale też mieszkańców i działających na tym terenie rolników.

Łączna wartość inwestycji to ok. 1,48 mln zł, z czego dofinansowanie z działania 4.1 Zapobieganie i zwalczanie zagrożeń RPO WP wyniosło prawie 1,27 mln zł. – Jesteśmy teraz niezależni i zabezpieczeni w wodę na cele przeciwpożarowe. Wprawdzie część gminy ma wodociąg, ale niestety nie cała. Poza tym nawet w wodociągu może jej kiedyś zabraknąć i na taką ewentualność też jesteśmy przygotowani. Powinniśmy wracać do dawnych tradycji, gdy w każdej wsi był jakiś staw, staweczek i woda była zatrzymywana – mówi wójt Stefański. Deklaruje, że już planuje kolejną inwestycję. To budowa zbiornika, nie tylko retencyjnego, ale też rekreacyjnego w miejscu starej żwirowni. Ale z realizacją tego przedsięwzięcia gmina musi poczekać na dotacje unijne z nowej perspektywy 2021-2027.

Barbara Kozłowska

Zapraszamy do wysłuchania audycji radiowej: link do audycji

 

Sprawdź, co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Szersza perspektywa

Przeczytaj, jak Fundusze Europejskie zmieniły oblicze ochrony środowiska w naszym regionie.

czytaj więcej

LIFE dla Podkarpacia

To ambitny projekt, który sprawi, że każda wydana złotówka przyniesie korzyści dla regionu.

czytaj więcej

Razem można więcej

Sprawdź, ile korzyści może przynosić współpraca samorządów.

czytaj więcej

Odporni na kryzys

Działania firmy „Kabanospol” to dobry przykład dla innych firm w regionie!

czytaj więcej

Pod parasolem gmin

Projekty dotyczące ochrony środowiska i klimatu stały się jednym z symboli naszego członkostwa w Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Inwestycje w przyszłość

Unia Europejska wspiera działania, które wpisują się w koncepcję zrównoważonego rozwoju.

czytaj więcej

Jak przejść na model GOZ

Czy możemy żyć tak, by nie szkodzić własnemu domowi – naszej planecie?

czytaj więcej

Bezpieczeństwo i transformacja

Marszałek Władysław Ortyl wziął udział w posiedzeniu komisji COTER.

czytaj więcej

Wizytówka kultury leśnej i łowieckiej

Pałac w Julinie już niedługo będzie wizytówką naszego regionu.

czytaj więcej

Zielona transformacja miast

Na jakich zasadach można otrzymać pożyczkę wspierającą transformację miast.

czytaj więcej
Skip to content