Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Lekcje promowania wartości

20 września 2022 Aktualności

dzieci bawiące sie w bańkach mydlanych

Toczący się konflikt zbrojny na Ukrainie zmienił sytuację w zakresie bezpieczeństwa w Europie. Unia, a w szczególności jej wschodnie regiony, stoją w obliczu znacznego napływu obywateli Ukrainy zmuszonych do ucieczki przed wojną. Stanowi to dodatkowe wyzwanie dla gospodarki państw członkowskich, które nadal są na etapie odbudowy po pandemii COVID-19.

Przez dwa miesiące wakacji organizowano bezpłatne wydarzenia kulturalne, których celem była integracja mieszkańców Podkarpacia z uchodźcami. Poprzez integrację, wspólną zabawę i przełamywanie barier promowały one uniwersalne wartości, takie jak godność człowieka, wolność, równość i solidarność leżące u podstaw Unii Europejskiej.

Takim przykładem był koncert „Solidarni z Ukrainą”, który towarzyszył otwarciu Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP) w Stalowej Woli. „Bajkowy świat Funduszy Europejskich” to z kolei cykl integracyjnych warsztatów artystycznych oraz zajęć edukacyjnych połączonych ze zwiedzaniem Muzeum Dobranocek w Rzeszowie. Odbywały się one w towarzystwie tłumacza języka ukraińskiego, a do współpracy zaproszono artystów z Polski i Ukrainy. Miało to ułatwić poznanie sztuki i tradycji obu narodów. Rzeszowski Dom Kultury w ramach „Letniej Akademii Przyjaźni z Funduszami Europejskimi” zorganizował 35 wydarzeń w rzeszowskich parkach i na placach zabaw. Wzięło w nich udział ponad 4 tys. uczestników, którzy poznawali m.in. muzyczne, plastyczne i rękodzielnicze tradycje z różnych zakątków Europy. Rzeszowskie Piwnice – Estrada Rzeszowska przygotowała 15 różnorodnych wydarzeń, w tym imprezę taneczną na Skwerze Kultury w formie Silent Disco. Uczestnicy zabawy tańczyli do wybranej przez siebie muzyki słuchanej przez słuchawki. Były to najlepsze przeboje polskiej i ukraińskiej sceny muzycznej. Za to Centrum Kultury i Nauki „Zamek” w Przemyślu przygotowało wydarzenie pod nazwą „Przemyśl(a)ne projekty z Funduszami Europejskimi”. Były to bezpłatne zajęcia plastyczne, taneczne, muzyczne, wokalne, seanse filmowe, zabawy ruchome pod okiem profesjonalnych animatorów oraz tłumaczy języka ukraińskiego. W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku odbyło się 12 warsztatów „Etno Integracja z Funduszami Europejskimi”, których tematyka nawiązywała do historii i kultury regionu pogranicza. Dla dzieci z Polski i Ukrainy zorganizowano także cykl dwudniowych wycieczek po głównych atrakcjach Bieszczad – „Odkryj Bieszczady z Funduszami Europejskimi”. Dzieciaki zobaczyły m.in. Zalew Soliński, Zagrodę Żubra i wzięły udział w otwarciu Bieszczadzkiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Ustrzykach Dolnych. Z kolei w Baszni Dolnej podczas wydarzenia „Od myśli Łukasiewicza do Funduszy Europejskich” przygotowano warsztaty, podczas których przybliżano prawa obywateli UE. Pod nazwą „Coolturalna przygoda z Funduszami Europejskimi” kryje się natomiast cykl integracyjnych wydarzeń, m.in. gra terenowa, pikniki, warsztaty, zajęcia artystyczne i wycieczki w atrakcyjne miejsca w Dębicy.

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Fundusze Europejskie są atrakcyjne

W ciągu 20 lat uczestnictwa w polityce spójności znacząco uprościliśmy i uatrakcyjniliśmy komunikację w obszarze funduszy unijnych.

czytaj więcej

Mistrzostwa emocji

Konkursy na najlepsze projekty współfinansowane z funduszy UE to skuteczne narzędzie promocji dobrych praktyk. Przyczyniają się do pozytywnego postrzegania wsparcia z Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Efekty są imponujące

8 grudnia podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, doceniliśmy laureatów III edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”.

czytaj więcej
Skip to content