Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Na ratunek

28 czerwca 2024 Rozwój regionu

Ratownicy medyczni w lesie podczas akcji. Transportują poszkodowanego na noszach przymocowanych do specjalnego pojazu.

Aby pomoc była szybka i skuteczna, oprócz umiejętności ludzi niezbędny jest profesjonalny sprzęt. A ten w najbliższych miesiącach powinien trafić do 132 jednostek ratowniczych z regionu.

Nowe wozy pożarnicze, łodzie ratunkowe i mniejszy sprzęt potrzebny w akcjach zakupią jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, Grupa Bieszczadzka GOPR i Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia na ten cel zostanie przeznaczone ok. 82 mln zł.

Szybko i nowocześnie

„To był bardzo długi weekend majowy i dość pracowity dla naszych ratowników… 29.04. pomogliśmy w «odnalezieniu się» 4-osobowej rodzinie poruszającej się na rowerach górskich, które zboczyły z głównej drogi i miały problem z ustaleniem swojej lokalizacji… 2.05. podczas dwóch pożarów – na Krzemieniu oraz w paśmie Bukowego Berda – nasze działania przez kilka kolejnych godzin polegały na transporcie strażaków w miejsca pożaru oraz nalocie dronem w celu szybkiej identyfikacji potencjalnych zarzewi… 4.05. ratownicy ze Stacji w Ustrzykach Górnych wyjeżdżają do mężczyzny z urazem nogi, który znajduje się na niebieskim szlaku prowadzącym z Wołosatego na Tarnicę. Ok. godziny 15.00 wpływa kolejne zgłoszenie…, że potrzebna jest pomoc do 15-letniej kobiety z dusznościami w Ustrzykach Górnych”. To fragmenty informacji zamieszczonej przez GOPR Bieszczady na FB po długim weekendzie majowym. Wprawdzie nie w każdy dzień czy weekend bieszczadzcy goprowcy mają tyle pracy, ale uczestniczą w 250-300 akcjach w roku. Zdarza się, że przez kilka dni nie ma wezwania, a bywa i tak, że w ciągu kilku minut przychodzą dwa zgłoszenia. I trzeba błyskawicznie działać.

A w akcjach ratowniczych niezbędny jest profesjonalny nowoczesny sprzęt. – Kupimy dwa samochody. Oba będą terenowe, bo jeździmy – oprócz dróg asfaltowych – także szutrami, leśnymi drogami czy duktami. Jeden ma zabierać przynajmniej pięć osób. Wyposażenie do niego zapewniamy sami, bo projekt nie obejmuje zakupu sprzętu. A chodzi tu o m.in. defibrylator, respirator, nosze i tlen – opowiada naczelnik bieszczadzkiego GOPR-u Krzysztof Szczurek. – Drugi samochód to będzie bus. W niektórych akcjach ratowniczych, np. poszukiwawczych czy zimowych, które są zwykle najtrudniejsze, uczestniczy duża liczba ratowników. Grupa Bieszczadzka ma bardzo rozległy teren. Czasem trzeba pokonać 80 km, żeby dojechać na miejsce działań – dodaje. Zakupiona będzie też przyczepa przewożąca sprzęt do poszukiwań, m.in. dodatkowy namiot, w którym ratownicy odpoczywają podczas akcji, nagrzewnica, zaplecze techniczne, sprzęt do biwakowania.

Nie do przecenienia są możliwości, jakie dają ratownikom drony. – Wykorzystujemy je do akcji poszukiwawczych, ratunkowych, żeby szybciej namierzyć turystę, który potrzebuje pomocy. Niezbędne są też do tego, by dbać o bezpieczeństwo i wykrywać zagrożenia w górach. Dobrym przykładem są ostatnie trzy pożary na połoninach. Dzięki dronom precyzyjnie zlokalizowaliśmy miejsce pożaru – mówi Krzysztof Szczurek. Zimą przydają się też do monitoringu sytuacji lawinowej. Po zejściu lawiny trzeba przemierzyć każde lawinisko i upewnić się, że nie ma tam ludzi, jeśli wiadomo, że ktoś wychodził w danym kierunku. Z pomocą dronów łatwiej monitorować takie miejsca. Nowe drony przydadzą się nie tylko w terenie, ale też podczas szkoleń. – Technologia dronowa rozwija się błyskawicznie. Co rusz wchodzą nowinki, żywotność drona jest krótka ze względu na zmiany technologiczne. Musimy stale podnosić swoje umiejętności – podsumowuje naczelnik Grupy Bieszczadzkiej GOPR.

Agata Rokita

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Dobry początek to połowa sukcesu

Na jakim etapie jesteśmy po 500 dniach realizacji programu? O tym mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim.

czytaj więcej

Zawsze gotowi

Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Raniżowie za unijne pieniądze wzbogaci swoje wyposażenie.

czytaj więcej

Koleją do gwiazd

Stacja kolejowa Basznia? A może wieża ciśnień w Tymcach? Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji!

czytaj więcej

Wybierz kolej

W styczniu 2021 r. Podkarpackie dołączyło do grona polskich regionów, po których można podróżować koleją aglomeracyjną.

czytaj więcej

Piękny Wschód

Sprawdź, e co możesz zainwestować z programu dostępnego dla województw Polski Wschodniej.

czytaj więcej

Innowatorzy na start!

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej finansują kolejną edycję programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”.

czytaj więcej

Niezwykły koncert

Ten koncert był jednym z wielu wydarzeń organizowanych w regionie z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Turystyka na Roztoczu

Umowa partnerstwa podpisana przez trzy samorządy sprawi, że nowe atrakcje turystyczne przyciągną turystów i stworzą miejsca pracy.

czytaj więcej
Skip to content