Dzięki staraniom gminy Bukowsko, które wspierał Samorząd Województwa Podkarpackiego, po 77 latach greckokatolicka cerkiew pw. św. św. Piotra i Pawła w Nagórzanach odzyskuje dawny blask.
W 1985 r. ruiny świątyni zostały wpisane do rejestru zabytków. Lokalny samorząd od kilku lat czynił starania, aby móc zmienić niszczejącą budowlę w miejsce, które stanie się świadectwem dziedzictwa kultury regionu.
Gmina Bukowsko dzięki darowiźnie od Powiatu Sanockiego stała się właścicielem działki w Nagórzanach. Z kolei dotacja z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków sprawiła, że Bukowsko otrzymało 1 mln zł, które przeznaczono na odtworzenie budynku cerkwi. Zrekonstruowano mury, wstawiono okna, odbudowano dach i sufit świątyni. Wykonane zostały dojścia do obiektu, zainstalowano oświetlenie zewnętrzne. Cerkiew w Nagórzanach będzie nową atrakcją turystyczną na tych terenach.
Sprawdź, co w najnowszym wydaniu
Pobierz wersję PDFWspółpraca bez granic
Jak Euroregion Karpacki wykorzystuje swój potencjał, by łączyć partnerów w sposób, który sprzyja wzajemnej współpracy?
Tradycja Karpat w nowoczesnym wydaniu
W ramach projektu EtnoCarpathia odkrywano i udokumentowano kulturę Karpat.
Tajemnice ukryte w zieleni
Arboretum w Bolestraszycach jest miejscem niezwykłym Świat roślin skrywa skarby kultury.
„Józefinka” – reaktywacja
Rzeszów i Stropkov zrealizowały projekt, który po 6 latach wciąż cieszy się popularnością wśród turystów.
Skarb przeszłości i przyszłości
Na Podkarpaciu zrealizowano ponad 100 projektów, których celem była renowacja, odbudowa i rewitalizacja obiektów materialnego dziedzictwa kulturowego.