Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Pasja do robotyki

18 grudnia 2023 Dobre praktyki

Dziecięce ręce zabierają i sortują kolorowe klocki LEGO z dużego stosu. Klocki są różnego kształtu, rozmiaru i koloru.

Zwycięzca: Gmina Grodzisko Dolne
Za projekt: Regionalne Centrum Robotyki Edukacyjnej

Do niedawna kursy z robotyki dostępne były tylko w nielicznych uczelniach technicznych. W Grodzisku Dolnym i Grodzisku Górnym wkroczyły do szkół podstawowych.

– Postawiliśmy na robotykę, by pokazać młodzieży, że komputery mogą mieć szersze zastosowane niż tylko do rozrywki i komunikacji. Nawet krótka edukacja w tym zakresie wyzwala w uczniach nowe możliwości – przekonuje Roman Matuszek, dyrektor Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym. Robotyka jest interdyscyplinarną dziedziną, która obejmuje projektowanie, budowę, obsługę i wykorzystanie robotów. Oprócz kodowania uczy młodych ludzi krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów, pracy zespołowej, a także języków obcych.

Szkoła zauważyła dużą szansę w nauczaniu robotyki i wspólnie z samorządem gminnym zaczęła szukać możliwości dofinansowania organizacji zajęć i zakupu sprzętu. Pomogły w tym Fundusze Europejskie (dotacja w wysokości blisko 667 tys. zł). W 2018 r. oddano do użytku budynek z przestronnymi pracowniami oraz aulą. Zajęcia z robotyki odbywają w nim uczniowie Zespołów Szkół w Grodzisku Dolnym i Grodzisku Górnym. Wartość całego projektu wyniosła ponad 784 tys. zł.

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Nasz wspólny sukces

Marszałek Władysław Ortyl opowiada, jak Podkarpacie zmieniło się przez 20 lat obecności Polski w UE.

czytaj więcej

Jak to było i jak jest

Od 2004 r. do dziś w kolejnych programach regionalnych zrealizowaliśmy 18 tys. projektów! To inwestycje nie tylko w drogi, budynki i sprzęty. Postawiliśmy też na umiejętności i kompetencje ludzi.

czytaj więcej

Fenomen społecznej Dębicy

Jest tu duża oferta dla osób z niepełnosprawnością oraz dla seniorów. Dębica przełamuje społeczne schematy. I pokazuje, że najważniejsze to chcieć.

czytaj więcej

Przejrzyste i efektywne zamówienia

Sprawdź, jakie zasady i przepisy prawa obowiązują Cię podczas dokonywania zakupów w ramach projektu.

czytaj więcej

Pokaż, że robisz to dzięki Unii

Podpisując umowę o dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich, zobowiązujesz się do zrealizowania działań informacyjnych i promocyjnych. To również szansa na budowanie zaufania do Twoich pomysłów.

czytaj więcej

Stwórz z nami mapę atrakcji!

Zapraszamy do tworzenia mapy atrakcji. Obejmie ona wydarzenia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich (10-11 maja), a także pozostałe imprezy związane z obchodami 20-lecia członkostwa Polski w UE.

czytaj więcej

Wyróżnij się!

Komisja Europejska po raz kolejny zaprasza do udziału w konkursie REGIOSTARS 2024. Rywalizować w nim będą najciekawsze projekty zrealizowane ze wsparciem z Funduszy Europejskich.

czytaj więcej

Tak zdecydowaliśmy!

Polska musiała spełnić wiele warunków, aby wstąpić w szereg państw członkowskich.

czytaj więcej
Skip to content