Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Pasja do robotyki

18 grudnia 2023 Dobre praktyki

Dziecięce ręce zabierają i sortują kolorowe klocki LEGO z dużego stosu. Klocki są różnego kształtu, rozmiaru i koloru.

Zwycięzca: Gmina Grodzisko Dolne
Za projekt: Regionalne Centrum Robotyki Edukacyjnej

Do niedawna kursy z robotyki dostępne były tylko w nielicznych uczelniach technicznych. W Grodzisku Dolnym i Grodzisku Górnym wkroczyły do szkół podstawowych.

– Postawiliśmy na robotykę, by pokazać młodzieży, że komputery mogą mieć szersze zastosowane niż tylko do rozrywki i komunikacji. Nawet krótka edukacja w tym zakresie wyzwala w uczniach nowe możliwości – przekonuje Roman Matuszek, dyrektor Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym. Robotyka jest interdyscyplinarną dziedziną, która obejmuje projektowanie, budowę, obsługę i wykorzystanie robotów. Oprócz kodowania uczy młodych ludzi krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów, pracy zespołowej, a także języków obcych.

Szkoła zauważyła dużą szansę w nauczaniu robotyki i wspólnie z samorządem gminnym zaczęła szukać możliwości dofinansowania organizacji zajęć i zakupu sprzętu. Pomogły w tym Fundusze Europejskie (dotacja w wysokości blisko 667 tys. zł). W 2018 r. oddano do użytku budynek z przestronnymi pracowniami oraz aulą. Zajęcia z robotyki odbywają w nim uczniowie Zespołów Szkół w Grodzisku Dolnym i Grodzisku Górnym. Wartość całego projektu wyniosła ponad 784 tys. zł.

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Fundusze Europejskie są atrakcyjne

W ciągu 20 lat uczestnictwa w polityce spójności znacząco uprościliśmy i uatrakcyjniliśmy komunikację w obszarze funduszy unijnych.

czytaj więcej

Mistrzostwa emocji

Konkursy na najlepsze projekty współfinansowane z funduszy UE to skuteczne narzędzie promocji dobrych praktyk. Przyczyniają się do pozytywnego postrzegania wsparcia z Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Efekty są imponujące

8 grudnia podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, doceniliśmy laureatów III edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”.

czytaj więcej
Skip to content