Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Pomoc unijna do walki z COVID-19

4 września 2020 Aktualności

na tle żółtych karetek pogotowia ustawioni są do zdjecia ratownicy oraz urzędnicy

Samorząd Województwa Podkarpackiego w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa epidemiologicznego na terenie województwa podkarpackiego w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2” przeznaczył 50 mln zł na zakupy medyczne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

W kwietniu do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie trafiło 7 samochodów do przewozu próbek, dzięki którym możliwa jest szybsza weryfikacja pacjentów z podejrzeniem zarażenia wirusem. Samochody te przekazane zostały do Przemyśla, Jarosławia, Łańcuta, Dębicy, Mielca, Sanoka i Jasła, czyli tam, gdzie funkcjonują oddziały zakaźne.

W maju kupiono zaś 5 ambulansów transportowych typu A1 z noszami i fotelem kardiologicznym, które służą do transportu pacjentów i pobierania wymazów. Trafiły one do stacji pogotowia w Rzeszowie, Przemyślu, Mielcu, Sanoku i Krośnie. Każdy z pojazdów kosztował ponad 150 tys. zł.

Natomiast w lipcu za ok. 7 mln zł kupiono kolejne 10 nowoczesnych ambulansów. Trafią one do pięciu stacji pogotowia: Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Sanoku, Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu oraz Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie.

Karetki mają na wyposażeniu m.in.: profesjonalne nosze, defibrylatory, respiratory, urządzenia do kompresji klatki piersiowej, pompy infuzyjne, ssaki, krzesła transportowo-płozowe, plecaki ratownicze, deski do transportu pacjenta, laryngoskopy. Również w lipcu na Oddział Neonatologiczny z Pododdziałem Patologii Noworodka w Wojewódzkim Szpitalu im. św. Ojca Pio w Przemyślu trafiły kardiomonitory neonatologiczne, wirówki medyczne oraz komora laminarna. Zakupu dokonano w celu umożliwienia diagnozowania COVID-19 oraz spełnienia wymagań ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Dobry początek to połowa sukcesu

Na jakim etapie jesteśmy po 500 dniach realizacji programu? O tym mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim.

czytaj więcej

Zawsze gotowi

Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Raniżowie za unijne pieniądze wzbogaci swoje wyposażenie.

czytaj więcej

Koleją do gwiazd

Stacja kolejowa Basznia? A może wieża ciśnień w Tymcach? Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji!

czytaj więcej

Wybierz kolej

W styczniu 2021 r. Podkarpackie dołączyło do grona polskich regionów, po których można podróżować koleją aglomeracyjną.

czytaj więcej

Piękny Wschód

Sprawdź, e co możesz zainwestować z programu dostępnego dla województw Polski Wschodniej.

czytaj więcej

Innowatorzy na start!

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej finansują kolejną edycję programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”.

czytaj więcej

Niezwykły koncert

Ten koncert był jednym z wielu wydarzeń organizowanych w regionie z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Turystyka na Roztoczu

Umowa partnerstwa podpisana przez trzy samorządy sprawi, że nowe atrakcje turystyczne przyciągną turystów i stworzą miejsca pracy.

czytaj więcej

Na ratunek

Gdy w Bieszczadach wybuchł pożar, w walkę z żywiołem zaangażowały się Straż Pożarna, Straż Graniczna i Grupa Bieszczadzkiej GOPR.

czytaj więcej
Skip to content