Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Program dla ozdrowieńców

6 lipca 2020 Aktualności

marszałek Władysław Ortyl na konferencji zorganizowanej przed Klinicznym Szpitalem Wojewódzkim nr 1 im. Fryderyka Chopina

Samorząd województwa w najbliższych trzech latach planuje wydać co najmniej 40 mln zł na „Program przeciwdziałania skutkom choroby COVID-19 w województwie podkarpackim”.

12 maja br. list intencyjny w tej sprawie podpisali: Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego, dr Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki, prof. Sylwester Czopek, rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, oraz dr Adam Sidor, wojewódzki inspektor sanitarny.

Założeniem programu jest opracowanie i wdrożenie przedsięwzięć, które wesprą ozdrowieńców (osoby, które wyzdrowiały po zarażeniu koronawirusem), zwłaszcza w powrocie na rynek pracy. Będzie to możliwe dzięki monitorowaniu stanu zdrowia, leczeniu oraz rehabilitacji. W ramach programu zostanie przeprowadzony projekt systemowy o charakterze badawczo-epidemiologicznym, w którego realizację zaangażowane będą takie podmioty, jak Uniwersytet Rzeszowski, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie (w szczególności Klinika Hematologii i Podkarpackie Centrum Chorób Płuc oraz kliniki pediatryczne), Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, „Uzdrowisko Horyniec” Sp. z o.o., „Uzdrowisko Rymanów” SA, a także Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Projekt pozwoli na zakup testów, niezbędnego sprzętu i wyposażenia dla rzeszowskich szpitali. Jego częścią ma być prowadzenie badań dorosłych i dzieci od trzech do pięciu lat, utworzenie banku próbek materiału biologicznego oraz rozszerzenie działalności banku osocza. Elementem tego projektu będą również szkolenia dla kadry medycznej oraz działania terapeutyczno-rehabilitacyjne.

Z kolei w ramach projektu inwestycyjnego w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc, prowadzonym przez Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 im. Fryderyka Chopina, od 1 lipca br. działa wysokospecjalistyczna poradnia dla ozdrowieńców. Ma tu także powstać oddział rehabilitacji stacjonarnej oraz izba przyjęć pozwalająca zachować procedury sprzyjające walce z epidemią COVID-19. Program będzie realizowany w ramach RPO WP na lata 2014-2020 oraz środkom z kolejnej perspektywy finansowej UE.

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Dobry początek to połowa sukcesu

Na jakim etapie jesteśmy po 500 dniach realizacji programu? O tym mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim.

czytaj więcej

Zawsze gotowi

Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Raniżowie za unijne pieniądze wzbogaci swoje wyposażenie.

czytaj więcej

Koleją do gwiazd

Stacja kolejowa Basznia? A może wieża ciśnień w Tymcach? Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji!

czytaj więcej

Wybierz kolej

W styczniu 2021 r. Podkarpackie dołączyło do grona polskich regionów, po których można podróżować koleją aglomeracyjną.

czytaj więcej

Piękny Wschód

Sprawdź, e co możesz zainwestować z programu dostępnego dla województw Polski Wschodniej.

czytaj więcej

Innowatorzy na start!

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej finansują kolejną edycję programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”.

czytaj więcej

Niezwykły koncert

Ten koncert był jednym z wielu wydarzeń organizowanych w regionie z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Turystyka na Roztoczu

Umowa partnerstwa podpisana przez trzy samorządy sprawi, że nowe atrakcje turystyczne przyciągną turystów i stworzą miejsca pracy.

czytaj więcej

Na ratunek

Gdy w Bieszczadach wybuchł pożar, w walkę z żywiołem zaangażowały się Straż Pożarna, Straż Graniczna i Grupa Bieszczadzkiej GOPR.

czytaj więcej
Skip to content