Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Razem lepiej

28 czerwca 2024 20 pięknych lat

Wikliniarskie warsztaty. Chłopiec trzyma w dłoniach wiklinę.

Centrum Wikliniarstwa w Rudniku nad Sanem to wyjątkowa placówka kulturalna prowadzona przez lokalny samorząd. Jej misją jest promocja tradycyjnego dla tych okolic plecionkarstwa z wikliny. To tutaj narodził się pomysł, żeby tę tradycję wpisać na światową listę UNESCO.

Wszystko o wiklinie

W Centrum można się zapoznać z ponad 150-letnią historią wikliniarstwa, a także uczestniczyć w warsztatach i pokazach, które ukazują bogactwo i różnorodność tego rzemiosła. – Wraz z rozwojem wikliniarstwa zauważyliśmy potrzebę wyeksponowania historii, tradycji i kultury regionu oraz przedmiotów z tym związanych. Nie mieliśmy odpowiednich pomieszczeń na ekspozycję prac naszych plecionkarzy ani na prowadzenie warsztatów – mówi Anna Straub, dyrektorka Centrum Wikliniarstwa.

Europejski projekt

Starania o finansowanie tego przedsięwzięcia trwały od 2001 r. Gdy po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. otworzyły się możliwości uzyskania unijnego wsparcia, Samorząd Rudnika nad Sanem ustawił się na początku kolejki. Już w 2005 r. otrzymał dotację w wysokości 1,2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na remont i adaptację zabytkowego budynku dawnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Utworzono tu sale wystawowe, pomieszczenia biblioteczne, czytelnię, pracownię plastyczną i punkt informacji. W salach wystawowych powstały stałe ekspozycje wikliny artystycznej, wyrobów użytkowych, historii koszykarstwa i galeria malarska. Efekt jest naprawdę imponujący. Doceniła to kapituła konkursu „Polska pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich”, która w 2008 r. uznała projekt za najlepszy w kraju w swojej kategorii.

W drodze do UNESCO

Samorząd miasta wraz z miejscowymi plecionkarzami byli inicjatorami starań o wpis tradycji na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W Centrum Wikliniarstwa odbyły się pierwsze konsultacje społeczne, do których dołączyli plecionkarze z innych części Polski. W międzyczasie Centrum zrealizowało projekt z programu Kultura Ludowa i Tradycyjna, którego celem było przygotowanie społeczności do osiągnięcia tego ambitnego celu. Oprócz plecionkarzy do projektu zaproszona została młodzież szkolna oraz rzemieślnicy z niepełnosprawnościami z Centrum Caritas w Rudniku nad Sanem. Wniosek o wpis na listę UNESCO został złożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego w marcu tego roku. – Procedura oceny trwa ponad półtora roku. Mamy nadzieję, że zakończy się sukcesem i na koniec przyszłego roku będziemy świętować uzyskanie wpisu. To może być wymarzony prezent na 20-lecie naszej placówki, które przypada w 2026 r. – dodaje Anna Straub.

Na szlaku

Dwukondygnacyjny budynek Centrum Wikliniarstwa. Przed budynkiem rosną różne rośliny, w tym wysokie tuje.

Przez blisko 20 lat działalności Centrum zyskało miano najważniejszego ośrodka promocji wikliniarstwa w Polsce. Atrakcyjna wystawa stała, liczne ekspozycje czasowe i warsztaty prowadzone przez mistrzów przyciągają gości z całej Polski. Turyści przyjeżdżają tutaj, przemierzając trasę Green Velo. W 2010 r. Podkarpacka Regionalna Organizacja Turystyczna nadała Centrum Wikliniarstwa certyfikat „Najlepszy Produkt Turystyczny Podkarpacia 2010”. Działa tutaj profesjonalny Punkt Informacji Turystycznej. Można w nim dowiedzieć się o atrakcjach turystycznych i noclegach, a także kupić pamiątki – oczywiście z wikliny!

Andrzej Szoszkiewicz

Sprawdź, co w najnowszym wydaniu

Dobry początek to połowa sukcesu

Na jakim etapie jesteśmy po 500 dniach realizacji programu? O tym mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim.

czytaj więcej

Zawsze gotowi

Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Raniżowie za unijne pieniądze wzbogaci swoje wyposażenie.

czytaj więcej

Koleją do gwiazd

Stacja kolejowa Basznia? A może wieża ciśnień w Tymcach? Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji!

czytaj więcej

Wybierz kolej

W styczniu 2021 r. Podkarpackie dołączyło do grona polskich regionów, po których można podróżować koleją aglomeracyjną.

czytaj więcej

Piękny Wschód

Sprawdź, e co możesz zainwestować z programu dostępnego dla województw Polski Wschodniej.

czytaj więcej

Innowatorzy na start!

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej finansują kolejną edycję programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”.

czytaj więcej

Niezwykły koncert

Ten koncert był jednym z wielu wydarzeń organizowanych w regionie z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Turystyka na Roztoczu

Umowa partnerstwa podpisana przez trzy samorządy sprawi, że nowe atrakcje turystyczne przyciągną turystów i stworzą miejsca pracy.

czytaj więcej

Na ratunek

Gdy w Bieszczadach wybuchł pożar, w walkę z żywiołem zaangażowały się Straż Pożarna, Straż Graniczna i Grupa Bieszczadzkiej GOPR.

czytaj więcej
Skip to content