Rok Ignacego Łukasiewicza

„Podkarpacki Deskal Łukasiewicza”, namalowany przez sanockiego artystę Arkadiusza Andrejkowa

29 października ubiegłego roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza, pioniera przemysłu naftowego, filantropa i działacza niepodległościowego. W tym roku przypada bowiem 200. rocznica urodzin oraz mija 140 lat od jego śmierci.

 

Uroczystą inaugurację oficjalnych obchodów zaplanowano na 19 marca w kościele w Gawłuszowicach, gdzie Łukasiewicz został ochrzczony. Wcześniej jednak, 8 marca, czyli w dzień jego urodzin, Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nową monetę kolekcjonerską „200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza”. Na rewersie znajduje się wizerunek przemysłowca, domniemany prototyp lampy naftowej oraz widok na założoną przez niego najstarszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce.

Moneta poświęcona Łukasiewiczowi została po raz pierwszy zaprezentowana na konferencji
Jerzy Guniewski prezentuje monetę wybitą przez NBP, poświęconą Łukasiewiczowi. Fot. Daniel Kozik/UMWP

Samorząd Województwa 10-14 marca na targach EXPO 2020 w Dubaju promował region w strefie wystaw czasowych, wykorzystując postać Łukasiewicza, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu rozpoczął rewolucję gospodarczą w oparciu o zasoby naturalne. Zaprezentowano m.in. powiększoną replikę pierwszej lampy naftowej, ruchomy obraz z portretem wynalazcy i „Podkarpacki Deskal Łukasiewicza”, namalowany przez sanockiego artystę Arkadiusza Andrejkowa. A to nie wszystko, bowiem w samym Rzeszowie odbędzie się ponad 40 różnych imprez. Do ich organizacji zaangażowano wszystkie miejskie instytucje kultury: Rzeszowski Dom Kultury, Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną, Muzeum Dobranocek, Biuro Wystaw Artystycznych, Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa, Rzeszowskie Piwnice i Teatr Maska.

Ekspozycja Podkarackiego na Expo w Dubaju
„Podkarpackie – z natury kreatywne” to motyw przewodni ekspozycji. Fot Anna Magda/UMWP

Przez cały rok odbędzie się w sumie kilkaset wydarzeń realizowanych przez licznych partnerów, m.in. samorządy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, parafie, także z Małopolski. Kulminacją obchodów ma być otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” wraz z konferencją podsumowującą. Prace Komitetu Organizacyjnego i Honorowego koordynuje Departament Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Kalendarz wydarzeń jest dostępny na stronie: podkarpackie.eu/turystyka_kategorie/rok-lukasiewicza/.