Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Rok Ignacego Łukasiewicza

22 marca 2022 Aktualności

„Podkarpacki Deskal Łukasiewicza”, namalowany przez sanockiego artystę Arkadiusza Andrejkowa

29 października ubiegłego roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza, pioniera przemysłu naftowego, filantropa i działacza niepodległościowego. W tym roku przypada bowiem 200. rocznica urodzin oraz mija 140 lat od jego śmierci.

 

Uroczystą inaugurację oficjalnych obchodów zaplanowano na 19 marca w kościele w Gawłuszowicach, gdzie Łukasiewicz został ochrzczony. Wcześniej jednak, 8 marca, czyli w dzień jego urodzin, Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nową monetę kolekcjonerską „200. rocznica urodzin Ignacego Łukasiewicza”. Na rewersie znajduje się wizerunek przemysłowca, domniemany prototyp lampy naftowej oraz widok na założoną przez niego najstarszą na świecie kopalnię ropy naftowej w Bóbrce.

Moneta poświęcona Łukasiewiczowi została po raz pierwszy zaprezentowana na konferencji

Jerzy Guniewski prezentuje monetę wybitą przez NBP, poświęconą Łukasiewiczowi. Fot. Daniel Kozik/UMWP

Samorząd Województwa 10-14 marca na targach EXPO 2020 w Dubaju promował region w strefie wystaw czasowych, wykorzystując postać Łukasiewicza, który dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu rozpoczął rewolucję gospodarczą w oparciu o zasoby naturalne. Zaprezentowano m.in. powiększoną replikę pierwszej lampy naftowej, ruchomy obraz z portretem wynalazcy i „Podkarpacki Deskal Łukasiewicza”, namalowany przez sanockiego artystę Arkadiusza Andrejkowa. A to nie wszystko, bowiem w samym Rzeszowie odbędzie się ponad 40 różnych imprez. Do ich organizacji zaangażowano wszystkie miejskie instytucje kultury: Rzeszowski Dom Kultury, Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną, Muzeum Dobranocek, Biuro Wystaw Artystycznych, Galerię Fotografii Miasta Rzeszowa, Rzeszowskie Piwnice i Teatr Maska.

Ekspozycja Podkarackiego na Expo w Dubaju

„Podkarpackie – z natury kreatywne” to motyw przewodni ekspozycji. Fot Anna Magda/UMWP

 

Przez cały rok odbędzie się w sumie kilkaset wydarzeń realizowanych przez licznych partnerów, m.in. samorządy, instytucje kultury, organizacje pozarządowe, parafie, także z Małopolski. Kulminacją obchodów ma być otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz” wraz z konferencją podsumowującą. Prace Komitetu Organizacyjnego i Honorowego koordynuje Departament Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Kalendarz wydarzeń jest dostępny na stronie: podkarpackie.eu/turystyka_kategorie/rok-lukasiewicza/.

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Nasz wspólny sukces

Marszałek Władysław Ortyl opowiada, jak Podkarpacie zmieniło się przez 20 lat obecności Polski w UE.

czytaj więcej

Jak to było i jak jest

Od 2004 r. do dziś w kolejnych programach regionalnych zrealizowaliśmy 18 tys. projektów! To inwestycje nie tylko w drogi, budynki i sprzęty. Postawiliśmy też na umiejętności i kompetencje ludzi.

czytaj więcej

Fenomen społecznej Dębicy

Jest tu duża oferta dla osób z niepełnosprawnością oraz dla seniorów. Dębica przełamuje społeczne schematy. I pokazuje, że najważniejsze to chcieć.

czytaj więcej

Przejrzyste i efektywne zamówienia

Sprawdź, jakie zasady i przepisy prawa obowiązują Cię podczas dokonywania zakupów w ramach projektu.

czytaj więcej

Pokaż, że robisz to dzięki Unii

Podpisując umowę o dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich, zobowiązujesz się do zrealizowania działań informacyjnych i promocyjnych. To również szansa na budowanie zaufania do Twoich pomysłów.

czytaj więcej

Stwórz z nami mapę atrakcji!

Zapraszamy do tworzenia mapy atrakcji. Obejmie ona wydarzenia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich (10-11 maja), a także pozostałe imprezy związane z obchodami 20-lecia członkostwa Polski w UE.

czytaj więcej

Wyróżnij się!

Komisja Europejska po raz kolejny zaprasza do udziału w konkursie REGIOSTARS 2024. Rywalizować w nim będą najciekawsze projekty zrealizowane ze wsparciem z Funduszy Europejskich.

czytaj więcej

Tak zdecydowaliśmy!

Polska musiała spełnić wiele warunków, aby wstąpić w szereg państw członkowskich.

czytaj więcej
Skip to content