
Dzięki środkom FEPW Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił pożyczki dla branży turystycznej.
Pożyczki są dostępne nawet dla młodych firm z sektora MŚP prowadzących działalność w branży turystycznej lub pokrewnej (zobacz listę kodów PKD). Inwestycja musi być ulokowana w województwach Polski Wschodniej. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wparcie w wysokości do 1 mln zł. Warunki są bardzo korzystne. Maksymalny okres spłaty wynosi 7 lat (84 miesiące). Wysokość oraz terminy spłat rat mogą uwzględniać sezonowy charakter działalności. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na korzystniejsze niż rynkowe oprocentowanie pożyczki, które jest stałe w całym okresie obowiązywania umowy. Za jej udzielenie i obsługę nie są pobierane żadne opłaty i prowizje. Jeden przedsiębiorca może zawnioskować nawet o dwie pożyczki.
Dodatkowe preferencje dotyczą inwestycji realizowanych przez firmy prowadzące działalność nie dłużej niż trzy lata, a także inwestycji komplementarnych do szlaków turystycznych, które będą powstawać dzięki dofinansowaniu z FEPW. Pieniądze będzie można przeznaczyć np. na rozbudowę pensjonatu, restauracji, utworzenie infrastruktury sportowo-rekreacyjnej czy zorganizowanie wypożyczalni rowerów albo kajaków. Wspierane mogą być inwestycje, które wiążą się z udostępnianiem produktów ekologicznych lub regionalnych, w tym związane z przywracaniem tradycyjnych zawodów. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego. W województwie podkarpackim w zakresie udzielania pożyczek na rozwój turystyki z BGK współpracuje Agencja Rozwoju Regionalnego „MARR”.
Opracował: Jerzy Gontarz
Współpraca bez granic
Jak Euroregion Karpacki wykorzystuje swój potencjał, by łączyć partnerów w sposób, który sprzyja wzajemnej współpracy?
Nowe życie cerkwi
Po 77 latach greckokatolicka cerkiew w Nagórzanach odzyskuje dawny blask.
Tradycja Karpat w nowoczesnym wydaniu
W ramach projektu EtnoCarpathia odkrywano i udokumentowano kulturę Karpat.
Tajemnice ukryte w zieleni
Arboretum w Bolestraszycach jest miejscem niezwykłym Świat roślin skrywa skarby kultury.
„Józefinka” – reaktywacja
Rzeszów i Stropkov zrealizowały projekt, który po 6 latach wciąż cieszy się popularnością wśród turystów.
Skarb przeszłości i przyszłości
Na Podkarpaciu zrealizowano ponad 100 projektów, których celem była renowacja, odbudowa i rewitalizacja obiektów materialnego dziedzictwa kulturowego.