Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Rozwijaj turystykę

28 czerwca 2024 ABC beneficjenta

Zamyślona dziewczyna, prawdopodobnie turystka, zatrzymuje się, by spojrzeć na mapę. Na szyi ma zawieszony aparat fotograficzny.

Dzięki środkom FEPW Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił pożyczki dla branży turystycznej.

Pożyczki są dostępne nawet dla młodych firm z sektora MŚP prowadzących działalność w branży turystycznej lub pokrewnej (zobacz listę kodów PKD). Inwestycja musi być ulokowana w województwach Polski Wschodniej. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wparcie w wysokości do 1 mln zł. Warunki są bardzo korzystne. Maksymalny okres spłaty wynosi 7 lat (84 miesiące). Wysokość oraz terminy spłat rat mogą uwzględniać sezonowy charakter działalności. Przedsiębiorcy mogą też liczyć na korzystniejsze niż rynkowe oprocentowanie pożyczki, które jest stałe w całym okresie obowiązywania umowy. Za jej udzielenie i obsługę nie są pobierane żadne opłaty i prowizje. Jeden przedsiębiorca może zawnioskować nawet o dwie pożyczki.

Dodatkowe preferencje dotyczą inwestycji realizowanych przez firmy prowadzące działalność nie dłużej niż trzy lata, a także inwestycji komplementarnych do szlaków turystycznych, które będą powstawać dzięki dofinansowaniu z FEPW. Pieniądze będzie można przeznaczyć np. na rozbudowę pensjonatu, restauracji, utworzenie infrastruktury sportowo-rekreacyjnej czy zorganizowanie wypożyczalni rowerów albo kajaków. Wspierane mogą być inwestycje, które wiążą się z udostępnianiem produktów ekologicznych lub regionalnych, w tym związane z przywracaniem tradycyjnych zawodów. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego. W województwie podkarpackim w zakresie udzielania pożyczek na rozwój turystyki z BGK współpracuje Agencja Rozwoju Regionalnego „MARR”.

Opracował: Jerzy Gontarz

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Dobry początek to połowa sukcesu

Na jakim etapie jesteśmy po 500 dniach realizacji programu? O tym mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim.

czytaj więcej

Zawsze gotowi

Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Raniżowie za unijne pieniądze wzbogaci swoje wyposażenie.

czytaj więcej

Koleją do gwiazd

Stacja kolejowa Basznia? A może wieża ciśnień w Tymcach? Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji!

czytaj więcej

Wybierz kolej

W styczniu 2021 r. Podkarpackie dołączyło do grona polskich regionów, po których można podróżować koleją aglomeracyjną.

czytaj więcej

Piękny Wschód

Sprawdź, e co możesz zainwestować z programu dostępnego dla województw Polski Wschodniej.

czytaj więcej

Innowatorzy na start!

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej finansują kolejną edycję programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”.

czytaj więcej

Niezwykły koncert

Ten koncert był jednym z wielu wydarzeń organizowanych w regionie z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Turystyka na Roztoczu

Umowa partnerstwa podpisana przez trzy samorządy sprawi, że nowe atrakcje turystyczne przyciągną turystów i stworzą miejsca pracy.

czytaj więcej

Na ratunek

Gdy w Bieszczadach wybuchł pożar, w walkę z żywiołem zaangażowały się Straż Pożarna, Straż Graniczna i Grupa Bieszczadzkiej GOPR.

czytaj więcej
Skip to content