Święto funduszy za nami

uśmiechnięte kobiety, dziecko i mężczyźni podczas DOFE

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2021 za nami. Wydarzenie, którego celem jest promocja projektów realizowanych z pomocą unijnych funduszy, obfitowało w wiele ciekawych eventów w całej Polsce. Na Podkarpaciu najwięcej wydarzeń zorganizowano w Krośnie i w Bóbrce. Sporo mówiliśmy o możliwościach, jakie przyniosły i jeszcze z pewnością przyniosą środki unijne.

Energia z Funduszy  

Miejsce tegorocznych DOFE nie było przypadkowe. Krosno i Bóbrka są związane z postacią Ignacego Łukasiewicza. To właśnie jego działalność nieodwracalnie zmieniła świat. Wpłynęła też na nasz region i ukształtowała silny charakter jego mieszkańców, który w połączeniu z Funduszami Europejskimi, daje ludziom niesamowitą E N E R G I Ę do działania, spełniania i realizacji swoich celów i marzeń oraz osiągania osobistych sukcesów.

Jak wynika z danych podawanych na początku września br., realizowane są tysiące inwestycji na łączną kwotę prawie 13 mld zł. Dofinansowanie unijne wyniosło niemal 9 mld zł. Te liczby tylko potwierdzają, że skala i wartość unijnych projektów w naszym regonie są imponujące. DOFE to ogólnopolska inicjatywa, która organizowana jest właśnie po to, by o tych przedsięwzięciach mówić i inspirować innych do działania.

Beneficjenci otwierają drzwi do projektów

W DOFE udział można było wziąć na kilka sposobów. Jednym z nich była prezentacja filmiku o projekcie na stronie dniotwarte.eu. Tam również można było zgłosić organizację własnego wydarzenia. Zdecydowali się na to np. Muzeum – Zamek w Łańcucie, Magurski Park Narodowy, Centrum Dziedzictwa w Besku, Inkubator Przedsiębiorczości w Krośnie, Urząd Miasta w Jaśle, Oczyszczalnia Ścieków Łęgi w Rzeszowie, Fundacja GaMoń w Tarnobrzegu i Kryta Pływalnia w Kolbuszowej.

Województwo Podkarpackie zorganizowało trzydniowe wydarzenie pod nazwą „Energia z Funduszy”. 17 i 18 września spotkania odbywały się w Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej w Krośnie, a 19 września w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Pierwszego dnia na warsztatach w formule online, mowa była o możliwościach pozyskiwania środków z Unii. Drugiego dnia gospodarzami spotkań byli sami beneficjenci. W programie znalazły się m.in. pokazy naukowe, ciekawostki oraz kursy z cyklu „zrób to sam”, np. szybki kurs pieczenia sernika. Relacja z tych spotkań dostępna jest na kanale Odmienione Podkarpackie na YouTube.

W ramach DOFE Miasto Krosno i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zorganizowały również doroczny Bieg Lotnika na miejscowym lotnisku. Niedziela natomiast była dniem dedykowanym małym poszukiwaczom ropy naftowej. Na pikniku w Bóbrce pojawił się sam… Ignacy Łukasiewicz. Pokazy malowania światłem, zjawiska fizyczne, warsztaty ekologiczne i wiele innych atrakcji czekały tego dnia na wszystkich, którzy pojawili się mimo niezbyt sprzyjającej aury.

Drone Show w innym terminie  

Niestety nie udało się zrealizować wszystkich wydarzeń zaplanowanych w tegorocznym programie DOFE. Z powodu fatalnej pogody, silnego wiatru i deszczu odwołany został pokaz dronów na lotnisku w Krośnie. Dobra informacja jest jednak taka, że pokaz ten odbędzie się, ale w innym terminie. Datę podamy tak szybko, jak tylko zostanie ustalona z wykonawcami pokazu i partnerem wydarzenia – Miastem Krosno.

Drone Show to nietypowe wydarzenie. Dlatego zachęcamy Państwa do uczestniczenia w nim. Opowiemy o historii regionu, jego mocnych stronach oraz ewolucji, jaka już się dokonała i cały czas dokonuje dzięki Funduszom Europejskim.

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do śledzenia naszego profilu na Facebooku odmienionepodkarpackie oraz na naszą stronę internetową: rpo.podkarpackie.pl

Sylwia Tęcza
Oddział komunikacji i promocji Funduszy Europejskich