
Pierwsza Węgiersko-Galicyjska Kolej Żelazna była do I wojny światowej jedną z najważniejszych linii kolejowych Austro-Węgier. Łączyła Budapeszt z Przemyślem i Lwowem, m.in. przez Przełęcz Łupkowską, Zagórz i Ustrzyki Dolne. Dziś szlak przebiega przez terytorium czterech państw i ma znaczenie raczej lokalne.
Ale co powstało, by łączyć – łączyć może również dziś. Tyle że w inny sposób. Drogą do tego są projekty, np. taki jak „Otwieramy wrota Karpat. Dziedzictwo kulturowe łuku karpackiego w nowej odsłonie”, realizowane wspólnie na Podkarpaciu i w kraju preszowskim na Słowacji. Tam w miejscowości Giraltovce powstał Dom Słowacko-Polski, w którym prezentowane jest wspólne dziedzictwo obu narodów. A w Medzilaborcach, słynących z Muzeum im. Andy’ego Warhola, część pomieszczeń budynku, w którym ono się mieści, zaadaptowano na Muzeum I Wojny Światowej.
Pamięć i działanie
Po stronie polskiej powstały dwie nowe atrakcje turystyczne, które jednocześnie są też pamiątkami historii i znakami tożsamości mieszkańców. W Zagórzu otwarto Skwer Pamięci Obrońców Węzła Zagórskiego z 1918 r. Miejsce to upamiętnia wydarzenia z okresu walk o wschodnie granice Rzeczpospolitej po I wojnie światowej. Skwer jest jednocześnie miniskansenem kolejowym, a jego najważniejszym elementem – stała się zabytkowa lokomotywa.




Ustrzyki Dolne wzbogaciły się natomiast o Bieszczadzkie Centrum Dziedzictwa Kulturowego (BCDK). Utworzono je w zabytkowym budynku dawnej rafinerii nafty. Górnictwo ropy naftowej to ważny element dziedzictwa Łuku Karpat. – BCDK spełniać będzie cztery najważniejsze funkcje, z których pierwsza to promocja dziedzictwa. W budynku powstała nowoczesna sala, w której w formie pokazu multimedialnego pokazywane jest to, co cenne z przeszłości regionu. To jedna z najnowocześniejszych atrakcji tego typu w kraju – podkreśla Marek Andruch, starosta bieszczadzki. – Centrum stworzy też przestrzeń do działania dla lokalnych rzemieślników i artystów. A już w tym momencie odbywają się tu warsztaty, koncerty, szkolenia, konferencje i zajęcia edukacyjne – dodaje. Dwie pozostałe funkcje BCDK dotyczą koordynacji: rozwoju turystyki w regionie oraz współpracy z regionami przygranicznymi.
Marek Rokita
Sprawdź, co w najnowszym wydaniu
Europejskie pieniądze na rozwój biznesu
Jakie zmiany czekają na przedsiębiorców w perspektywie 2021-2027 i na jakie działania mogą przeznaczyć pieniądze.
DFE na Podkarpaciu
Chcesz spędzić niezapomniany weekend? Sprawdź, co będzie się działo podczas tegorocznych DFE.
Zdobądź kwalifikacje za granicą
Jesteś w grupie defaworyzowanej i masz 18-29? Sprawdź, czy możesz jechać na dwumiesięczny staż za granicę!
Impuls dla gospodarki
Za sukcesami tych przedsięwzięć stoją ludzie z wizją i odwagą. Poznaj firmy, które rozsławiły region w Polsce i za granicą.
Ruch, zabawa i regeneracja
Przestrzeń sportowa, która jest dostępna przez cały rok? Jaki i gdzie można trenować i bezpiecznie zregenerować się po treningu.
Filtry do zadań specjalnych
Dzięki innowacyjności i najwyższej jakości naszych wyrobów firma Eko-Karpaty stała się zaufanym partnerem w branży filtracyjnej.
Szansa na nowy uśmiech
Piękny uśmiech? Firma Nano Prime wprowadziła rozwiązania, które pomagają pacjentom odzyskać pewność siebie.
Funduszowy poradnik przedsiębiorcy
Prowadzisz firmę i nie wiesz, jak zdobyć dotację? Możliwości jest wiele. Zajrzyj do naszego poradnika.
Daj się poznać z dobrej strony!
Czy wiesz jak promować swój projekt, gdzie się pochwalić i budować dobre relacje z otoczeniem? Wskazówki znajdziesz w naszym poradniku.