Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Tory karpackiego dziedzictwa

28 czerwca 2024 Dobre praktyki

Przed dwukondygnacyjnym budynkiem z czerwonej cegły rozpościera się plac z płytek. Dalej na trawie stoją leżaki.

Pierwsza Węgiersko-Galicyjska Kolej Żelazna była do I wojny światowej jedną z najważniejszych linii kolejowych Austro-Węgier. Łączyła Budapeszt z Przemyślem i Lwowem, m.in. przez Przełęcz Łupkowską, Zagórz i Ustrzyki Dolne. Dziś szlak przebiega przez terytorium czterech państw i ma znaczenie raczej lokalne.

Ale co powstało, by łączyć – łączyć może również dziś. Tyle że w inny sposób. Drogą do tego są projekty, np. taki jak „Otwieramy wrota Karpat. Dziedzictwo kulturowe łuku karpackiego w nowej odsłonie”, realizowane wspólnie na Podkarpaciu i w kraju preszowskim na Słowacji. Tam w miejscowości Giraltovce powstał Dom Słowacko-Polski, w którym prezentowane jest wspólne dziedzictwo obu narodów. A w Medzilaborcach, słynących z Muzeum im. Andy’ego Warhola, część pomieszczeń budynku, w którym ono się mieści, zaadaptowano na Muzeum I Wojny Światowej.

Pamięć i działanie

Po stronie polskiej powstały dwie nowe atrakcje turystyczne, które jednocześnie są też pamiątkami historii i znakami tożsamości mieszkańców. W Zagórzu otwarto Skwer Pamięci Obrońców Węzła Zagórskiego z 1918 r. Miejsce to upamiętnia wydarzenia z okresu walk o wschodnie granice Rzeczpospolitej po I wojnie światowej. Skwer jest jednocześnie miniskansenem kolejowym, a jego najważniejszym elementem – stała się zabytkowa lokomotywa.

Ustrzyki Dolne wzbogaciły się natomiast o Bieszczadzkie Centrum Dziedzictwa Kulturowego (BCDK). Utworzono je w zabytkowym budynku dawnej rafinerii nafty. Górnictwo ropy naftowej to ważny element dziedzictwa Łuku Karpat. – BCDK spełniać będzie cztery najważniejsze funkcje, z których pierwsza to promocja dziedzictwa. W budynku powstała nowoczesna sala, w której w formie pokazu multimedialnego pokazywane jest to, co cenne z przeszłości regionu. To jedna z najnowocześniejszych atrakcji tego typu w kraju – podkreśla Marek Andruch, starosta bieszczadzki. – Centrum stworzy też przestrzeń do działania dla lokalnych rzemieślników i artystów. A już w tym momencie odbywają się tu warsztaty, koncerty, szkolenia, konferencje i zajęcia edukacyjne – dodaje. Dwie pozostałe funkcje BCDK dotyczą koordynacji: rozwoju turystyki w regionie oraz współpracy z regionami przygranicznymi.

Marek Rokita

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Dobry początek to połowa sukcesu

Na jakim etapie jesteśmy po 500 dniach realizacji programu? O tym mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim.

czytaj więcej

Zawsze gotowi

Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Raniżowie za unijne pieniądze wzbogaci swoje wyposażenie.

czytaj więcej

Koleją do gwiazd

Stacja kolejowa Basznia? A może wieża ciśnień w Tymcach? Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji!

czytaj więcej

Wybierz kolej

W styczniu 2021 r. Podkarpackie dołączyło do grona polskich regionów, po których można podróżować koleją aglomeracyjną.

czytaj więcej

Piękny Wschód

Sprawdź, e co możesz zainwestować z programu dostępnego dla województw Polski Wschodniej.

czytaj więcej

Innowatorzy na start!

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej finansują kolejną edycję programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”.

czytaj więcej

Niezwykły koncert

Ten koncert był jednym z wielu wydarzeń organizowanych w regionie z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Turystyka na Roztoczu

Umowa partnerstwa podpisana przez trzy samorządy sprawi, że nowe atrakcje turystyczne przyciągną turystów i stworzą miejsca pracy.

czytaj więcej

Na ratunek

Gdy w Bieszczadach wybuchł pożar, w walkę z żywiołem zaangażowały się Straż Pożarna, Straż Graniczna i Grupa Bieszczadzkiej GOPR.

czytaj więcej
Skip to content