Podkarpacie zmienia się jak w kalejdoskopie. Dzięki dobrze wydanym funduszom unijnym oferuje niezliczone atrakcje dla każdego, kto ten region odwiedzi.
Niepowtarzalny modernistyczny klimat dawnych lat poczujemy, odwiedzając Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Gmina Lubaczów zaprasza do swoich zrewitalizowanych obiektów. Z kolei audiowizualny pokaz o wielokulturowości oraz wieku nafty zobaczymy w budynku rafinerii Fanto. To nowe kierunki turystyczne na mapie podkarpackich atrakcji. Poznajmy je bliżej.
Opowieść o wizji i potędze umysłu
Budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP) to jedno z najważniejszych osiągnięć II Rzeczypospolitej. Jego powstanie było efektem ambitnych planów modernizacji i rozwoju ekonomicznego kraju. Zainteresowani tym okresem naszej historii powinni odwiedzić Muzeum COP w Stalowej Woli.
Od wystawy do muzeum
W 2007 r. z okazji obchodów 70-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotowało jubileuszową wystawę „COP dla przyszłości. Ludzie – przemysł – architektura”. Zaprojektowaną przez ówczesną dyrektorkę Muzeum Lucynę Mizerę ekspozycję urządzono w opustoszałej hali warsztatów szkolnych. Mimo iż z założenia miała to być wystawa czasowa, jej prezentacja trwała 8 lat. Do zamknięcia ekspozycji przyczynił się fatalny stan techniczny budynku warsztatów, zagrażający bezpieczeństwu ludzi i eksponatów. Warunkiem powrotu wystawy był kompleksowy remont obiektu. Udało się to dzięki Funduszom Europejskim. W 2022 r. otwarto w tym samym miejscu pierwsze w Polsce Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego.
Człowiek w centrum uwagi
– Głównym przekazem, który staramy się promować, jest kreatywność i potęga ludzkiego umysłu, dzięki czemu jesteśmy w stanie zmieniać rzeczywistość – mówi Aneta Garanty, dyrektorka Muzeum Okręgowego w Stalowej Woli, współtwórczyni wystawy. – Takim człowiekiem był twórca COP-u Eugeniusz Kwiatkowski, wybitny ekonomista, inżynier i polityk. Podobne nastawienie miało tysiące ludzi z całego kraju, którzy przyjechali tutaj, żeby na podstawie jego planów budować swoje domy i miejsca do pracy – dodaje.
Aranżacja ekspozycji i dobór urządzeń oraz eksponatów zachęca do aktywnego zwiedzania, motywuje do szukania odpowiedzi na ważne pytania. Atrakcją wyróżniającą muzeum jest pokój zagadek. Uczestnicy gry przenoszą się w czasy II wojny światowej i biorą udział w akcji stalowowolskiego podziemia. Najmłodsi są zachwyceni strefą przygotowaną z myślą o nich. To miejsce, w którym spełniają marzenia o swojej przyszłej pracy. – Duże wrażenie robi przedwojenna stalowowolska uliczka, oddająca niepowtarzalny modernistyczny klimat dawnych lat. To prawdziwa podróż w czasie – podkreśla Aneta Garanty.
Muzeum dla wszystkich
Dostępność to znak firmowy stalowowolskiej placówki. Do dyspozycji osób niewidzących są audioprzewodniki skonfigurowane z przestrzenią wystawy. Ich treść uruchamiana jest w zależności od lokalizacji zwiedzającego. Dodatkowo teksty na ekranach multimedialnych można powiększyć lub wyświetlić na kontrastowym tle. W kilku miejscach wyznaczone zostały przestrzenie sensoryczne, gdzie poprzez dotyk można rozpoznać poszczególne przedmioty. Ekrany i tablice umieszczone są na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach oraz dla dzieci. Muzeum COP jest miejscem, do którego chce się wracać!
Andrzej Szoszkiewicz
Sprawdź, co w najnowszym wydaniu
Dobry początek to połowa sukcesu
Na jakim etapie jesteśmy po 500 dniach realizacji programu? O tym mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim.
Zawsze gotowi
Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Raniżowie za unijne pieniądze wzbogaci swoje wyposażenie.
Koleją do gwiazd
Stacja kolejowa Basznia? A może wieża ciśnień w Tymcach? Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji!
Wybierz kolej
W styczniu 2021 r. Podkarpackie dołączyło do grona polskich regionów, po których można podróżować koleją aglomeracyjną.
Piękny Wschód
Sprawdź, e co możesz zainwestować z programu dostępnego dla województw Polski Wschodniej.
Innowatorzy na start!
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej finansują kolejną edycję programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”.
Niezwykły koncert
Ten koncert był jednym z wielu wydarzeń organizowanych w regionie z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Turystyka na Roztoczu
Umowa partnerstwa podpisana przez trzy samorządy sprawi, że nowe atrakcje turystyczne przyciągną turystów i stworzą miejsca pracy.
Na ratunek
Gdy w Bieszczadach wybuchł pożar, w walkę z żywiołem zaangażowały się Straż Pożarna, Straż Graniczna i Grupa Bieszczadzkiej GOPR.