Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Turystyczne atrakcje na Podkarpaciu

28 czerwca 2024 Dobre praktyki

Widok z drona na duży budynek muzeum i obiekty oraz nasadzenia wokół niego.

Podkarpacie zmienia się jak w kalejdoskopie. Dzięki dobrze wydanym funduszom unijnym oferuje niezliczone atrakcje dla każdego, kto ten region odwiedzi.

Niepowtarzalny modernistyczny klimat dawnych lat poczujemy, odwiedzając Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. Gmina Lubaczów zaprasza do swoich zrewitalizowanych obiektów. Z kolei audiowizualny pokaz o wielokulturowości oraz wieku nafty zobaczymy w budynku rafinerii Fanto. To nowe kierunki turystyczne na mapie podkarpackich atrakcji. Poznajmy je bliżej.

Opowieść o wizji i potędze umysłu

Budowa Centralnego Okręgu Przemysłowego (COP) to jedno z najważniejszych osiągnięć II Rzeczypospolitej. Jego powstanie było efektem ambitnych planów modernizacji i rozwoju ekonomicznego kraju. Zainteresowani tym okresem naszej historii powinni odwiedzić Muzeum COP w Stalowej Woli.

Od wystawy do muzeum

W 2007 r. z okazji obchodów 70-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego Muzeum Regionalne w Stalowej Woli przygotowało jubileuszową wystawę „COP dla przyszłości. Ludzie – przemysł – architektura”. Zaprojektowaną przez ówczesną dyrektorkę Muzeum Lucynę Mizerę ekspozycję urządzono w opustoszałej hali warsztatów szkolnych. Mimo iż z założenia miała to być wystawa czasowa, jej prezentacja trwała 8 lat. Do zamknięcia ekspozycji przyczynił się fatalny stan techniczny budynku warsztatów, zagrażający bezpieczeństwu ludzi i eksponatów. Warunkiem powrotu wystawy był kompleksowy remont obiektu. Udało się to dzięki Funduszom Europejskim. W 2022 r. otwarto w tym samym miejscu pierwsze w Polsce Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Człowiek w centrum uwagi

– Głównym przekazem, który staramy się promować, jest kreatywność i potęga ludzkiego umysłu, dzięki czemu jesteśmy w stanie zmieniać rzeczywistość – mówi Aneta Garanty, dyrektorka Muzeum Okręgowego w Stalowej Woli, współtwórczyni wystawy. – Takim człowiekiem był twórca COP-u Eugeniusz Kwiatkowski, wybitny ekonomista, inżynier i polityk. Podobne nastawienie miało tysiące ludzi z całego kraju, którzy przyjechali tutaj, żeby na podstawie jego planów budować swoje domy i miejsca do pracy – dodaje.

Aranżacja ekspozycji i dobór urządzeń oraz eksponatów zachęca do aktywnego zwiedzania, motywuje do szukania odpowiedzi na ważne pytania. Atrakcją wyróżniającą muzeum jest pokój zagadek. Uczestnicy gry przenoszą się w czasy II wojny światowej i biorą udział w akcji stalowowolskiego podziemia. Najmłodsi są zachwyceni strefą przygotowaną z myślą o nich. To miejsce, w którym spełniają marzenia o swojej przyszłej pracy. – Duże wrażenie robi przedwojenna stalowowolska uliczka, oddająca niepowtarzalny modernistyczny klimat dawnych lat. To prawdziwa podróż w czasie – podkreśla Aneta Garanty.

Muzeum dla wszystkich

Dostępność to znak firmowy stalowowolskiej placówki. Do dyspozycji osób niewidzących są audioprzewodniki skonfigurowane z przestrzenią wystawy. Ich treść uruchamiana jest w zależności od lokalizacji zwiedzającego. Dodatkowo teksty na ekranach multimedialnych można powiększyć lub wyświetlić na kontrastowym tle. W kilku miejscach wyznaczone zostały przestrzenie sensoryczne, gdzie poprzez dotyk można rozpoznać poszczególne przedmioty. Ekrany i tablice umieszczone są na wysokości odpowiedniej dla osób poruszających się na wózkach oraz dla dzieci. Muzeum COP jest miejscem, do którego chce się wracać!

Andrzej Szoszkiewicz

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Dobry początek to połowa sukcesu

Na jakim etapie jesteśmy po 500 dniach realizacji programu? O tym mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim.

czytaj więcej

Zawsze gotowi

Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Raniżowie za unijne pieniądze wzbogaci swoje wyposażenie.

czytaj więcej

Koleją do gwiazd

Stacja kolejowa Basznia? A może wieża ciśnień w Tymcach? Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji!

czytaj więcej

Wybierz kolej

W styczniu 2021 r. Podkarpackie dołączyło do grona polskich regionów, po których można podróżować koleją aglomeracyjną.

czytaj więcej

Piękny Wschód

Sprawdź, e co możesz zainwestować z programu dostępnego dla województw Polski Wschodniej.

czytaj więcej

Innowatorzy na start!

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej finansują kolejną edycję programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”.

czytaj więcej

Niezwykły koncert

Ten koncert był jednym z wielu wydarzeń organizowanych w regionie z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Turystyka na Roztoczu

Umowa partnerstwa podpisana przez trzy samorządy sprawi, że nowe atrakcje turystyczne przyciągną turystów i stworzą miejsca pracy.

czytaj więcej

Na ratunek

Gdy w Bieszczadach wybuchł pożar, w walkę z żywiołem zaangażowały się Straż Pożarna, Straż Graniczna i Grupa Bieszczadzkiej GOPR.

czytaj więcej
Skip to content