Na Roztoczu powstanie ścieżka rowerowa, Centrum Turystyki Wodnej oraz Roztoczański Park Ciemnego Nieba. Nowe atrakcje przyciągną turystów i przyczynią się do powstania kolejnych miejsc pracy.
Umowę partnerstwa podpisały trzy samorządy: Województwo Podkarpackie, Gmina Lubaczów oraz Gmina Horyniec-Zdrój. W ramach projektu na Roztoczu powstanie ok. 16 km drogi rowerowej połączonej ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo na odcinku Basznia Dolna–Horyniec-Zdrój–Radruż; Region zyska też Centrum Turystyki Wodnej wraz z infrastrukturą do uprawiania turystyki aktywnej w Baszni Górnej oraz Roztoczański Park Ciemnego Nieba w miejscowościach Tymce i Basznia Dolna, będący uzupełnieniem infrastruktury już istniejącej w Tymcach. Projekt szacowany jest kwotę 37 mln zł. Dzięki niemu na terenie gmin Lubaczów i Horyniec-Zdrój mają powstać atrakcje, które przyciągną turystów i przyczynią się do rozwoju tej części Podkarpacia. Jest więc szansa, że marka Roztocza będzie jeszcze bardziej rozpoznawalna.
– Budowa łącznika do szlaku Green Velo oraz działania podnoszące standard już istniejących odcinków umożliwią turystom szersze i aktywne zwiedzanie Roztocza – podkreślała podczas podpisania umowy Wioletta Rejman, dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP.
W Centrum Turystyki Wodnej powstaną baseny m.in. z placem zabaw, jacuzzi i brodzikami dla najmłodszych. Jest także planowana budowa zbiornika wodnego o powierzchni około 4 ha wraz z plażą, molo i sceną. A to wszystko po to, aby na Roztoczu, które jest mało odwiedzane przez turystów, przygotować długoterminową ofertę pobytową.
Utworzenie Roztoczańskiego Parku Ciemnego Nieba w sąsiedztwie Obserwatorium Astronomicznego w Tymcach obejmuje budowę planetarium, urządzenie parku doświadczeń i rewitalizację dawnego, nieczynnego toru kolejowego. W planach jest także renowacja i adaptacja historycznego taboru kolejowego.
Sprawdź, co w najnowszym wydaniu
Dobry początek to połowa sukcesu
Na jakim etapie jesteśmy po 500 dniach realizacji programu? O tym mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim.
Zawsze gotowi
Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Raniżowie za unijne pieniądze wzbogaci swoje wyposażenie.
Koleją do gwiazd
Stacja kolejowa Basznia? A może wieża ciśnień w Tymcach? Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji!
Wybierz kolej
W styczniu 2021 r. Podkarpackie dołączyło do grona polskich regionów, po których można podróżować koleją aglomeracyjną.
Piękny Wschód
Sprawdź, e co możesz zainwestować z programu dostępnego dla województw Polski Wschodniej.
Innowatorzy na start!
Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej finansują kolejną edycję programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”.
Niezwykły koncert
Ten koncert był jednym z wielu wydarzeń organizowanych w regionie z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Na ratunek
Gdy w Bieszczadach wybuchł pożar, w walkę z żywiołem zaangażowały się Straż Pożarna, Straż Graniczna i Grupa Bieszczadzkiej GOPR.