Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Turystyka na Roztoczu

28 czerwca 2024 Aktualności

Czterech mężczyzn i jedna kobieta, ubrani biznesowo, pokazują podpisane umowy. Przed nimi na stole stoi piękny bukiet kwiatów. W tle baner ze zdjęciami z Podkarpacia.

Na Roztoczu powstanie ścieżka rowerowa, Centrum Turystyki Wodnej oraz Roztoczański Park Ciemnego Nieba. Nowe atrakcje przyciągną turystów i przyczynią się do powstania kolejnych miejsc pracy.

Umowę partnerstwa podpisały trzy samorządy: Województwo Podkarpackie, Gmina Lubaczów oraz Gmina Horyniec-Zdrój. W ramach projektu na Roztoczu powstanie ok. 16 km drogi rowerowej połączonej ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo na odcinku Basznia Dolna–Horyniec-Zdrój–Radruż; Region zyska też Centrum Turystyki Wodnej wraz z infrastrukturą do uprawiania turystyki aktywnej w Baszni Górnej oraz Roztoczański Park Ciemnego Nieba w miejscowościach Tymce i Basznia Dolna, będący uzupełnieniem infrastruktury już istniejącej w Tymcach. Projekt szacowany jest  kwotę 37 mln zł. Dzięki niemu na terenie gmin Lubaczów i Horyniec-Zdrój mają powstać atrakcje, które przyciągną turystów i przyczynią się do rozwoju tej części Podkarpacia. Jest więc szansa, że marka Roztocza będzie jeszcze bardziej rozpoznawalna.

– Budowa łącznika do szlaku Green Velo oraz działania podnoszące standard już istniejących odcinków umożliwią turystom szersze i aktywne zwiedzanie Roztocza – podkreślała podczas podpisania umowy Wioletta Rejman, dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP.

W Centrum Turystyki Wodnej powstaną baseny m.in. z placem zabaw, jacuzzi i brodzikami dla najmłodszych. Jest także planowana budowa zbiornika wodnego o powierzchni około 4 ha wraz z plażą, molo i sceną. A to wszystko po to, aby na Roztoczu, które jest mało odwiedzane przez turystów, przygotować długoterminową ofertę pobytową.

Utworzenie Roztoczańskiego Parku Ciemnego Nieba w sąsiedztwie Obserwatorium Astronomicznego w Tymcach obejmuje budowę planetarium, urządzenie parku doświadczeń i rewitalizację dawnego, nieczynnego toru kolejowego. W planach jest także renowacja i adaptacja historycznego taboru kolejowego.

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Dobry początek to połowa sukcesu

Na jakim etapie jesteśmy po 500 dniach realizacji programu? O tym mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim.

czytaj więcej

Zawsze gotowi

Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Raniżowie za unijne pieniądze wzbogaci swoje wyposażenie.

czytaj więcej

Koleją do gwiazd

Stacja kolejowa Basznia? A może wieża ciśnień w Tymcach? Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji!

czytaj więcej

Wybierz kolej

W styczniu 2021 r. Podkarpackie dołączyło do grona polskich regionów, po których można podróżować koleją aglomeracyjną.

czytaj więcej

Piękny Wschód

Sprawdź, e co możesz zainwestować z programu dostępnego dla województw Polski Wschodniej.

czytaj więcej

Innowatorzy na start!

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej finansują kolejną edycję programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”.

czytaj więcej

Niezwykły koncert

Ten koncert był jednym z wielu wydarzeń organizowanych w regionie z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Na ratunek

Gdy w Bieszczadach wybuchł pożar, w walkę z żywiołem zaangażowały się Straż Pożarna, Straż Graniczna i Grupa Bieszczadzkiej GOPR.

czytaj więcej
Skip to content