
Na Roztoczu powstanie ścieżka rowerowa, Centrum Turystyki Wodnej oraz Roztoczański Park Ciemnego Nieba. Nowe atrakcje przyciągną turystów i przyczynią się do powstania kolejnych miejsc pracy.
Umowę partnerstwa podpisały trzy samorządy: Województwo Podkarpackie, Gmina Lubaczów oraz Gmina Horyniec-Zdrój. W ramach projektu na Roztoczu powstanie ok. 16 km drogi rowerowej połączonej ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo na odcinku Basznia Dolna–Horyniec-Zdrój–Radruż; Region zyska też Centrum Turystyki Wodnej wraz z infrastrukturą do uprawiania turystyki aktywnej w Baszni Górnej oraz Roztoczański Park Ciemnego Nieba w miejscowościach Tymce i Basznia Dolna, będący uzupełnieniem infrastruktury już istniejącej w Tymcach. Projekt szacowany jest kwotę 37 mln zł. Dzięki niemu na terenie gmin Lubaczów i Horyniec-Zdrój mają powstać atrakcje, które przyciągną turystów i przyczynią się do rozwoju tej części Podkarpacia. Jest więc szansa, że marka Roztocza będzie jeszcze bardziej rozpoznawalna.



– Budowa łącznika do szlaku Green Velo oraz działania podnoszące standard już istniejących odcinków umożliwią turystom szersze i aktywne zwiedzanie Roztocza – podkreślała podczas podpisania umowy Wioletta Rejman, dyrektor Departamentu Promocji, Turystyki i Współpracy Gospodarczej UMWP.
W Centrum Turystyki Wodnej powstaną baseny m.in. z placem zabaw, jacuzzi i brodzikami dla najmłodszych. Jest także planowana budowa zbiornika wodnego o powierzchni około 4 ha wraz z plażą, molo i sceną. A to wszystko po to, aby na Roztoczu, które jest mało odwiedzane przez turystów, przygotować długoterminową ofertę pobytową.
Utworzenie Roztoczańskiego Parku Ciemnego Nieba w sąsiedztwie Obserwatorium Astronomicznego w Tymcach obejmuje budowę planetarium, urządzenie parku doświadczeń i rewitalizację dawnego, nieczynnego toru kolejowego. W planach jest także renowacja i adaptacja historycznego taboru kolejowego.
Współpraca bez granic
Jak Euroregion Karpacki wykorzystuje swój potencjał, by łączyć partnerów w sposób, który sprzyja wzajemnej współpracy?
Nowe życie cerkwi
Po 77 latach greckokatolicka cerkiew w Nagórzanach odzyskuje dawny blask.
Tradycja Karpat w nowoczesnym wydaniu
W ramach projektu EtnoCarpathia odkrywano i udokumentowano kulturę Karpat.
Tajemnice ukryte w zieleni
Arboretum w Bolestraszycach jest miejscem niezwykłym Świat roślin skrywa skarby kultury.
„Józefinka” – reaktywacja
Rzeszów i Stropkov zrealizowały projekt, który po 6 latach wciąż cieszy się popularnością wśród turystów.
Skarb przeszłości i przyszłości
Na Podkarpaciu zrealizowano ponad 100 projektów, których celem była renowacja, odbudowa i rewitalizacja obiektów materialnego dziedzictwa kulturowego.