Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Wspólnymi siłami

18 kwietnia 2023 Nowe fundusze

Logotyp Nowego Europejskiego Bauhausu

Idea Nowego Europejskiego Bauhausu (NEB) to pomysł oparty na trzech filarach: estetyce, zrównoważonym rozwoju i integracji. Ma to odzwierciedlenie w haśle i znaku graficznym: New European Bauhaus: Beautiful, Sustainable, Together (Nowy Europejski Bauhaus: piękny, zrównoważony, włączający).

Nazwa nawiązuje do Bauhausu z początku XX w., a przymiotnik „nowy” wskazuje, że chodzi o współczesną wersję, dostosowaną do obecnych wyzwań. Historyczny Bauhaus powstał w burzliwych czasach po I wojnie światowej, gdy poszukiwano nowej formy architektury i projektowania, które pomogłyby odbudować społeczeństwo po zniszczeniach wojennych. Po 100 latach stoimy przed wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatycznymi i społecznymi. Odpowiedzią na poziomie politycznym jest strategia Europejski Zielony Ład, a jednym z narzędzi umożliwiających jej realizację jest właśnie Nowy Europejski Bauhaus. Nowe projektowanie ma opierać się na gospodarce o obiegu zamkniętym, produkującej minimum odpadów i przeciwdziałającej degradacji różnorodności biologicznej. Potrzebujemy w Europie domów, budynków i przestrzeni publicznych, które będą korzystne dla klimatu, tanie i dostępne dla wszystkich, a przy tym będą czerpać inspirację z lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Skąd środki? 

Aby umożliwić realizację powołanej w 2020 r. przez Komisję Europejską inicjatywy NEB, kilka programów UE połączyło swe siły. Dwoma głównymi filarami są program „Horyzont Europa” i Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Na wsparcie i zachęcenie do realizacji projektów wcielających wartości NEB w całej Europie przeznaczono do tej pory ponad 100 mln euro. Komisja Europejska ma zwiększyć finansowanie, przeznaczając dodatkowe 106 mln euro na program „Horyzont Europa” na lata 2023-2024.

Z budżetu programu „Horyzont Europa” sfinansowano pięć sztandarowych projektów demonstracyjnych wybranych w ramach konkursu ogłoszonego w 2022 r. Dotyczą one m.in. renowacji budynków, gospodarki o obiegu zamkniętym, sztuki, dziedzictwa kulturowego, edukacji, inteligentnych miast, obszarów przybrzeżnych, rewitalizacji obszarów miejskich i wiejskich. Każdy z nich otrzymał dofinansowanie w wysokości ok. 5 mln euro. Ich realizacja rozpocznie się w pierwszej połowie tego roku w 11 państwach członkowskich (Belgia, Czechy, Niemcy, Dania, Grecja, Chorwacja, Włochy, Łotwa, Niderlandy, Portugalia i Słowenia), jak również w Norwegii i Turcji. W tym roku ma zostać wybranych kolejnych dziesięć projektów.

Projekty w regionach i gminach są wspierane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach polityki spójności UE. Był to jeden z punktów negocjacji zarówno umów partnerstwa, jak i programów regionalnych w całej Unii. Dziś już wiemy, że wszystkie państwa członkowskie uwzględniły odniesienia do NEB w swoich programach na lata 2021-2027, otwierając drogę na wsparcie finansowe dla projektów inspirowanych przez tę inicjatywę. Odpowiednie zapisy znajdziemy zarówno w uzgodnionej z Komisją Europejską Umowie Partnerstwa, czyli kompleksowej strategii wykorzystania w Polsce Funduszy Europejskich. Zapis mówiący, że „w stosownych przypadkach FEP będzie wspierać inwestycje, które z powodzeniem łączą zasady zrównoważonego rozwoju, estetyki i włączenia, zgodnie z ideą inicjatywy Nowy Europejski Bauhaus” znajduje się również w programie Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.

W ubiegłym roku Komisja Europejska wyłoniła 20 przedsięwzięć w ramach konkursu skierowanego do małych i średnich gmin (poniżej 100 tys. mieszkańców) „Wsparcie dla inicjatyw lokalnych Nowego Europejskiego Bauhausu”. Przedsięwzięcia musiały obejmować takie działania, jak: renowacja istniejących budynków i przestrzeni publicznych w duchu gospodarki o obiegu zamkniętym i zeroemisyjności, zachowanie i przekształcenie dziedzictwa kulturowego, dostosowanie budynków pod kątem przystępnych cenowo rozwiązań mieszkaniowych oraz rewitalizacja przestrzeni miejskich lub wiejskich. Nagrodzeni otrzymali środki na pokrycie do 75 dni kosztów pracy ekspertów. Wiedza i doświadczenia zdobyte w trakcie przygotowywania i realizowania projektów zostaną udostępnione wszystkim zainteresowanym.

Gdzie jesteśmy? 

17 stycznia 2023 r. Komisja Europejska przedstawiła raport z postępów NEB podsumowujący osiągnięcia dwóch lat trwania inicjatywy, a także pierwsze narzędzie oceny: kompas NEB, który pomaga ustalić, w jakim stopniu dany projekt odzwierciedla ideę Nowego Europejskiego Bauhausu. Stworzona została również tablica wskaźników NEB. To rozbudowana baza danych w formie interaktywnej mapy, gdzie umieszczone są informacje o projektach i kluczowych podmiotach. Nowy Europejski Bauhaus ma już ponad 600 oficjalnych organizacji partnerskich – od sieci ogólnoeuropejskich po inicjatywy lokalne. Raport z postępów NEB pokazuje duże zaangażowanie Europejczyków. Rośnie liczba partnerów, wysokiej klasy ekspertów, podejmowane są liczne inicjatywy na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym. Z drugiej strony widzimy nierównomierne zainteresowanie. W takich krajach, jak Belgia, Niemcy, Hiszpania i Włochy, sieć organizacji partnerskich rozwija się szybciej niż w innych regionach Europy. Z tego względu najważniejszym zadaniem wydaje się dotarcie do regionów, zwłaszcza na obszary wiejskie, z niewielką aktywnością.

W każdym z państw członkowskich działają Krajowe Punkty Kontaktowe ds. Nowego Europejskiego Bauhausu (New European Bauhaus National Contact Points), których zadaniem jest promowanie inicjatywy w danym kraju, jak również aktywne włączanie zainteresowanych w realizację projektów zgodnych z koncepcją NEB. W Polsce taką funkcję pełni Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „ORGMASZ”.

Inicjatywa NEB działa również w Ukrainie. W pierwszym kwartale tego roku mają zostać udostępnione narzędzia wypracowane w ramach trzech pilotażowych projektów, dotyczące rozwiązań zakwaterowania zastępczego, jak i planów odbudowy. Sporządzono też wykaz potrzeb ukraińskich gmin w zakresie krótko- i długoterminowej odbudowy.

Polskie osiągnięcia

Jednym z najbardziej widocznych aspektów inicjatywy są nagrody przyznawane w konkursie „New European Bauhaus Prizes”. W dotychczasowych dwóch edycjach (2021-2022) wyłoniono łącznie 38 laureatów, a kwota nagród wyniosła prawie 800 tys. euro. Nagrody przyznawane są za zrealizowane projekty (Nagrody NEB), jak również za koncepcje i pomysły młodych talentów w wieku do 30 lat (Wschodzące gwiazdy NEB). Wśród tych ostatnich doceniono dwa projekty z naszego kraju. W 2022 r. w kategorii „Odzyskanie poczucia przynależności” wygrał „FOLK concept”, projekt adaptacji spichlerza przygotowany przez Macieja Choińskiego, będący wynikiem jego kilkuletnich badań nad architekturą wiejską Podlasia i Mazowsza.

Z kolei Modułowe ogrody żaluzjowe (Modular Shutter Gardens) to projekt, który zdobył drugie miejsce w kategorii „Obcowanie z naturą”, przygotowany przez doktorantkę z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej Cansu Iraz Seyrek Şık i jej męża Metina Şıka. Pomysł skierowany jest do mieszkańców wieżowców bez balkonów. System opiera się na pojedynczych drewnianych komórkach zawierających warstwy filcu, które można przymocować do okiennic i obracać, tworząc przestrzeń dla wzrostu roślin. Rozwiązanie ma poprawiać izolacyjność termiczną okien, a rośliny mają działać jak oczyszczacz powietrza i zapewniać lepszą jakość naturalnej wentylacji.

Rok 2023 ogłoszono Europejskim Rokiem Umiejętności, dlatego w trzeciej edycji konkursu pojawiła się dodatkowa konkurencja poświęcona edukacji i nauce. Głosowanie publiczności przewidziano na maj, a ogłoszenie wyników na maj-czerwiec.

Andrzej Szoszkiewicz

Sprawdź, co w najnowszym wydaniu

Dobry początek to połowa sukcesu

Na jakim etapie jesteśmy po 500 dniach realizacji programu? O tym mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim.

czytaj więcej

Zawsze gotowi

Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Raniżowie za unijne pieniądze wzbogaci swoje wyposażenie.

czytaj więcej

Koleją do gwiazd

Stacja kolejowa Basznia? A może wieża ciśnień w Tymcach? Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji!

czytaj więcej

Wybierz kolej

W styczniu 2021 r. Podkarpackie dołączyło do grona polskich regionów, po których można podróżować koleją aglomeracyjną.

czytaj więcej

Piękny Wschód

Sprawdź, e co możesz zainwestować z programu dostępnego dla województw Polski Wschodniej.

czytaj więcej

Innowatorzy na start!

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej finansują kolejną edycję programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”.

czytaj więcej

Niezwykły koncert

Ten koncert był jednym z wielu wydarzeń organizowanych w regionie z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Turystyka na Roztoczu

Umowa partnerstwa podpisana przez trzy samorządy sprawi, że nowe atrakcje turystyczne przyciągną turystów i stworzą miejsca pracy.

czytaj więcej

Na ratunek

Gdy w Bieszczadach wybuchł pożar, w walkę z żywiołem zaangażowały się Straż Pożarna, Straż Graniczna i Grupa Bieszczadzkiej GOPR.

czytaj więcej
Skip to content