Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Wybierz kolej

28 czerwca 2024 20 pięknych lat

Nowoczesny pociąg Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej na stacji. Z przodu logo z napisem Podkarpackie.

Zmieniają się realia podróżowania między miastami i gminami. Na Podkarpaciu Podmiejska Kolej Aglomeracyjna skraca podróż między  sąsiednimi powiatami. 

Wybierz kolej!

Pierwsze pociągi połączyły Rzeszów z Dębicą, Przeworskiem i Strzyżowem. Dziś docierają również do Kolbuszowej oraz na lotnisko w Jasionce.

Z szybkich i regularnych połączeń kolejowych łączących stolicę województwa z sąsiednimi powiatami mieszkańcy Rzeszowa i 14 okolicznych gmin korzystają od trzech lat. Uruchomienie Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej (PKA) było możliwe dzięki dwóm projektom dofinansowywanym z Programu Infrastruktura i Środowisko na łączną kwotę ponad 357 mln zł. Pierwszy projekt dotyczył inwestycji w infrastrukturę kolejową. Polegał na budowie nowej linii kolejowej, remoncie istniejących i położeniu nowych torów oraz budowie infrastruktury przystankowej. W jego ramach powstały m.in. nowa linia kolejowa do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, centra przesiadkowe w Dębicy, Kolbuszowej i Sędziszowie Małopolskim, parkingi P&R, mijanki. Natomiast drugi projekt dotyczył przede wszystkim zakupu 10 nowych składów kolejowych oraz budowy dla pociągów hali serwisowej na stacji Rzeszów Staroniwa. – Do tej pory większość czynności serwisowych była wykonywana poza terenem województwa podkarpackiego. Teraz da się to zrobić w Rzeszowie. Łatwiejsze będą również bieżące naprawy oraz czyszczenie taboru – podkreśla Zbigniew Kozak, zastępca dyrektora Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego UMWP.

Bliżej do celu

Kolej aglomeracyjna tym różni się od zwyczajnej, że kursuje bardziej regularnie i zatrzymuje się częściej. Żeby taki rodzaj transportu publicznego uruchomić, należało zainwestować w nowoczesny tabor i zmodernizować przystanki na obsługiwanych trasach. PKA kursuje na każdej linii, które prowadzą do i ze stolicy Podkarpacia. Od ubiegłego roku również na tej nowo wybudowanej – do lotniska w Jasionce. – Kiedy przesiadłam się z samochodu do pociągu i zaczęłam w ten sposób dojeżdżać do pracy do Rzeszowa, zaskoczyło mnie, jak w szynobusach jest wygodnie! Za każdym razem znajduję miejsce siedzące, a mój pociąg jeszcze nigdy się nie spóźnił. Nie spodziewałam się też, że będzie to takie tanie – zauważa Aneta Milewska, mieszkanka Głogowa Małopolskiego.

Rok 2023 był przełomowy dla PKA. Oprócz otwarcia nowej, kluczowej linii kolejowej do użytku oddano 14 nowych przystanków, w tym sześć w samym Rzeszowie. To przełożyło się na skokowy wzrost liczby pasażerów. O ile w pierwszym roku działalności PKA przewiozła ich niecałe 500 tys., to w całym 2023 r. już ponad milion. To oznacza, że popularność kolei rośnie. I nie może być inaczej, skoro z każdym rokiem staje się ona bardziej atrakcyjna i konkurencyjna w stosunku do innych środków transportu.

O tym, jak ważny i potrzebny był ten projekt, świadczy nagroda w konkursie „Innowacyjny Samorząd” organizowanym przez Serwis Samorządowy PAP. Podkarpackie zostało nagrodzone za projekt „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA: Zakup taboru wraz z budową zaplecza technicznego”. W konkursie wyłaniane są najbardziej innowacyjne samorządy, które skutecznie wprowadzają rozwiązania przynoszące korzyści zarówno lokalnym społecznościom, jak i całemu krajowi.

Wydarzyło się….

  • O północy 1 maja 2004 r. Polska stała się oficjalnie członkiem Unii Europejskiej. W tym dniu Unia powiększyła się również o Cypr, Czechy, Estonię, Łotwę, Litwę, Maltę, Słowację, Słowenię oraz Węgry. Było to największe dotychczasowe rozszerzenie Unii.
  • Zielone światło na ten historyczny krok dali mieszkańcy Polski w referendum, które odbyło się w kwietniu 2003 r. Aż 77% uczestników opowiedziało się za wejściem do Unii. Także większość mieszkańców Podkarpacia poparła przystąpienie do Unii.
  • Od 2004 r. na Podkarpaciu zrealizowano ponad 18 tys. projektów. Unia Europejska dofinansowała je kwotą ponad 52 mld zł. Dotychczas najwyższe wsparcie nasze województwo otrzymało na budowę drogi ekspresowej S19.
  • Pierwszą minister rozwoju regionalnego – resortu, który zajmował się programowaniem Funduszy Europejskich – była posłanka z Podkarpacia Grażyna Gęsicka. Jej imieniem nazwano skwer u zbiegu ulic Jana III Sobieskiego i Stefana Okrzei w Rzeszowie.

Marek Rokita

Sprawdź, co w najnowszym wydaniu

Europejskie pieniądze na rozwój biznesu

Jakie zmiany czekają na przedsiębiorców w perspektywie 2021-2027 i na jakie działania mogą przeznaczyć pieniądze.

czytaj więcej

DFE na Podkarpaciu

Chcesz spędzić niezapomniany weekend? Sprawdź, co będzie się działo podczas tegorocznych DFE.

czytaj więcej

Zdobądź kwalifikacje za granicą

Jesteś w grupie defaworyzowanej i masz 18-29? Sprawdź, czy możesz jechać na dwumiesięczny staż za granicę!

czytaj więcej

Impuls dla gospodarki

Za sukcesami tych przedsięwzięć stoją ludzie z wizją i odwagą. Poznaj firmy, które rozsławiły region w Polsce i za granicą.

czytaj więcej

Ruch, zabawa i regeneracja

Przestrzeń sportowa, która jest dostępna przez cały rok? Jaki i gdzie można trenować i bezpiecznie zregenerować się po treningu.

czytaj więcej

Filtry do zadań specjalnych

Dzięki innowacyjności i najwyższej jakości naszych wyrobów firma Eko-Karpaty stała się zaufanym partnerem w branży filtracyjnej.

czytaj więcej

Szansa na nowy uśmiech

Piękny uśmiech? Firma Nano Prime wprowadziła rozwiązania, które pomagają pacjentom odzyskać pewność siebie.

czytaj więcej

Funduszowy poradnik przedsiębiorcy

Prowadzisz firmę i nie wiesz, jak zdobyć dotację? Możliwości jest wiele. Zajrzyj do naszego poradnika.

czytaj więcej

Daj się poznać z dobrej strony!

Czy wiesz jak promować swój projekt, gdzie się pochwalić i budować dobre relacje z otoczeniem? Wskazówki znajdziesz w naszym poradniku.

czytaj więcej
Skip to content