Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Wybierz kolej

28 czerwca 2024 20 pięknych lat

Nowoczesny pociąg Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej na stacji. Z przodu logo z napisem Podkarpackie.

Zmieniają się realia podróżowania między miastami i gminami. Na Podkarpaciu Podmiejska Kolej Aglomeracyjna skraca podróż między  sąsiednimi powiatami. 

Wybierz kolej!

Pierwsze pociągi połączyły Rzeszów z Dębicą, Przeworskiem i Strzyżowem. Dziś docierają również do Kolbuszowej oraz na lotnisko w Jasionce.

Z szybkich i regularnych połączeń kolejowych łączących stolicę województwa z sąsiednimi powiatami mieszkańcy Rzeszowa i 14 okolicznych gmin korzystają od trzech lat. Uruchomienie Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej (PKA) było możliwe dzięki dwóm projektom dofinansowywanym z Programu Infrastruktura i Środowisko na łączną kwotę ponad 357 mln zł. Pierwszy projekt dotyczył inwestycji w infrastrukturę kolejową. Polegał na budowie nowej linii kolejowej, remoncie istniejących i położeniu nowych torów oraz budowie infrastruktury przystankowej. W jego ramach powstały m.in. nowa linia kolejowa do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka, centra przesiadkowe w Dębicy, Kolbuszowej i Sędziszowie Małopolskim, parkingi P&R, mijanki. Natomiast drugi projekt dotyczył przede wszystkim zakupu 10 nowych składów kolejowych oraz budowy dla pociągów hali serwisowej na stacji Rzeszów Staroniwa. – Do tej pory większość czynności serwisowych była wykonywana poza terenem województwa podkarpackiego. Teraz da się to zrobić w Rzeszowie. Łatwiejsze będą również bieżące naprawy oraz czyszczenie taboru – podkreśla Zbigniew Kozak, zastępca dyrektora Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego UMWP.

Bliżej do celu

Kolej aglomeracyjna tym różni się od zwyczajnej, że kursuje bardziej regularnie i zatrzymuje się częściej. Żeby taki rodzaj transportu publicznego uruchomić, należało zainwestować w nowoczesny tabor i zmodernizować przystanki na obsługiwanych trasach. PKA kursuje na każdej linii, które prowadzą do i ze stolicy Podkarpacia. Od ubiegłego roku również na tej nowo wybudowanej – do lotniska w Jasionce. – Kiedy przesiadłam się z samochodu do pociągu i zaczęłam w ten sposób dojeżdżać do pracy do Rzeszowa, zaskoczyło mnie, jak w szynobusach jest wygodnie! Za każdym razem znajduję miejsce siedzące, a mój pociąg jeszcze nigdy się nie spóźnił. Nie spodziewałam się też, że będzie to takie tanie – zauważa Aneta Milewska, mieszkanka Głogowa Małopolskiego.

Rok 2023 był przełomowy dla PKA. Oprócz otwarcia nowej, kluczowej linii kolejowej do użytku oddano 14 nowych przystanków, w tym sześć w samym Rzeszowie. To przełożyło się na skokowy wzrost liczby pasażerów. O ile w pierwszym roku działalności PKA przewiozła ich niecałe 500 tys., to w całym 2023 r. już ponad milion. To oznacza, że popularność kolei rośnie. I nie może być inaczej, skoro z każdym rokiem staje się ona bardziej atrakcyjna i konkurencyjna w stosunku do innych środków transportu.

O tym, jak ważny i potrzebny był ten projekt, świadczy nagroda w konkursie „Innowacyjny Samorząd” organizowanym przez Serwis Samorządowy PAP. Podkarpackie zostało nagrodzone za projekt „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA: Zakup taboru wraz z budową zaplecza technicznego”. W konkursie wyłaniane są najbardziej innowacyjne samorządy, które skutecznie wprowadzają rozwiązania przynoszące korzyści zarówno lokalnym społecznościom, jak i całemu krajowi.

Wydarzyło się….

  • O północy 1 maja 2004 r. Polska stała się oficjalnie członkiem Unii Europejskiej. W tym dniu Unia powiększyła się również o Cypr, Czechy, Estonię, Łotwę, Litwę, Maltę, Słowację, Słowenię oraz Węgry. Było to największe dotychczasowe rozszerzenie Unii.
  • Zielone światło na ten historyczny krok dali mieszkańcy Polski w referendum, które odbyło się w kwietniu 2003 r. Aż 77% uczestników opowiedziało się za wejściem do Unii. Także większość mieszkańców Podkarpacia poparła przystąpienie do Unii.
  • Od 2004 r. na Podkarpaciu zrealizowano ponad 18 tys. projektów. Unia Europejska dofinansowała je kwotą ponad 52 mld zł. Dotychczas najwyższe wsparcie nasze województwo otrzymało na budowę drogi ekspresowej S19.
  • Pierwszą minister rozwoju regionalnego – resortu, który zajmował się programowaniem Funduszy Europejskich – była posłanka z Podkarpacia Grażyna Gęsicka. Jej imieniem nazwano skwer u zbiegu ulic Jana III Sobieskiego i Stefana Okrzei w Rzeszowie.

Marek Rokita

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Dobry początek to połowa sukcesu

Na jakim etapie jesteśmy po 500 dniach realizacji programu? O tym mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim.

czytaj więcej

Zawsze gotowi

Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Raniżowie za unijne pieniądze wzbogaci swoje wyposażenie.

czytaj więcej

Koleją do gwiazd

Stacja kolejowa Basznia? A może wieża ciśnień w Tymcach? Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji!

czytaj więcej

Piękny Wschód

Sprawdź, e co możesz zainwestować z programu dostępnego dla województw Polski Wschodniej.

czytaj więcej

Innowatorzy na start!

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej finansują kolejną edycję programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”.

czytaj więcej

Niezwykły koncert

Ten koncert był jednym z wielu wydarzeń organizowanych w regionie z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Turystyka na Roztoczu

Umowa partnerstwa podpisana przez trzy samorządy sprawi, że nowe atrakcje turystyczne przyciągną turystów i stworzą miejsca pracy.

czytaj więcej

Na ratunek

Gdy w Bieszczadach wybuchł pożar, w walkę z żywiołem zaangażowały się Straż Pożarna, Straż Graniczna i Grupa Bieszczadzkiej GOPR.

czytaj więcej
Skip to content