Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Wydanie: 1/2021

Nie przestajemy inwestować

Mam szczególną satysfakcję z realizacji projektów bezpośrednio wpływających na rozwój gospodarczy regionu. Podkarpaccy przedsiębiorcy stanęli na wysokości zadania i z łatwością wyczerpali pulę pieniędzy zarezerwowaną dla nich w ramach RPO WP na lata 2014-2020 – mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego.

czytaj więcej

Efekty zostaną z nami

Ponad 2,1 mld euro (9,63 mld zł) – to wartość środków, które nasz region miał do dyspozycji w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Do końca grudnia 2020 r. 86% tego budżetu zaangażowano w projekty. Domykanie programu potrwa do końca 2023 r., ale już dziś korzystamy z efektów jego realizacji.

czytaj więcej

Kantorówka – miejsce mityczne

Świat dzieciństwa to dla wielu bezpieczna przystań, do której wracają wspomnieniami. Bywa też czasem lęków kształtującym człowieka na całe życie. Tadeusz Kantor – malarz, reżyser, scenograf i teoretyk sztuki – pierwsze lata życia spędził w Wielopolu Skrzyńskim na Podkarpaciu.

czytaj więcej

Lasy lepiej chronione

25% powierzchni gminy Wojaszówka w powiecie krośnieńskim stanowią lasy, a 80% to tereny chronione. Większość z nich wchodzi w skład Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego, część to obszar Natura 2000 Ostoja Czarnorzecka oraz Łąki nad Wojkówką.

czytaj więcej

Do stawu powróciło życie

Dawny dworski staw w centrum Ustrobnej w podkrośnieńskiej gminie Wojaszówka wprost zachęca do tego, by zatrzymać się przy nim na chwilę. W ubiegłym roku pojawiły się ścieżki i ławeczki. Nad brzegiem zbiornika góruje kościół, po przeciwnej stronie – za drogą – znajduje się dwór.

czytaj więcej

Pakiet na kryzys

Komisja Europejska opublikowała projekt budżetu na lata 2021-2027 w 2018 roku. Świat był wtedy w innej sytuacji niż dziś. Dwa lata później recesja wywołana pandemią COVID-19 zmusiła europejskich przywódców do odważnych decyzji. Koszty walki z chorobą i konieczność wsparcia gospodarek wymagają szybkich działań i większych pieniędzy. 

czytaj więcej

Miliardy na odbudowę i rozwój

Podczas szczytu w Brukseli w 2020 roku Unia Europejska uzgodniła nowy pakiet pomocy finansowej dla krajów członkowskich. To Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (Recovery and Resilience Facility – RRF), którego celem jest złagodzenie gospodarczych i społecznych skutków pandemii koronawirusa oraz wsparcie europejskich gospodarek i społeczeństw. Pieniądze z tego instrumentu trafią także do Polski. 

czytaj więcej

Fundusze Europejskie na Podkarpaciu

Zachęcamy do wysłuchania cyklu audycji radiowych realizowanych przez Barbarę Kozłowską, redaktorkę Polskiego Radia Rzeszów. Są one emitowane w każdy czwartek po godz. 12 oraz powtarzane w poniedziałek w okresie marzec–czerwiec 2021 r. na antenie Polskiego Radia Rzeszów. Ich bohaterami są beneficjenci Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, którzy opowiadają o swojej „przygodzie” z Funduszami Europejskimi. Link

czytaj więcej
Skip to content