Wydanie: 1/2022
Gotowi do zmian
W tej perspektywie pula pieniędzy na programy regionalne zmalała o prawie 3 mld euro, lecz nie dotknęło to Podkarpacia – mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w UMWP.
Efekty zmian
1 maja mija już 18 lat! Jako metrykalnie dojrzały członek Unii Europejskiej wciąż korzystamy z dobrodziejstw polityki spójności i otrzymujemy ogromne wsparcie na modernizację regionu. Wchodzimy w trzecią pełną perspektywę finansową (2021-27). A co udało się zrobić w regionie dzięki kończącemu się RPO WP na lata 2014-2020? Rozejrzyjmy się po regionie.
Szpital „płucny” w nowoczesnej odsłonie
Klinika Gruźlicy i Chorób Płuc wkrótce przeniesie się z zabytkowego pałacu Jędrzejowiczów do nowego, pięciokondygnacyjnego budynku, w którym będą świetnie wyposażone oddziały i komfortowe pokoje dla pacjentów. Nowe skrzydło o powierzchni 6 tys. m² zostanie oddane do użytku w kwietniu tego roku.
Cel: satysfakcja pacjentów
Szpital specjalistyczny Sanus w Stalowej Woli jest świetnym przykładem placówki medycznej, która łączy wysoką jakość usług z konsekwentnie realizowanym planem rozwoju poprzez udział w projektach badawczo-rozwojowych.
Rewolucja w europejskiej medycynie?
Skupiamy się bardziej niż konkurencja na hybrydowym połączeniu umiejętności lekarza i technologii – mówi Mateusz Jedziniak, założyciel startupu Reliefy Sp. z o.o., który pracuje nad nową platformą telemedyczną*.
Wybierać świadomie
Taniec i zdrowy tryb życia to dwie pasje właścicieli firmy Wizytówka Natury. Regularnie tańczą i uczą tanga, twierdząc, że to doskonały sposób na psychiczne wytchnienie od problemów dnia codziennego. Z pasji zrodził się też pomysł na platformę, która oferuje naturalne produkty.
Dolina Rowerowa
Podkarpacka firma AG Motors kilka lat temu postawiła na produkcję kół i ram rowerowych, podejmując rywalizację z azjatyckimi eksporterami tych elementów. Biorąc pod uwagę obecne problemy z dostawami z Azji, była to trafiona decyzja. Pomogły w tym Fundusze Europejskie.
Rok Ignacego Łukasiewicza
29 października ubiegłego roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza, pioniera przemysłu naftowego, filantropa i działacza niepodległościowego. W tym roku przypada bowiem 200. rocznica urodzin oraz mija 140 lat od jego śmierci.