Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Wydanie: 3/2021

Boom na fotowoltaikę

Polska jest na etapie transformacji energetycznej, a powszechne i efektywne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii będzie wpływało na naszą konkurencyjność i pomoże w osiągnięciu celów redukcji emisji CO2 – mówi Grzegorz Wisz, prezes Podkarpackiego Klastra Energii Odnawialnej w Rzeszowie.

czytaj więcej

Europejski Zielony Ład

Naukowcy nie pozostawiają wątpliwości – zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka zagrażają istnieniu nie tylko milionów gatunków roślin i zwierząt, ale sprawiają, że życie ludzi na coraz większych obszarach globu staje się trudniejsze.

czytaj więcej

Dworzec kultury

50-tysięczne Krosno może pochwalić się placówkami kulturalnymi, których mogą pozazdrościć dużo większe ośrodki. Wszystkie powstały dzięki Funduszom Europejskim.  

czytaj więcej

Zielona energia 

Odnawialne źródła energii (OZE) mają coraz większe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju. Ich wykorzystanie jest najprostszym sposobem, by ograniczyć emisje gazów cieplarnianych do atmosfery. Dzięki Funduszom Europejskim inwestycje w instalacje OZE są mniej kosztowne, a to oznacza, że szybciej przynoszą oszczędności.

czytaj więcej

Sposób na powódź i suszę

Tego lata Europę nawiedziła fala niespotykanych upałów, a razem z nimi przyszły gwałtowne burze powodujące ogromne straty materialne. Naukowcy nie mają wątpliwości, że tego typu zjawiska i ich nasilenie związane są ze zmianami klimatu.

czytaj więcej

Zielony Tarnobrzeg

O tym, że tworzenie zielonych terenów rekreacyjnych podnosi jakość życia mieszkańców miast, nie musimy już nikogo przekonywać. Parki, skwery i ogrody pomagają także przystosować miasta do niekorzystnych zmian klimatycznych w postaci suszy i ulewnych deszczów.

czytaj więcej

Święto funduszy za nami

Dni Otwarte Funduszy Europejskich 2021 za nami. Wydarzenie, którego celem jest promocja projektów realizowanych z pomocą unijnych funduszy, obfitowało w wiele ciekawych eventów w całej Polsce. Na Podkarpaciu najwięcej wydarzeń zorganizowano w Krośnie i w Bóbrce. Sporo mówiliśmy o możliwościach, jakie przyniosły i jeszcze z pewnością przyniosą środki unijne.

czytaj więcej

Pociągi wracają do Mielca

1 września o godzinie 5:44 pierwszy pociąg z Dębicy wjechał na odnowiony mielecki peron. O 5:50 pierwsi pasażerowie z Mielca pojechali w kierunku Dębicy. Choć modernizacja linii L25 jeszcze trwa, pociągi będą już na stałe kursować na trasie Mielec–Dębica. Podróż potrwa 35 minut, krócej o ponad godzinę niż przed modernizacją.

czytaj więcej
Skip to content