Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Zawsze gotowi

28 czerwca 2024 Rozwój regionu

Pomarańczowa łódź ratunkowa Bieszczadzkiego WOPR zacumowana przy pomoście. W tle na jeziorze widoczny domek z pomostem.

Z gór przenieśmy się nad wodę – nad Jezioro Solińskie, znane nie tylko na Podkarpaciu, ale i w całej Polsce. Zabezpieczenie wypoczynku turystom, których w sezonie przewija się tu 1,5-2 mln, to ogromne wyzwanie. Po pierwsze – żywioł wodny ma swoje prawa. Po drugie – to wielki obszar: powierzchnia jeziora wynosi 22 km2, linia brzegowa – 150 km. Z tym zadaniem mierzy się Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (BWOPR), które ze wsparcia unijnego wzbogaci swoje wyposażenie.

– Nasz obecny sprzęt ma ok. 20 lat. Jest sprawny, ale wyeksploatowany. Kupimy teraz dwie łodzie motorowe hybrydowe z pontonami (hybrydowa konstrukcja składa się z dwóch różnych elementów – przypis red.), przeznaczone do działań ratowniczych. Do tego samochód pick-up do transportu tych łodzi podczas m.in. akcji ratunkowych w trakcie powodzi. Poza tym łączność radiową, radiotelefony i podręczny sprzęt ratowniczy. I jeszcze profesjonalne ubrania ochronne na pogodę sztormową – mówi Artur Szymański, prezes BWOPR.

Jak wygląda praca w ekipie podkarpackich woprowców? To bardzo często podnoszenie jednostek pływających i ewakuowanie z nich ludzi. – Na przykład w niedzielę po Bożym Ciele na J. Solińskim zatonęła żaglówka, ale uratowaliśmy wszystkie osoby. Albo silny wiatr zepchnął trzy jednostki na ścianę zapory. Zdarza się i tak, że w sezonie wypływamy do kilku czy kilkunastu jednostek w trakcie gwałtownego załamania pogody. Łącznie w roku przeprowadzamy ok. 60 tego typu akcji. Na jeziorze przybywa łodzi elektrycznych, rowerków pływających. Przy wietrze i silnej fali te jednostki mogą sobie nie poradzić i ratownicy pomagają ludziom wrócić na brzeg. Dochodzą też wypadki wypadnięcia za burtę podczas nieodpowiedzialnego pływania na środku jeziora. Wówczas też działają nasi ratownicy. Najważniejsze: przez dwa ostatnie lata nikt nie utonął na J. Solińskim – dodaje Artur Szymański.

W wakacje ratownicy BWOPR pełnią dyżury na kilku kąpieliskach. Dodatkowo zabezpieczają regaty na J. Solińskim. – Latem dla dzieci i grup kolonijnych organizujemy pogadanki na temat bezpieczeństwa nad wodą. Pokazujemy i uczymy, jak udzielać pierwszej pomocy. 2-3 razy w roku uczestniczymy w manewrach razem z policją, strażą graniczną, lotniczym pogotowiem ratunkowym. Zawsze musimy być jak najlepiej przygotowani do akcji – zapewnia Artur Szymański.

Jeszcze lepiej

Z potęgą żywiołu wody, wiatru i ognia mierzą się także jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W naborze w działaniu „Adaptacja do zmian klimatu” dofinansowanie zdobyło niemal 130 OSP. Jedną z nich jest Ochotnicza Straż Pożarna w Raniżowie. Jednostka została założona już w 1876 r. Obecnie liczy 78 członków, w tym 45 jest uprawnionych do wyjazdów na akcje. Działa tu także Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. – Kupimy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Dołączy do tych, które już mamy, czyli dwóch średnich i dwóch lekkich wozów. Będziemy nim jeździć do wszystkich akcji, w jakich uczestniczymy, czyli pożarów, powodzi, wypadków i usuwania skutków katastrof naturalnych – mówi Tomasz Lis, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Raniżowie.

– Wyposażymy go już we własnym zakresie. W nowym samochodzie musi się znajdować typowy sprzęt gaśniczy. To m.in. 22 węże, prądownice, środek pianotwórczy, pilarki do drewna, pilarki do betonu, pompy pływające, szlamowe, sprzęt do stabilizacji pojazdu, sprzęt przeciwpowodziowy. Poza tym zestaw do pierwszej pomocy medycznej, torba z tlenoterapią, deska ortopedyczna i kamizelki ratunkowe. Jednostka z Raniżowa uczestniczy w mniej więcej 50 akcjach rocznie. Nowy pojazd otworzy nowe możliwości. Trzymamy kciuki!

Agata Rokita

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Dobry początek to połowa sukcesu

Na jakim etapie jesteśmy po 500 dniach realizacji programu? O tym mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim.

czytaj więcej

Koleją do gwiazd

Stacja kolejowa Basznia? A może wieża ciśnień w Tymcach? Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji!

czytaj więcej

Wybierz kolej

W styczniu 2021 r. Podkarpackie dołączyło do grona polskich regionów, po których można podróżować koleją aglomeracyjną.

czytaj więcej

Piękny Wschód

Sprawdź, e co możesz zainwestować z programu dostępnego dla województw Polski Wschodniej.

czytaj więcej

Innowatorzy na start!

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej finansują kolejną edycję programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”.

czytaj więcej

Niezwykły koncert

Ten koncert był jednym z wielu wydarzeń organizowanych w regionie z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Turystyka na Roztoczu

Umowa partnerstwa podpisana przez trzy samorządy sprawi, że nowe atrakcje turystyczne przyciągną turystów i stworzą miejsca pracy.

czytaj więcej

Na ratunek

Gdy w Bieszczadach wybuchł pożar, w walkę z żywiołem zaangażowały się Straż Pożarna, Straż Graniczna i Grupa Bieszczadzkiej GOPR.

czytaj więcej
Skip to content