Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Pod marką „Dobry Dom”

7 grudnia 2022 Dobre praktyki

kobieta sięga po sprzęt rehabilitacyjny ułożony na stojącym regale

Zakup wysokiej klasy łóżka do leczenia paliatywnego albo koncentratora tlenu wiąże się z dużym wydatkiem, na który stać niewielu – szczególnie w sytuacji, gdy potrzeba pojawiła się nagle. Sprawdzonym rozwiązaniem są wypożyczalnie. Sprzęt do rehabilitacji czy pielęgnacji jest często niezbędnym warunkiem powrotu do pełni sił po chorobie bądź wypadku. Korzystamy z niego nie tylko w szpitalach i specjalistycznych ośrodkach, lecz także w domach.

– O zaletach wypożyczalni wiedzieliśmy dużo wcześniej, gdyż sam jako osoba z niepełnosprawnością na co dzień korzystam ze sprzętu rehabilitacyjnego. Potrzebny był jednak, jak to często bywa, bezpośredni impuls, żeby podjąć konkretne działania – wyjaśnia Marek Piechuta, prezes Stowarzyszenia „Dobry Dom”. – W czasie pandemii moja babcia zachorowała na koronawirusa i gdy choroba postępowała, stanęliśmy przed koniecznością załatwienia koncentratora tlenu wspomagającego czynności oddechowe. To bardzo drogi sprzęt, dlatego rozpoczęliśmy poszukiwania w pobliskich wypożyczalniach. Niestety z marnym skutkiem. Zaczęliśmy więc rozglądać się za miejscem i dofinansowaniem na tego typu działalność. Od początku wiedziałem, że to musi być placówka na najwyższym poziomie, mająca w ofercie wszystko, czego poszukują ludzie w potrzebie – dodaje Piechuta.

budynek wypożyczalni Ku zdrowiu

Fot. Maciej Rałowski

Cel: najwyższa jakość 

Możliwości uzyskania dotacji na ten cel pojawiły się w ramach działania 8.3 Zwiększenie dostępu do usług społecznych i zdrowotnych RPO WP 2014-2020. Stowarzyszenie złożyło projekt, wcześniej jednak wybrano miejsce na przyszłą wypożyczalnię, która mieści się w budynku dawnej szkoły podstawowej w Zielonce w gminie Raniżów w powiecie kolbuszowskim. W ramach projektu zaadaptowano niemal 150 m² powierzchni i zakupiono prawie 1000 szt. sprzętu rehabilitacyjnego (łóżka rehabilitacyjne, inhalatory, koncentratory tlenu, bieżnie, rowery stacjonarne, kule), pielęgnacyjnego (krzesła toaletowe, prysznicowe, siedziska nawannowe) oraz wspomagającego (wózki inwalidzkie, balkoniki, pionizatory, podnośniki kąpielowe). Mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego mogą bezpłatnie wypożyczyć dowolne urządzenie na trzy miesiące z możliwością przedłużenia. To wielka pomoc dla mieszkańców Kolbuszowej i sześciu gmin powiatu, choć potrzeby są coraz większe. – Tego rodzaju placówki powinny być w każdej gminie, gdyż rośnie zapotrzebowanie na sprzęt rehabilitacyjny, pielęgnacyjny i wspomagający, co spowodowane jest starzeniem się społeczeństwa i rosnącą liczbą osób z niepełnosprawnościami – mówi prezes Piechuta.

Projekt długoterminowy 

Uzyskana dotacja zapewnia finansowanie na utrzymanie budynku oraz wynagrodzenie osoby do obsługi placówki do końca 2023 r. – Wójt Raniżowa zadeklarował wsparcie na zatrudnienie pracownika. Ponadto liczymy na to, że w nowym regionalnym programie będą pieniądze zarezerwowane na projekty prozdrowotne. Jeśli będzie taka szansa, to złożymy projekt na doposażenie naszej wypożyczalni – mówi Marek Piechuta. Będzie to niezbędne, gdyż część urządzeń ulegnie z czasem zniszczeniu z powodu intensywnego użytkowania, a na rynku pojawi się zapewne nowy sprzęt, lepszy i trwalszy. – Będziemy się starać, aby mieszkańcy powiatu kolbuszowskiego mieli do niego dostęp tak szybko, jak to będzie możliwe – dopowiada prezes.

Sukcesy kulinarne 

Prowadzenie wypożyczalni to tylko część szerokiej działalności Stowarzyszenia „Dobry Dom”. W grudniu 2005 r. jako drudzy na Podkarpaciu i jedni z pierwszych w kraju otworzyli Zakład Aktywności Zawodowej (ZAZ) w Nowej Sarzynie dla osób dotkniętych znacznym stopniem niepełnosprawności. Na ten cel zaadaptowano budynek po byłych warsztatach szkolnych, w których urządzono pracownie stolarską, wikliniarską i rzemiosł różnych.

mężczyzna plecie wyrób z wikliny w pracowni

Fot. Maciej Rałowski

Prezes Piechuta nieustannie poszukuje nowych form działalności. – Otworzyliśmy nowoczesną i dobrze wyposażoną pracownię gastronomiczną, w której pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów pracują osoby z niepełnosprawnością. Nasze pierogi są poszukiwane przez smakoszy z regionu – podkreśla prezes. Doświadczenie zdobyte na tym polu zaowocowało utworzeniem lokalu gastronomicznego „Poczekalnia” w zabytkowym dworcu kolejowym w Leżajsku, stąd „kolejowy” i nieco industrialny wystrój. Ze względu na przestrzeń, w jakiej jest ulokowany, klimatyczny wystrój i cel działalności, jest świetną wizytówką miasta. W ofercie figurują m.in. wyśmienita włoska kawa, domowej roboty wypieki oraz dania kuchni włoskiej, w tym doskonała pizza.

Trening i rehabilitacja

W ramach projektu „Trening czyni mistrza” utworzono mieszkania treningowe o charakterze wspomaganym w Woli Zarczyckiej i Nowej Sarzynie. Dla lokatorów mieszkania są ważnym krokiem w kierunku usamodzielniania się po opuszczeniu domu rodzinnego i życia na własny rachunek. Mieszkańcy pod okiem opiekunów trenują czynności niezbędne w codziennym samodzielnym życiu.

W 2021 r. Stowarzyszeniu udało się zdobyć pieniądze na budowę nowoczesnego centrum rehabilitacji na terenie kompleksu w Nowej Sarzynie. Osoby z niepełnosprawnością mogą tu uczestniczyć w zajęciach rehabilitacyjnych, korzystać z fizjoterapii, kinezyterapii, terapii manualnej, masażu, wodolecznictwa, muzykoterapii i relaksacji z użyciem nowego sprzętu i ze wsparciem specjalistów. – Zapewnienie finansowania projektu, w tym pieniędzy na wkład własny, wymagało sporo wysiłku. Ale udało się i jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że dzięki wsparciu i zrozumieniu potrzeb ludzi dotkniętych niepełnosprawnościami możemy ułatwiać im dostęp do nowoczesnych usług. Podnosi to jakość życia naszych podopiecznych i stanowi wielką ulgę dla ich opiekunów – mówi Marek Piechuta.

Bardzo potrzebnym uzupełnieniem jest projekt asystentury osobistej, którą zostały objęte osoby ze znaczną niepełnosprawnością. Asystent przychodzi do domu i pomaga osobie z niepełnosprawnością w niezbędnych czynnościach. Może to być wyjście do kina, banku czy zrobienie zakupów. Dzięki temu osoby, które na co dzień sprawują opiekę na osobą z niepełnosprawnością, mogą trochę odpocząć, nabrać sił i dystansu.

Andrzej Szoszkiewicz

Beneficjent: Stowarzyszenie „Dobry Dom” w Nowej Sarzynie
Projekt: Wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego „Ku zdrowiu”
Działanie: 8.3 Zwiększenie dostępu do usług społecznych i zdrowotnych
Wartość projektu: ok. 1,5 mln zł
Dofinansowanie z UE: ok. 1,3 mln zł

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Fundusze Europejskie są atrakcyjne

W ciągu 20 lat uczestnictwa w polityce spójności znacząco uprościliśmy i uatrakcyjniliśmy komunikację w obszarze funduszy unijnych.

czytaj więcej

Mistrzostwa emocji

Konkursy na najlepsze projekty współfinansowane z funduszy UE to skuteczne narzędzie promocji dobrych praktyk. Przyczyniają się do pozytywnego postrzegania wsparcia z Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Efekty są imponujące

8 grudnia podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, doceniliśmy laureatów III edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”.

czytaj więcej
Skip to content