Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Zmieniamy perspektywę

18 kwietnia 2023 Nowe fundusze

Uśmiechnięci kobieta i mężczyzna układają dłonie w kształt kadru

Panele słoneczne i autobusy elektryczne. Przedszkola i kluby dla seniorów. Nowe domy kultury i biblioteki. Wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego i unowocześnione szpitale…  

Tylko tyle i aż tyle. Tylko – bo to kilka przykładów z brzegu. Aż tyle – bo przywołane inwestycje reprezentują tysiące innych, które do tej pory powstały dzięki pieniądzom z Unii. W tym roku zaczynamy kolejny długodystansowy bieg z funduszami. Czasy, w których żyjemy – pandemia, zmieniający się klimat i wojna tuż za naszą granicą – stawiają przed nami ambitne wyzwania. Nowy program Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (FEP) został tak ułożony, byśmy mogli im sprostać. Jakie zmiany nam przyniesie? 

Na tle jasnoniebieskiego konturu województwa podkarpackiego umieszczony granatowy napis Fundusze Europejskie na Podkarpaciu, w nawiasie: kwota w euro. Poniżej napisu trzy koła od jasnoniebieskiego do granatu. Pierwsze koło od lewej na górze ma niebieską strzałkę skierowaną w prawo z datą 2007-2013. W środku koła widoczne są białe litery napisu: Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego i kwota: 1 198 786 957. Środkowe koło też ma w środku białe litery z napisem Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego i kwotę: 2 149 496 048. U dołu koła widoczna strzałka skierowana w prawo i data 2014-2020. Ostatnie koło z prawej ma strzałkę u góry skierowaną w prawo i datę 2021-2027. W środku żółte litery napisu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia i podana kwota: 2 265 865 802. Dodatkowo w tym kole w górnej części są umieszczone niebieskie gwiazdki.

Zielono-cyfrowo nam 

Dawniej przed wyjściem z domu wystarczył rzut oka na niebo i termometr za oknem. Dziś coraz więcej osób w trosce o własne zdrowie sprawdza też parametry dotyczące jakości powietrza. Naszym wyzwaniem jest walka o czystość powietrza, położyliśmy duży nacisk na nowe źródła energii i gospodarkę o obiegu zamkniętym – podkreślał marszałek Władysław Ortyl podczas konferencji inaugurującej FEP.

To między innymi dlatego jedną z najwyższych kwot w programie (ponad 500 mln euro) przeznaczymy na to, co najpilniejsze. Będziemy inwestować w modernizację energetyczną budynków mieszkalnych, budowę sieci ciepłowniczych i inwestycje w zakresie infrastruktury oczyszczania ścieków komunalnych oraz zaopatrzenia w wodę. Będziemy też wspierać modernizację energetyczną budynków oraz rozwój energetyki odnawialnej. Mieszkańcom będzie żyło się zdrowiej, bezpieczniej i oszczędniej. Podkarpacki Zielony Ład współtworzy Europejski Zielony Ład.

W najbliższych latach kompas wyznaczający kierunki przemian ustawimy również na wspieranie cyfryzacji. Nowe e-usługi publiczne dostępne bez wychodzenia z domu, cyberbezpieczeństwo czy e-edukacja to już nie odległa science fiction, a nasza codzienność. Budżet w wysokości 247,8 mln euro czeka na projekty wpisujące się właśnie w te potrzeby.

Infografika ilustrująca podział środków w ramach nowego programu. Pośrodku widoczne koło podzielone na kadry, w których są różne zdjęcia; na środku na żółtym tle granatowy napis: FEP 2021-2027. Wokół niego umieszczono granatowe koła, w których są podane żółte liczby w milionach euro. Od góry po prawej w kółku kwota 513 mln euro odnosi się do zdjęcia z dłońmi trzymającymi zieloną roślinkę. Obok piktogram liścia i napis: Energia i środowisko. Poniżej koło wskazuje na zdjęcie czerwonych autobusów miejskich. Obok koła kwota 70 mln euro, piktogram autobusów i napis: Mobilność miejska. Poniżej kwota 235 mln euro umieszczona w kole wskazującym na zdjęcie dłoni trzymających smartfon. Obok koła piktogram siedzącej osoby przy komputerze i napis: Mobilność i łączność. U dołu w kółku kwota 190 mln euro odnosi się do zdjęcia mężczyzny siedzącego na wózku pchanym przez kobietę, obok idzie dziewczynka. Obok koła piktogram osoby z niepełnosprawnością i napis: Przyjazna przestrzeń społeczna. U dołu po lewej kolejne koło z kwotą 313 mln euro wskazujące widok na zielone Bieszczady. Obok piktogram domków i napis: Rozwój zrównoważony terytorialnie. Środkowe po lewej kółko z kwotą 576 mln euro wskazuje na zdjęcie z uśmiechniętą rodziną. Do niego odnosi sie piktogram rodziny i napis: Kapitał ludzki gotowy do zmian. Powyżej kółko bez liczby wskazuje na zdjęcie osób podających sobie dłonie. Obok kółka widoczna kwota 30 mln euro, piktogram dłoni i napis: Rozwój lokalny kierowany przez społeczność. Na górze w kółku kwota 248 mln euro odnosi się do zdjęcia dłoni mężczyzny dotykającego tabletu. Obok kółka piktogram wzrostu ze strzałką i napis: Konkurencyjna i cyfrowa gospodarka.

Od maluchów do seniorów  

Poprawimy jakość życia naszych mieszkańców, bo to oni są najważniejsi. Wielokrotnie już udowodnili, że mają sporo ciekawych pomysłów na zmiany w najbliższym otoczeniu. Trzymamy kciuki za zakładanie kolejnych przedszkoli. Z jednej strony ułatwią one dzieciom start w szkole, z drugiej zaś pozwolą wrócić rodzicom na zawodowe tory. Z kolei młodzież z naszego regionu będzie miała okazję udowodnić, że programowanie i robotyka jest tym, co niezbędne w szkole XXI wieku.

Na przyjazne przedsięwzięcia czekają z pewnością osoby starsze. To jeden z priorytetów, gdyż wraz ze starzeniem się społeczeństwa będzie przybywać seniorów. Potrzebne są nie tylko nowe miejsca, gdzie zostaną objęci opieką, ale przestrzeń do rozwoju ich pasji i talentów. Na te i inne projekty mamy największą pulę w FEP – ponad 575 mln euro.

Infografika pokazująca przykładowe efekty FEP. Od lewej u góry: symboliczny rysunek czerwonego samochodu straży pożarnej z dwoma strażakami trzymającymi wąż z lejącą się z niego wodą odnosi się do liczby 129 jednostek służb ratowniczych, które zostaną doposażone w sprzęt. Prawy górny rysunek z osobą siedzącą na wózku inwalidzkim zjeżdżającą po pochylni do kobiety stojącej u dołu odnosi się do liczby 155 obiektów, które zostaną dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Środkowy prawy rysunek dziecka z kobietą układających klocki odnosi się do liczby 1748 nowych miejsc opieki nad dziećmi. Dolny po prawej rysunek dwóch mężczyzn podających sobie dłonie i stojącej obok kobiety odnosi się do liczby 6 tysięcy osób, które otrzymają bezzwrotne środki na działalność gospodarczą. Rysunek dolny po lewej przedstawia trzy siedzące na krzesłach osoby i stojącą kobietę przy białej tablicy odnosi się do liczby 64 tysięcy osób, które podniosą kwalifikacje zawodowe lub nabędą nowe kompetencje. Liczby umieszczone są od najmniejszej do największej, od góry do dołu w kółkach od najjaśniejszego niebieskiego do granatu.

Bliżej ludzi

Nowością naszego programu jest wspieranie lokalnych grup działania z terenu Podkarpacia. Projekty dopasowane do miejscowych potrzeb zaktywizują i wzmocnią społeczności tak zwanych małych ojczyzn.

Na budowę i remonty dróg, które poprawią dostępność transportową m.in. Bieszczadów i podkarpackiego Roztocza, otrzymamy 149,5 mln euro. – Prawie połowa środków w infrastrukturze komunikacyjnej zostanie przeznaczona na rozwój infrastruktury dróg wojewódzkich. Mamy też specjalną zgodę dla naszego regionu, uwzględniającą specyfikę geologiczną obszarów górskich, by w obszarze przygranicznym mogły być dofinansowywane również połączenia pośrednie do sieci TEN-T – wyjaśniał podczas konferencji Wojciech Magnowski, dyrektor Departamentu Zarządzania RPO. 

Dla mieszkańców oznacza to łatwiejszy dostęp do sklepów, szkół, szpitali i innych usług publicznych, a dla turystów – prostszy dojazd do atrakcyjnych miejsc, czyli zabytków, terenów rekreacyjnych i przyrody. Dzięki temu otworzymy nowe szanse rozwoju usług turystycznych, które napędzą miejscową gospodarkę.

 Agata Rokita

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Fundusze Europejskie są atrakcyjne

W ciągu 20 lat uczestnictwa w polityce spójności znacząco uprościliśmy i uatrakcyjniliśmy komunikację w obszarze funduszy unijnych.

czytaj więcej

Mistrzostwa emocji

Konkursy na najlepsze projekty współfinansowane z funduszy UE to skuteczne narzędzie promocji dobrych praktyk. Przyczyniają się do pozytywnego postrzegania wsparcia z Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Efekty są imponujące

8 grudnia podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, doceniliśmy laureatów III edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”.

czytaj więcej
Skip to content