Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Europejski standard

1 grudnia 2020 Rozmowa

Tomasz Zieliński, zastępca dyrektora w Departamencie Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym w UMWP

Przeprowadzona ewaluacja pokazała, że w ramach RPO WP wytyczne dla instytucji zarządzających i wdrażających fundusze unijne są przestrzegane i nie zauważono odstępstw od ich stosowania – mówi Tomasz Zieliński, zastępca dyrektora w Departamencie Zarządzania RPO w UMWP.

Unia Europejska wymaga, aby projekty realizowane z udziałem Funduszy Europejskich były zgodne z tzw. politykami horyzontalnymi, czyli celami strategicznymi i priorytetami rozwojowymi określonymi w strategii Europa 2020. Są to: zrównoważony rozwój, równość szans i niedyskryminacja oraz równość płci. Na ile rozumieją tę tematykę beneficjenci?

Beneficjenci z coraz większą uwagą i zrozumieniem podchodzą do tej tematyki. Jako Instytucja Zarządzająca mamy świadomość, że przestrzeganie tych celów i priorytetów ma pozytywny wpływ na rozwój społeczny i gospodarczy regionu. Powinniśmy więc czynić starania mające na celu podniesienie świadomości, zarówno u naszych pracowników, jak i beneficjentów Programu, na temat tego, jak ważne są te zasady. Dlatego problematyka zasad horyzontalnych poruszana była m.in. na licznych szkoleniach (np. w kontekście kryteriów wyboru projektów), spotkaniach informacyjnych, w publikacjach i serwisie internetowym RPO WP. Do końca 2019 r. odbyło się ponad 190 wydarzeń, w tym: 5 konferencji, 78 spotkań informacyjnych i 110 szkoleń.

Czy przeprowadzili Państwo ewaluację pod kątem przestrzegania zasad horyzontalnych?  

Tak, zleciliśmy takie badanie. W otrzymanym raporcie „Ewaluacja realizacji zasad horyzontalnych przyjętych w ramach RPO WP 2014-2020” stwierdzono, że przeważająca większość beneficjentów pozytywnie ocenia dostępność informacji na temat zasad horyzontalnych w stosunku do potrzeb związanych z realizacją projektu. Dostrzeżona została przydatność szkoleń i spotkań informacyjnych. Pomocnymi źródłami informacji – w opinii beneficjentów – okazały się dokumentacja konkursowa, spotkania informacyjne, strona internetowa, jak również szkolenia, w których chętnie uczestniczyli. Wraz z każdą perspektywą finansową jakość wniosków o dofinansowanie ulega poprawie. Beneficjenci mają świadomość, jak ważne są zasady horyzontalne oraz konieczność ich stosowania w projektach.

A z czym beneficjenci mają największy problem?  

Niejednokrotnie powielane są standardowe zapisy niedopasowane do specyfiki projektów. Można wnioskować, że beneficjenci mają problem z przełożeniem idei zasad na warunki projektowe i zastosowaniem ich w praktyce, przy pełnej świadomości ich wagi i doniosłości. Zapisy w dokumentacji konkursowej mają wymiar deklaratywny, trudny do zweryfikowania.

Która zasada sprawia najwięcej trudności?  

Najbardziej zauważalne jest niezrozumienie zasady zrównoważonego rozwoju, która postrzegana jest przez beneficjentów wąsko, tylko przez aspekt środowiskowy. A należy rozumieć to szeroko, czyli jako rozwój społeczny i gospodarczy, który nie może pozostawać w konflikcie z interesami ochrony środowiska i ładu przestrzennego. Problematyczne jest także stosowanie zasady równości szans kobiet i mężczyzn, zwłaszcza w projektach finansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

W jakich przypadkach wniosek może zostać odrzucony?  

Odniesienie się do zasad horyzontalnych jest obligatoryjnym elementem dokumentacji konkursowej i weryfikowane jest na etapie oceny merytorycznej. Jeśli zasady horyzontalne nie będą uwzględnione we wniosku o dofinansowanie, dany wnioskodawca jest odrzucany z dalszego procedowania.

W sytuacji wystąpienia niejasności interpretacyjnych w zakresie zapisów dotyczących zasad horyzontalnych wnioskodawca może zostać wezwany do złożenia wyjaśnień. Przy czym odrzucenie wniosku o dofinansowanie z dalszego procedowania ze względu na niespełnianie zasad horyzontalnych ma charakter incydentalny. Możemy więc stwierdzić, że system oceny i wyboru wniosków o dofinansowanie jest tak skonstruowany, że pozwala na wybór wniosków w najpełniejszym stopniu odnoszących się do zasad horyzontalnych. 

Czy na etapie realizacji projektów zdarzały się przypadki nieprzestrzegania tych zasad?  

W ramach dotychczas przeprowadzanych kontroli nie odnotowano nieprawidłowości w przestrzeganiu zasad horyzontalnych, a więc nie było przypadków nieuznania pewnych wydatków za kwalifikowalne. Zauważyliśmy natomiast uchybienia wymagające wprowadzenia określonych modyfikacji, które w końcowym efekcie przekładały się na podniesienie jakości i dostępności całego projektu.

Czy beneficjenci korzystają z tzw. mechanizmu racjonalnych usprawnień?  

Może przypomnę, że chodzi o możliwość wprowadzenia nowych rozwiązań na etapie realizacji, które nie były uwzględnione w dokumentacji projektowej, np. gdy w projekcie będzie uczestniczyć lub zostanie zatrudniona osoba potrzebująca konkretnego rodzaju wsparcia. Zastosowane rozwiązanie pomaga dobrać zarówno skalę rozwiązań, jak i rodzaj ułatwień, do potrzeb konkretnych osób, co pozytywnie wpływa na stosowanie zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

Tylko 5% beneficjentów skorzystało z tej możliwości, głównie przy okazji projektów szkoleniowych dotyczących adaptacji pomieszczeń czy finansowania transportu dla uczestników projektów. Potencjał jest więc niewykorzystany, dlatego w przyszłości należałoby przeprowadzić akcję informacyjną wśród beneficjentów, by zachęcić ich do korzystania z usprawnień „szytych na miarę”. 

Jednym z punktów ewaluacji była analiza możliwości potencjalnej dyskryminacji osób o nieheteronormatywnej orientacji seksualnej. Czy w tym zakresie wykryte zostały nieprawidłowości? 

Szczegółowej analizie poddaliśmy przestrzeganie wytycznych w zakresie realizacji zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn. Przeprowadzona ewaluacja pokazała, że w ramach RPO WP wytyczne dla instytucji zarządzających i wdrażających fundusze unijne są przestrzegane i nie zauważono odstępstw od ich stosowania. Nie ma zatem ryzyka wykluczenia jakiejkolwiek grupy, w tym mniejszości seksualnych, z możliwości uczestnictwa w projektach bądź korzystania z produktów powstałych w ramach realizowanych projektów.

Jakie rysują się na przyszłość wnioski związane z wdrażaniem zasad horyzontalnych dla Instytucji Zarządzającej RPO WP? 

Wydaje się, iż – nawiązując do tego, co powiedziałem wcześniej – priorytetem pozostaje systematyczne poszerzanie wiedzy wśród beneficjentów i wnioskodawców. Będziemy zatem kontynuować skuteczne dotychczasowe rozwiązania, by dotrzeć z informacją do jak najszerszego grona odbiorców. Chodzi m.in. o szkolenia w formie warsztatów nakierowanych na praktyczne aspekty wdrażania zasad, których wykładowcami mogą być np. przedstawiciele organizacji pozarządowych działających w tych obszarach. Ważną rolę odgrywa też współpraca pomiędzy wnioskodawcami a pracownikami instytucji, udzielającymi wyczerpujących informacji i wyjaśnień w zakresie uwzględnienia zasad horyzontalnych w projektach. I wreszcie publikacja materiałów, w których zapisy dokumentacji konkursowej są uszczegóławiane w jasny i przystępny sposób, by pokazać, jak należy realizować zasady horyzontalne.

Wysiłki Instytucji Zarządzającej powinny zatem skupiać się na działalności propagatorskiej i szkoleniowej, ze szczególnym uwzględnieniem jej praktycznego aspektu. Obligatoryjne uwzględnienie bloku dotyczącego praktycznego zastosowania zasad horyzontalnych w projektach w agendzie szkoleń dla beneficjentów, szkolenia dla pracowników Instytucji Zarządzającej i Instytucji Pośredniczących, a także dla ekspertów biorących udział w pracach Komisji Oceny Projektów to działania, które powinny sprzyjać pełniejszemu wdrażaniu zasad horyzontalnych w projektach przyjętych do dofinansowania w przyszłości.

Rozmawiał Andrzej Szoszkiewicz 

Sprawdź, co w najnowszym wydaniu

Dobry początek to połowa sukcesu

Na jakim etapie jesteśmy po 500 dniach realizacji programu? O tym mówi Wojciech Magnowski, dyrektor Zarządzania RPO w Urzędzie Marszałkowskim.

czytaj więcej

Zawsze gotowi

Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Raniżowie za unijne pieniądze wzbogaci swoje wyposażenie.

czytaj więcej

Koleją do gwiazd

Stacja kolejowa Basznia? A może wieża ciśnień w Tymcach? Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji!

czytaj więcej

Wybierz kolej

W styczniu 2021 r. Podkarpackie dołączyło do grona polskich regionów, po których można podróżować koleją aglomeracyjną.

czytaj więcej

Piękny Wschód

Sprawdź, e co możesz zainwestować z programu dostępnego dla województw Polski Wschodniej.

czytaj więcej

Innowatorzy na start!

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej finansują kolejną edycję programu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”.

czytaj więcej

Niezwykły koncert

Ten koncert był jednym z wielu wydarzeń organizowanych w regionie z okazji 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Turystyka na Roztoczu

Umowa partnerstwa podpisana przez trzy samorządy sprawi, że nowe atrakcje turystyczne przyciągną turystów i stworzą miejsca pracy.

czytaj więcej

Na ratunek

Gdy w Bieszczadach wybuchł pożar, w walkę z żywiołem zaangażowały się Straż Pożarna, Straż Graniczna i Grupa Bieszczadzkiej GOPR.

czytaj więcej
Skip to content