Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Fabryki z własnym prądem

28 września 2023 Dobre praktyki

Panele fotowoltaiczne na dachach zakładów produkcyjnych z lotu ptaka

W trendy związane z realizacją polityki klimatycznej wpisują się także przedsiębiorcy. Jest to najbardziej opłacalne dla tych firm, które posiadają w swoich zakładach energochłonne parki maszynowe. Oto jak Zakład Metalowy Mirosław Głowa oraz Fabryka Mebli Meblo-System – liderzy w swoich branżach – wykorzystują OZE, a przy okazji ograniczają emisję gazów cieplarnianych.

Zaczynali 25 lat temu od niewielkiego przydomowego warsztatu. Dziś Zakład Metalowy Mirosław Głowa (ZMG) jest jednym z polskich liderów w produkcji osprzętu do maszyn budowlanych takich firm jak: Komatsu, CASE, New Holland, JCB, Volvo czy Hyundai. Zakład produkuje łyżki do koparek, ramiona, pługi do odśnieżania, a także zamiatarki drogowe. Około 70 proc. wyrobów trafia na rynki krajów z Europy.

Sprawdzone w praktyce

Firma od lat inwestuje w najnowsze technologie. – Nieustannie inwestujemy we wzornictwo naszych produktów. Wprowadziliśmy oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem, a także mamy częściowo zrobotyzowane linie produkcyjne – mówi Mirosław Głowa, założyciel ZMG. Nowoczesna siedziba firmy oraz hale produkcyjne zlokalizowane są w Tuszowie Narodowym, w sąsiedztwie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Właśnie tam kilka lat temu firma uruchomiła pierwszą instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kW. – Pozytywne doświadczenia z użytkowania sprawiły, że zaczęliśmy myśleć o jej rozbudowie. Dlatego złożyliśmy wniosek o dofinansowanie. Po uruchomieniu instrumentu REACT-EU dostaliśmy wsparcie na budowę instalacji o mocy 0,14 MW. W sytuacji, kiedy ceny energii elektrycznej wzrosły dla nas 2,5-krotnie (z 300 zł do ok. 750 zł za 1 MWh), jest to konieczność. Ostatni rachunek za energię elektryczną przed podłączeniem do sieci nowej instalacji wyniósł ok. 30 tys. zł. Poza tym w ceny metalu na rynku gwałtownie wzrosły, więc musimy szukać oszczędności – dodaje Aneta Głowa, współwłaścicielka firmy.

Mała farma fotowoltaiczna

273 dwustronne panele fotowoltaiczne, które produkują energię na obu powierzchniach, stanęły na gruncie obok zakładu. Dają one kilka procent energii więcej niż panele z jedną aktywną powierzchnią. Zakład, wyposażony w wiele maszyn do obróbki metalu oraz roboty spawalnicze, zużywa sporo prądu. Ale działa w systemie jednozmianowym. – I to bardzo dobrze się składa, bo największe zużycie energii mamy w ciągu dnia. A w tym czasie przy dobrej pogodzie instalacja wytwarza dużo energii, z której w ogólnym bilansie korzysta zakład. Jest to optymalny układ – dodaje Aneta Głowa, współwłaścicielka ZMG.

Dzięki dotacji z REACT-EU w ramach RPO WP opłacalność tej inwestycji jest nie do przecenienia. Celem projektu jest zwiększona produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Nie można więc pominąć korzyści dla środowiska. Instalacja pozwala zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery o ponad 118 t rocznie. Zaoszczędzone pieniądze zapewnią z kolei dalszy zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa.

Stabilność i widoki na przyszłość

Właściciele cieszą się z możliwości, jakie zapewniają Fundusze Europejskie. Skorzystali wcześniej ze wsparcia finansowego na wzornictwo z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020. – Dzięki naszemu rozwojowi stabilną sytuację mają pracownicy i ich rodziny. Zatrudniamy między 40 a 50 osób – są to przede wszystkim mieszkańcy Tuszowa i okolic. Jesteśmy małą rodzinną firmą i zależy nam na przyjaznej atmosferze w pracy. Myślę, że pracownicy też doceniają to, że zakład jest coraz nowocześniejszy i poprawiają się warunki i bezpieczeństwo pracy – mówi Mirosław Głowa. Dodaje, że teraz ZMG chce się postarać o unijne fundusze na kolejny etap automatyzacji i robotyzacji. – Syn Michał ukończył studia inżynierskie z tej specjalizacji, więc to będzie jego oczko w głowie – uśmiecha się współwłaścicielka.

Dwie uśmiechnięte  osoby stoją na tle farmy fotowoltaicznej zasilającej Zakład Metalowy Mirosław Głowa
Aneta i Mirosław Głowa, właściciele ZMG, przed swoją nowa instalacją fotowoltaiczną

Sprytne systemy

Początki działalności Fabryki Mebli Meblo-System sięgają lat 90. ubiegłego wieku. Firma produkuje dziś meble systemowe i nietypowe, które stanowią wyposażenie biur, gabinetów, hoteli, restauracji, a także specjalistyczne – te trafiają na lotniska, do aptek i szpitali. FM Meblo-System sprzedaje swoje wyroby na polski rynek i do krajów Europy (Niemcy, Francja, Anglia oraz Ukraina). Proces produkcji odbywa się w nowoczesnych obiektach przemysłowych w Głogowie Małopolskim w wojewódzkie podkarpackim.

– Przykładamy ogromną wagę do jakości, ergonomii oraz estetyki mebli, które powstają w naszym zakładzie. Wyposażyliśmy w meble lotniska w Krakowie, Jasionce i Wrocławiu. Umeblowaliśmy Restaurację Gubałówka, Muzeum Harcerstwa w Krakowie, Klinikę Uzdrowiskową „Pod Tężniami” w Ciechocinku. Naszych mebli używają także Etnocentrum w Krośnie, Galeria Wiślanka w Żorach, Hotel Hyatt Kraków, sieć sklepów jubilerskich CLEOR we Francji czy Zoologiczny Park Bois de Vincennes w Paryżu – wymienia Artur Ciebiera, prezes Zarządu FM Meblo-System.

Duże rachunki

Meblarstwo to branża energochłonna. Ostatnio roczne koszty zakupu energii elektrycznej wyniosły ok. 900 tys. zł. – Zdecydowaliśmy się na realizację projektu po to, by zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną przy jednoczesnym zmniejszeniu koszów jej zakupu, jak i zakupu usług dystrybucyjnych – mówi Artur Ciebiera.

Panele fotowoltaiczne na dachach zakładów FM Mebli-System
Instalacje FM Meblo-System pozwalają na zmniejszenie emisji CO2 o 175,74 t w ciągu roku

Firma zbudowała sześć instalacji fotowoltaicznych o mocy od 27,6 kW do 46,46 kW. System ten może w ciągu roku wyprodukować nawet 213 MWh energii. Jego architektura została zaprojektowana w sposób, który umożliwia wprowadzanie energii do sieci dystrybucyjnej. – Energię wytworzoną przez panele w 100 proc. wykorzystujemy na potrzeby produkcyjne, a jej nadwyżkę sprzedajemy do sieci. Wybudowane instalacje pozwalają na zmniejszenie emisji CO2 o 175,74 t w ciągu roku – dodaje Artur Ciebiera.

Dobrze wykorzystane fundusze

Projekt zrealizowany z instrumentu REACT-EU jest kolejnym przedsięwzięciem, na które firma zdobyła pieniądze z funduszy unijnych. Wcześniej sięgała po dotacje z RPO WP na zakup nowoczesnym maszyn, a dzięki wsparciu z Programu Innowacyjna Gospodarka przeprowadziła informatyzację procesów B2B.

Jerzy Gontarz

 

Projekt: Instalacja fotowoltaiczna w firmie Zakład Metalowy Mirosław Głowa
Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego 2014-2020
Działanie 11.2. Rozwój OZE – REACT-EU, RPO WP 2014-2020
Dofinansowanie: 376,8 tys. zł
Wartość projektu: 546,5 tys. zł

Projekt: Zwiększenie efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie Fabryka Mebli MEBLO-SYSTEM Sp. z o.o. poprzez montaż odnawialnych źródeł energii
Działanie 11.2. Rozwój OZE – REACT-EU, RPO WP 2014-2020
Dofinansowanie: 579,3 tys. zł
Wartość projektu: 838,2 tys. zł

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Kosmiczna przygoda

Marzysz o tym, by Twoje rozwiązania były wykorzystane na pokładzie satelity? Zgłoś się na Hackathon NASA Space Apps Challenge, który 7 i 8 października br. odbędzie się w Stalowej Woli!

czytaj więcej

Krew na wagę złota

Korzystając z unijnej dotacji, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie wprowadziło rozwiązania, które usprawniają jego pracę i oferują nowe możliwości

czytaj więcej

Mieszkanie jako forma usługi społecznej

Województwo Podkarpackie ze środków z REACT-EU kupi mieszkania wspomagane i chronione. W pierwszej kolejności zamieszkają w nich uchodźcy z Ukrainy.

czytaj więcej
Skip to content