Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Programy dla Ciebie

28 września 2023 Nowe fundusze

kolorowe symbole z napisem EU BUDGET FOR FUTURE

Wymiana taboru autobusowego na bezemisyjny. Prace badawcze i rozwojowe nad elementem silnika. Płatne praktyki i staże dla uczniów szkół branżowych. Te i wiele innych projektów zrealizujesz dzięki dopasowanemu wsparciu z Funduszy Europejskich dla Podkarpacia 2021-2027. Ale zwróć też uwagę na program skierowany do Polski Wschodniej.

Zaletą polityki spójności jest możliwość kierowania wsparcia z Funduszy Europejskich na jasno zdefiniowane cele. Dzięki temu możesz planować inwestycje na modernizację infrastruktury, innowacje, adaptację do zmian klimatu, cyfryzację, bezpieczeństwo czy poprawę jakości kształcenia i usług publicznych. Na realizację tych inwestycji Polska otrzyma do 2027 r. z Funduszy Europejskich ponad 350 mld zł (1 euro = 4,716 zł). Te pieniądze jako kraj wykorzystamy na wprowadzenie zmian w wielu obszarach. Przy okazji pomogą nam w przeprowadzaniu zielonej i cyfrowej transformacji.

Z jakich funduszy korzysta Polska

  • Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – 223,5 mld zł
  • Europejski Fundusz Społeczny Plus – 60,9 mld zł
  • Fundusz Spójności – 53,3 mld zł
  • Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji – 17,9 mld zł
  • Europejski Fundusz Morski, Rybacki i Akwakultury – 2,4 mld zł
  • Fundusze Europejskie na Migracje, Granice i Bezpieczeństwo – 2,2 mld zł

Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (1 euro = 4,716 zł)

Fundusze Europejskie są podzielone na programy krajowe, 16 regionalnych oraz kilkanaście programów współpracy ponadnarodowej Interreg.

* bez Pomocy Technicznej dla Funduszy Europejskich (2,6 mld zł) i programów Interreg (1,8 mld euro)
Źródło: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. W pozycji budżet uwzględniono jedynie kwoty z funduszy UE (1 euro = 4,716 zł)

Dla Podkarpacia

Wśród 16 programów regionalnych są Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 (FEP). Na realizację FEP nasz region otrzymał 10,68 mld zł (według kursu 1 euro = 4,716 zł). Pieniądze te możemy przeznaczyć na ściśle określone w programie cele w kilku dziedzinach.

W obszarze związanym z inteligentnym rozwojem wsparcie skierowaliśmy na cyfryzację, wzrost konkurencyjności MŚP, badania naukowe oraz innowacje. By wesprzeć ochronę środowiska, inwestujemy w zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i wzrost produkcji energii ze źródeł odnawialnych (OZE). Będziemy rozwijać zieloną i niebieską infrastrukturę, aby stworzyć lepsze warunki do życia i przeciwdziałać szybkim zmianom klimatu. W obszarze rynku pracy poprawimy dostęp do zatrudnienia oraz pomożemy firmom i pracownikom w dostosowaniu się do transformacji gospodarki (np. poprzez kursy i szkolenia).

Fundusze przeznaczamy także na wyrównanie dostępu do opieki socjalnej i zdrowotnej, aktywizację osób biernych zawodowo i wykluczonych społecznie, rozwój ekonomii społecznej czy integrację obcokrajowców.

To tylko niektóre możliwości. Jeśli chcesz poznać bliżej FEP oraz sprawdzić harmonogram naboru wniosków, wejdź na stronę: https://funduszeue.podkarpackie.pl albo skontaktuj się z jednym z Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich.

Podmioty z Podkarpackiego korzystają z programów krajowych i kilku transgranicznych. Poza FEP największą ofertę skierowaną wprost do podmiotów z województwa (i kilku innych regionów) ma ponadregionalny program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW).

Dla Polski Wschodniej

Program wspiera wschodnie regiony Polski. Korzystają z niego województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie, podkarpackie oraz mazowieckie (bez stolicy i otaczających ją powiatów).

Pieniądze przeznaczone są na rozwój przedsiębiorczości (wsparcie dla start-upów i już działających małych i średnich przedsiębiorstw, czyli MŚP). Firmy mogą wprowadzać innowacje poprzez zmiany we wzornictwie. Są pieniądze na automatyzację i robotyzację. Dotacje pomogą też w zmianie modelu biznesowego w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym. Dostępne są tu także pożyczki na rozwój branży turystycznej, które w województwie podkarpackim powinny się cieszyć dużym zainteresowaniem. Jednocześnie parki narodowe mogą zadbać o bardziej zrównoważoną turystykę. Pojawią się nowe ponadregionalne szlaki turystyczne, które nie będą stwarzać zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Operatorzy systemów dystrybucji energii wykorzystują dofinansowanie z FEPW na rozwój inteligentnych sieci energetycznych typu smart grid. Miasta z kolei – na dostosowanie do zmian klimatu (np. tworzenie parków, łąk, oczek wodnych). Ponadto mogą inwestować w rozwój transportu publicznego i infrastruktury, która pozwoli mieszkańcom na wygodne dojazdy do szkoły i pracy. Przewoźnicy i zarządcy dróg dostają wsparcie na rozbudowę ponadregionalnych połączeń drogowych i kolejowych.

Nabory wniosków już trwają. Wśród instytucji, które udzielają dofinansowania, są:

 

Przyjrzyj się kilku konkursom!


Automatyzacja i robotyzacja w MŚ
Skorzystaj z kompleksowego wsparcia w procesie transformacji w kierunku przemysłu 4.0 poprzez automatyzację i robotyzację procesów. Złóż wniosek w PARP w terminie do 8 listopada 2023 r. Sprawdź!

Gospodarka o obiegu zamkniętym w MŚP
Pozyskaj dofinansowanie na realizację kompleksowego projektu na rzecz wdrożenia modelu biznesu zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ-transformacja). Dzięki temu będziesz racjonalniej zarządzać zasobami i zaoszczędzisz energię. Złóż wniosek w PARP w terminie do 19 grudnia. Sprawdź!

Adaptacja do zmian klimatu
Pozyskaj dotację na realizację inwestycji, które pomogą przeciwdziałać skutkom zmian klimatu w Twoim mieście. Wsparciem mogą zostać objęte takie rozwiązania, jak: tworzenie parków kieszonkowych, ogrodów deszczowych, kwietnych łąk miejskich, zielonych korytarzy, zagospodarowanie miejskich stawów i oczek wodnych czy nabrzeży rzek miejskich. Złóż wniosek w NFOŚiGW do 31 października. Sprawdź!

Zrównoważona mobilność miejska
Zadbaj o czyste powietrze w swoim mieście i przyspiesz rozwój ekologicznego transportu publicznego. Pozyskaj dotację na ekologiczny transport publiczny. Złóż wniosek w PARP w terminie do 12 grudnia. Sprawdź!

 

Sprawdź, co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Szersza perspektywa

Przeczytaj, jak Fundusze Europejskie zmieniły oblicze ochrony środowiska w naszym regionie.

czytaj więcej

LIFE dla Podkarpacia

To ambitny projekt, który sprawi, że każda wydana złotówka przyniesie korzyści dla regionu.

czytaj więcej

Razem można więcej

Sprawdź, ile korzyści może przynosić współpraca samorządów.

czytaj więcej

Odporni na kryzys

Działania firmy „Kabanospol” to dobry przykład dla innych firm w regionie!

czytaj więcej

Pod parasolem gmin

Projekty dotyczące ochrony środowiska i klimatu stały się jednym z symboli naszego członkostwa w Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Inwestycje w przyszłość

Unia Europejska wspiera działania, które wpisują się w koncepcję zrównoważonego rozwoju.

czytaj więcej

Jak przejść na model GOZ

Czy możemy żyć tak, by nie szkodzić własnemu domowi – naszej planecie?

czytaj więcej

Bezpieczeństwo i transformacja

Marszałek Władysław Ortyl wziął udział w posiedzeniu komisji COTER.

czytaj więcej

Wizytówka kultury leśnej i łowieckiej

Pałac w Julinie już niedługo będzie wizytówką naszego regionu.

czytaj więcej

Zielona transformacja miast

Na jakich zasadach można otrzymać pożyczkę wspierającą transformację miast.

czytaj więcej
Skip to content