Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Nauka samodzielności

18 grudnia 2023 Dobre praktyki

Trzy osoby pracują w kuchni i przygotowują jedzenie. Kobieta w czerwonym uniformie i niebieskich rękawiczkach obsługuje blender. Na blacie jest dużo kuchennych przyrządów i sprzętów.

Nominacja: Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Rymanowie

Za projekt: Mieszkania treningowe – szansą na samodzielność – 2

W mieszkaniach treningowych podopieczni uczą się, jak prowadzić niezależne i aktywne życie w społeczności lokalnej. Wszystko pod okiem doświadczonych trenerów.

Takie mieszkania Stowarzyszenie przygotowało w budynku dawnej szkoły we Wróbliku Królewskim. Korzystają z nich osoby od 18. do 60. roku życia z niepełnosprawnością intelektualną, w trudnej sytuacji życiowej i zagrożone wykluczeniem społecznym. Biorą one udział w treningach umiejętności praktycznych, uczą się samodzielnie planować i robić zakupy, gospodarować pieniędzmi, przygotowywać posiłki, sprzątać, prać, prasować, dbać o wspólny dom. Organizowane są dla nich w wycieczki i wyjazdy do kina, teatru, na basen, zajęcia hipoterapii. Projekt kosztował 3,33 mln zł, a dofinansowanie z UE wyniosło 2,83 mln zł.

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Fundusze Europejskie są atrakcyjne

W ciągu 20 lat uczestnictwa w polityce spójności znacząco uprościliśmy i uatrakcyjniliśmy komunikację w obszarze funduszy unijnych.

czytaj więcej

Mistrzostwa emocji

Konkursy na najlepsze projekty współfinansowane z funduszy UE to skuteczne narzędzie promocji dobrych praktyk. Przyczyniają się do pozytywnego postrzegania wsparcia z Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Efekty są imponujące

8 grudnia podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, doceniliśmy laureatów III edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”.

czytaj więcej
Skip to content