Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Nauka w zasięgu ręki

18 grudnia 2023 Dobre praktyki

Budynek o falistej, dynamicznej architekturze na tle błękitnego nieba. Przed budynkiem stoi czerwony samolot z otwartymi skrzydłami.

Nominacja: Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie
Za projekt: Utworzenie Podkarpackiego Centrum Nauki

Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce jest miejscem, gdzie można doświadczać świata wszystkimi zmysłami.

Przestrzeń obiektu, który kształtem przypomina sterowiec, wypełnia blisko 200 interaktywnych eksponatów. Wystawy są urządzone na trzech piętrach i przedstawiają tematy: człowiek, otaczająca go przyroda i cywilizacja. Na parterze urządzono ekspozycję dotyczącą lotnictwa, dzięki której można np. zrozumieć, dlaczego ciężkie maszyny unoszą się w powietrzu. Na pierwszym piętrze uwagę poświęcono przyrodzie. Tam zwiedzający poznają m.in. charakterystykę geologiczną Ziemi i dowiadują się, co wpływa na bioróżnorodność fauny i flory. Drugie piętro to strefa zmysłów – świetnie wyposażone pracownie warsztatowe. Utworzenie Centrum Nauki kosztowało 94,81 mln zł, w tym wsparcie z UE wyniosło 78, 89 mln zł.

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Fundusze Europejskie są atrakcyjne

W ciągu 20 lat uczestnictwa w polityce spójności znacząco uprościliśmy i uatrakcyjniliśmy komunikację w obszarze funduszy unijnych.

czytaj więcej

Mistrzostwa emocji

Konkursy na najlepsze projekty współfinansowane z funduszy UE to skuteczne narzędzie promocji dobrych praktyk. Przyczyniają się do pozytywnego postrzegania wsparcia z Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Efekty są imponujące

8 grudnia podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, doceniliśmy laureatów III edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”.

czytaj więcej
Skip to content