Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Oddech życia

18 grudnia 2023 Dobre praktyki

Str. 27 Pracownica laboratorium medycznego w białym fartuchu i niebieskich rękawiczkach obsługuje sprzęt laboratoryjny. Kobieta skupia się na analizowaniu próbek, które umieszcza w urządzeniu. Otoczenie jest czyste i profesjonalne, z przyrządami laboratoryjnymi wokół stanowiska pracy.

Zwycięzca: Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie
Za projekt: Profilaktyka, diagnostyka i kompleksowe leczenie chorób układu oddechowego z chirurgicznym i chemicznym leczeniem nowotworów klatki piersiowej na oddziałach klinicznych oraz rehabilitacją

W wyniku realizacji projektu zmodernizowano Podkarpackie Centrum Chorób Płuc (PCChP) w Rzeszowie, które skutecznie diagnozuje i leczy choroby płuc.

– Choroby płuc są obecnie szóstą przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok wzrasta też liczba osób hospitalizowanych z diagnozą niewydolności oddechowej. W Polsce rak płuca jest najczęstszą przyczyną śmierci z powodu nowotworu – mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina, którego częścią jest PCChP.

Pandemia COVID-19 przyniosła nowe wyzwania dla szpitala zajmującego się leczeniem chorób układu oddechowego. W odpowiedzi na te problemy Komisja Europejska zgodziła się na sfinansowanie w projekcie dodatkowo inwestycji poprawiających leczenie tzw. „ozdrowieńców”. Dzięki temu zakłady Patomorfologii i Diagnostyki Laboratoryjnej należą do najlepszych tego typu ośrodków w Polsce. Zdiagnozowani pacjenci w razie konieczności będą trafiali na nowe oddziały szpitalne (dwuosobowe klimatyzowane sale), a po zabiegach lub w ciężkim przebiegu chorób – na oddział rehabilitacji. Do nowego obiektu przeniosły się kliniki: Pulmonologii i Chemioterapii, a także Gruźlicy i Chorób Płuc z Obturacyjnym Bezdechem Sennym. Wartość projektu to 98,93 mln zł, w tym 77,86 mln zł stanowiło dofinansowanie z UE.

 

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Fundusze Europejskie są atrakcyjne

W ciągu 20 lat uczestnictwa w polityce spójności znacząco uprościliśmy i uatrakcyjniliśmy komunikację w obszarze funduszy unijnych.

czytaj więcej

Mistrzostwa emocji

Konkursy na najlepsze projekty współfinansowane z funduszy UE to skuteczne narzędzie promocji dobrych praktyk. Przyczyniają się do pozytywnego postrzegania wsparcia z Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Efekty są imponujące

8 grudnia podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, doceniliśmy laureatów III edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”.

czytaj więcej
Skip to content