Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Odporniejsza ochrona zdrowia

28 września 2023 Dobre praktyki

Dwie osoby personelu szpitala w kombinezonach ochronnych przy pacjencie

W reakcji na kryzys wywołany przez pandemię COVID-19 pieniądze z instrumentu REACT-EU trafiły do placówek ochrony zdrowia. Przeznaczano je na zakup środków ochrony i dodatkowego wyposażenia. Z takiej możliwości skorzystał Wojewódzki Szpital im. św. Ojca Pio w Przemyślu.

W czasie pandemii wiele lecznic opiekowało się wyłącznie osobami zakażonymi koronawirusem. – Nasz szpital pracował w systemie hybrydowym. W okresach największych zachorowań 50 proc. pacjentów stanowili chorzy na COVID-19. Przeciętnie mieliśmy ponad 200 łóżek stale zajętych przez pacjentów z koronawirusem. Ogólnie szpital leczył ponad 5 tys. osób z zakażeniem – mówi dr n. o zdr. Barbara Stawarz, dyrektor przemyskiego szpitala.

Praca pod presją

Wszyscy byli zaskoczeni skalą zachorowań. – Trzeba było pracować pod ogromną presją, mierzyliśmy się ze stresem i szeregiem wyzwań logistycznych i organizacyjnych – uzupełnia dyrektor Barbara Stawarz.

– Nie mieliśmy doświadczenia w działaniu w warunkach pandemii. Nasz oddział zakaźny nie był w stanie pomieścić pacjentów z COVID-em – dodaje lek. Marek Zasadny, kierownik Oddziału Pulmonologicznego. Przed nastaniem pandemii oddział liczył 32 łóżka. W szczytach zachorowań pacjentów było prawie 10 razy więcej, dlatego trzeba było przystosować do opieki nad zakażonymi inne oddziały.

– Opracowaliśmy procedury, które sprawdziły się i pozwoliły zmniejszyć ryzyko zakażenia. Nie chcieliśmy, aby pandemia negatywnie odbiła się na zdrowiu pacjentów chorujących na inne dolegliwości – opowiada dyrektor.

Siła w zespole

Koronawirus dotykał także lekarzy, pielęgniarki czy pracowników technicznych i administracyjnych. – Bywały dni, gdy część personelu była na kwarantannie lub chorowała. Wówczas chorymi zajmowało się dwóch lekarzy na zmianę – mówi doktor Zasadny. Personel pokazał pełne zaangażowanie. – Żaden dyrektor ani lekarz nie mógłby wiele zdziałać w pojedynkę. Praca zespołowa i gotowość do poświęceń pozwoliły sprostać wyzwaniom. Niektórzy zostawali na posterunku niemal przez całą dobę. W razie potrzeby byli również gotowi konsultować różne sprawy przez telefon, doradzać, koordynować działania – wspomina Barbara Stawarz.

W normalnych warunkach liczba pacjentów szpitala wynosiła od 51 do 58 tys. w ciągu roku. Najwięcej z nich przyjmuje Szpitalny Oddział Ratunkowy. Pandemia zaburzyła funkcjonowanie placówki. Ale dzięki mobilizacji zespołu od stycznia 2021 r. szpital nieprzerwanie wykonywał już zabiegi planowe. – W całym 2021 r., czyli pełnym pandemicznym, przyjęliśmy ponad 45 tys. osób – wylicza Paweł Bugira, rzecznik prasowy szpitala. Pacjenci covidowi wymagali dłuższej hospitalizacji i w większym stopniu angażowali personel.

Najwięcej zachorowań wśród pracowników szpitala zdarzało się przed wprowadzeniem szczepień przeciw COVID-19. Okazały się one skuteczną ochroną, dzięki której zachorowalność wśród personelu znacząco zmalała.

Pomoc i nowe zakupy

Szczególnie w pierwszej fazie pandemii szpitalowi pomagały organizacje społeczne i firmy. W pomoc włączali się także mieszkańcy. – Otrzymywaliśmy ogromną falę wsparcia mentalnego i materialnego. Wszyscy pamiętamy akcję społeczną szycia maseczek. Wiele firm przekazywało nam płyny do dezynfekcji i inne materiały ochrony osobistej. Ta pomoc miała charakter akcyjny. Dlatego istotne było działanie instytucjonalne. Praktycznie od razu pojawiły się różne formy wsparcia rządowego, regionalnego i z Funduszy Europejskich. Pozwoliły one zabezpieczyć personel w środki ochrony osobistej oraz sprzęt pomocny w diagnostyce i leczeniu chorych – wspomina Paweł Bugira.

Na początku 2020 r. szpital dysponował blisko 50 respiratorami. Dzięki zakupom zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski liczba ta wzrosła o kolejne 30. Gdy pojawiła się taka szansa, dyrekcja szpitala przygotowała wniosek o wsparcie projektu „REACT-EU w zakresie chorób zakaźnych dla Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu”. Kilkanaście tysięcy masek ochronnych, ubrań operacyjnych, tysiące kombinezonów, aparaty USG, EKG i RTG, defibrylatory – to tylko część zakupów, które szpital mógł pozyskać dzięki dofinansowaniu z instrumentu REACT-EU. Oddziały zyskały nowe łóżka, szafki, wózki kąpielowe i transportowe.

Aparat do badania czynności płuc

COVID-19 u wielu chorych bardzo niszczył płuca. – Uznaliśmy, że w ramach projektu z REACT-EU trzeba zakupić urządzenie do wykonywania bodypletyzmografii. To badanie czynności płuc, dzięki któremu można ocenić, jak poważne zmiany nastąpiły w zaatakowanym organie (nacieki, zwłóknienia). Przydatne jest także przy innych chorobach, które atakują płuca – mówi Marek Zasadny.

Sprzęt pozwala na dokładniejszą diagnostykę chorych oraz umożliwia wykonywanie większej liczby procedur. Zwiększyła się dostępność do badań oraz efektywność leczenia mieszkańców regionu. Szpital jest lepiej przygotowany na podobne kryzysy.

Jerzy Gontarz

Projekt: REACT-EU w zakresie chorób zakaźnych dla Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Działanie: 11.3 Wspieranie naprawy i odporności systemu ochrony zdrowia
Dofinansowanie z UE (100 proc.): ok. 6,3 mln zł

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Nasz wspólny sukces

Marszałek Władysław Ortyl opowiada, jak Podkarpacie zmieniło się przez 20 lat obecności Polski w UE.

czytaj więcej

Jak to było i jak jest

Od 2004 r. do dziś w kolejnych programach regionalnych zrealizowaliśmy 18 tys. projektów! To inwestycje nie tylko w drogi, budynki i sprzęty. Postawiliśmy też na umiejętności i kompetencje ludzi.

czytaj więcej

Fenomen społecznej Dębicy

Jest tu duża oferta dla osób z niepełnosprawnością oraz dla seniorów. Dębica przełamuje społeczne schematy. I pokazuje, że najważniejsze to chcieć.

czytaj więcej

Przejrzyste i efektywne zamówienia

Sprawdź, jakie zasady i przepisy prawa obowiązują Cię podczas dokonywania zakupów w ramach projektu.

czytaj więcej

Pokaż, że robisz to dzięki Unii

Podpisując umowę o dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich, zobowiązujesz się do zrealizowania działań informacyjnych i promocyjnych. To również szansa na budowanie zaufania do Twoich pomysłów.

czytaj więcej

Stwórz z nami mapę atrakcji!

Zapraszamy do tworzenia mapy atrakcji. Obejmie ona wydarzenia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich (10-11 maja), a także pozostałe imprezy związane z obchodami 20-lecia członkostwa Polski w UE.

czytaj więcej

Wyróżnij się!

Komisja Europejska po raz kolejny zaprasza do udziału w konkursie REGIOSTARS 2024. Rywalizować w nim będą najciekawsze projekty zrealizowane ze wsparciem z Funduszy Europejskich.

czytaj więcej

Tak zdecydowaliśmy!

Polska musiała spełnić wiele warunków, aby wstąpić w szereg państw członkowskich.

czytaj więcej
Skip to content