Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Ożywiona ruina

18 grudnia 2023 Dobre praktyki

Rzeźby aniołów z drewna ustawione przed kamienną ścianą, którą gęsto pokrywa czerwony bluszcz. Każda figura ma wyraźnie zaznaczone detale, takie jak pióra na skrzydłach i wyraziste twarze.

Nominacja: Gmina Zagórz
Za projekt: Kompleksowa ochrona dziedzictwa kulturowego na terenie MOF Sanok–Lesko – adaptacja ruin Zespołu Klasztornego Karmelitów Bosych na centrum kultury w Zagórzu

Widoczne z daleka monumentalne ruiny klasztoru w Zagórzu zachęcają do zatrzymania się i odbycia pieszej wycieczki na wzgórze, na którym stoją pozostałości po jednym z nielicznych zachowanych klasztorów warownych w Polsce.

Dzieje klasztoru Ojców Karmelitów Bosych w Zagórzu sięgają 1700 r. Ale już w 1772 r. podczas ostatniej bitwy konfederacji barskiej część budynków uległa zniszczeniu. Obiekt powoli popadał w ruinę. Na szczęście w 2017 r. Gmina Zagórz uzyskała dotację z Funduszy Europejskich na budowę Centrum Kultury Foresterium w miejscu dawnego domu gościnnego. Jednopiętrowy budynek z poddaszem oferuje sporo atrakcji. Zainteresowanie budzi sala wirtualnej rzeczywistości. Po nałożeniu specjalnych okularów przenosimy się za klasztorne mury, by obejrzeć to miejsce w czasach jego świetności. Jest tu też klimatycznie urządzona sala konferencyjna oraz restauracja. Projekt kosztował 8,57 mln zł. Wartość dofinansowania z UE: 4,8 mln zł.

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Fundusze Europejskie są atrakcyjne

W ciągu 20 lat uczestnictwa w polityce spójności znacząco uprościliśmy i uatrakcyjniliśmy komunikację w obszarze funduszy unijnych.

czytaj więcej

Mistrzostwa emocji

Konkursy na najlepsze projekty współfinansowane z funduszy UE to skuteczne narzędzie promocji dobrych praktyk. Przyczyniają się do pozytywnego postrzegania wsparcia z Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Efekty są imponujące

8 grudnia podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, doceniliśmy laureatów III edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”.

czytaj więcej
Skip to content