Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Ożywiona ruina

18 grudnia 2023 Dobre praktyki

Rzeźby aniołów z drewna ustawione przed kamienną ścianą, którą gęsto pokrywa czerwony bluszcz. Każda figura ma wyraźnie zaznaczone detale, takie jak pióra na skrzydłach i wyraziste twarze.

Nominacja: Gmina Zagórz
Za projekt: Kompleksowa ochrona dziedzictwa kulturowego na terenie MOF Sanok–Lesko – adaptacja ruin Zespołu Klasztornego Karmelitów Bosych na centrum kultury w Zagórzu

Widoczne z daleka monumentalne ruiny klasztoru w Zagórzu zachęcają do zatrzymania się i odbycia pieszej wycieczki na wzgórze, na którym stoją pozostałości po jednym z nielicznych zachowanych klasztorów warownych w Polsce.

Dzieje klasztoru Ojców Karmelitów Bosych w Zagórzu sięgają 1700 r. Ale już w 1772 r. podczas ostatniej bitwy konfederacji barskiej część budynków uległa zniszczeniu. Obiekt powoli popadał w ruinę. Na szczęście w 2017 r. Gmina Zagórz uzyskała dotację z Funduszy Europejskich na budowę Centrum Kultury Foresterium w miejscu dawnego domu gościnnego. Jednopiętrowy budynek z poddaszem oferuje sporo atrakcji. Zainteresowanie budzi sala wirtualnej rzeczywistości. Po nałożeniu specjalnych okularów przenosimy się za klasztorne mury, by obejrzeć to miejsce w czasach jego świetności. Jest tu też klimatycznie urządzona sala konferencyjna oraz restauracja. Projekt kosztował 8,57 mln zł. Wartość dofinansowania z UE: 4,8 mln zł.

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Nasz wspólny sukces

Marszałek Władysław Ortyl opowiada, jak Podkarpacie zmieniło się przez 20 lat obecności Polski w UE.

czytaj więcej

Jak to było i jak jest

Od 2004 r. do dziś w kolejnych programach regionalnych zrealizowaliśmy 18 tys. projektów! To inwestycje nie tylko w drogi, budynki i sprzęty. Postawiliśmy też na umiejętności i kompetencje ludzi.

czytaj więcej

Fenomen społecznej Dębicy

Jest tu duża oferta dla osób z niepełnosprawnością oraz dla seniorów. Dębica przełamuje społeczne schematy. I pokazuje, że najważniejsze to chcieć.

czytaj więcej

Przejrzyste i efektywne zamówienia

Sprawdź, jakie zasady i przepisy prawa obowiązują Cię podczas dokonywania zakupów w ramach projektu.

czytaj więcej

Pokaż, że robisz to dzięki Unii

Podpisując umowę o dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich, zobowiązujesz się do zrealizowania działań informacyjnych i promocyjnych. To również szansa na budowanie zaufania do Twoich pomysłów.

czytaj więcej

Stwórz z nami mapę atrakcji!

Zapraszamy do tworzenia mapy atrakcji. Obejmie ona wydarzenia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich (10-11 maja), a także pozostałe imprezy związane z obchodami 20-lecia członkostwa Polski w UE.

czytaj więcej

Wyróżnij się!

Komisja Europejska po raz kolejny zaprasza do udziału w konkursie REGIOSTARS 2024. Rywalizować w nim będą najciekawsze projekty zrealizowane ze wsparciem z Funduszy Europejskich.

czytaj więcej

Tak zdecydowaliśmy!

Polska musiała spełnić wiele warunków, aby wstąpić w szereg państw członkowskich.

czytaj więcej
Skip to content