Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Rewitalizacja z pomysłem

17 grudnia 2023 Dobre praktyki

Grupa pięciu młodych dziewcząt bawi się na placu zabaw. Są ubrane w codzienne, wygodne ubrania i wydają się cieszyć wspólną zabawą. W tle widać zieloną trawę i ceglaną ścianę budynku z drewnianymi okiennicami, co nadaje scenie domowy i przyjazny nastrój.

Zwycięzca: Gmina Jawornik Polski
Za projekt: Kompleksowa rewitalizacja obiektów i ich otoczenia w Zespole Pałacowo-Parkowym w Hadlach Szklarskich w celu przywrócenia i nadania im funkcji turystyczno-rekreacyjnych

Gmina Jawornik Polski ożywiła ruinę. Zdegradowany ośrodek w Zespole Pałacowo-Parkowym w Hadlach Szklarskich przekształciła w atrakcyjny kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy.

Rewitalizacja objęła teren dawnego ośrodka wypoczynkowego NSZZ Policjantów. Duża powierzchnia, atrakcyjne położenie i bogata przyroda skłoniły do inwestycji w branżę turystyczną. Dzięki odważnej decyzji władz gminy i wsparciu Funduszy Europejskich od 2022 r. działa tutaj duży kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy. Gmina wybudowała pawilon usługowy z kręgielnią i restauracją, basen, ośrodek z wodnym placem zabaw z jacuzzi i sauną. Jest tu też zadaszone lodowisko, ściana wspinaczkowa i park sensoryczny.

Różnorodna oferta sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. – Wykorzystaliśmy szansę i zrealizowaliśmy projekt, który nie tylko przywrócił dawną funkcję turystyczną obiektów, lecz znacząco ją wzbogacił. Od początku dążyliśmy do optymalizacji kosztów utrzymania, dlatego wprowadziliśmy bogatą ofertę. Zapewniło to 50 osobom stabilne zatrudnienie i dochody – cieszy się Stanisław Petynia, wójt gminy Jawornik Polski. Projekt kosztował 14,12 mln zł, 9,4 mln zł gmina pozyskała z funduszy UE.

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Fundusze Europejskie są atrakcyjne

W ciągu 20 lat uczestnictwa w polityce spójności znacząco uprościliśmy i uatrakcyjniliśmy komunikację w obszarze funduszy unijnych.

czytaj więcej

Mistrzostwa emocji

Konkursy na najlepsze projekty współfinansowane z funduszy UE to skuteczne narzędzie promocji dobrych praktyk. Przyczyniają się do pozytywnego postrzegania wsparcia z Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Efekty są imponujące

8 grudnia podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, doceniliśmy laureatów III edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”.

czytaj więcej
Skip to content