Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Tajemnice przemyskich podziemi

18 grudnia 2023 Dobre praktyki

Pomieszczenie w podziemiach muzeum. Ściany z surowego kamienia. Widoczne ekspozycje muzealne i ekrany na ścianach. Po środku okrągły stów i dwa krzesła.

Nominacja: Gmina Miejska Przemyśl w partnerstwie z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej
Za projekt: Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu

Spacery labiryntem wąskich korytarzy, zbudowanym kilkaset lat temu, cieszą się rosnącym zainteresowaniem. W ten sposób odkryjesz tajemnice przemyskich podziemi.

W Przemyślu pod kamienicami budowano obszerne piwnice. Połączone przejściami utworzyły systemy korytarzy. Władze miasta dostrzegły ich potencjał turystyczny i w marcu 2023 r. w odrestaurowanych wcześniej podziemiach otwarto wystawę „Złoty wiek miasta – jak Przemyśl stał się bogaty, piękny i sławny”. Trasa prowadzi od odnowionych piwnic pod budynkiem urzędu miasta, zabytkowym kolektorem sanitarnym, a kończy się w piwnicach Muzeum Historii Miasta Przemyśla. W środku instalacje multimedialne „opowiadają” o historii miasta. Zwiedzanie ułatwia audioprzewodnik. Wartość projektu wyniosła 14,9 mln zł, w tym dofinansowanie z UE – 8,7 mln zł.

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Fundusze Europejskie są atrakcyjne

W ciągu 20 lat uczestnictwa w polityce spójności znacząco uprościliśmy i uatrakcyjniliśmy komunikację w obszarze funduszy unijnych.

czytaj więcej

Mistrzostwa emocji

Konkursy na najlepsze projekty współfinansowane z funduszy UE to skuteczne narzędzie promocji dobrych praktyk. Przyczyniają się do pozytywnego postrzegania wsparcia z Unii Europejskiej.

czytaj więcej

Efekty są imponujące

8 grudnia podczas uroczystej gali, która odbyła się w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, doceniliśmy laureatów III edycji konkursu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”.

czytaj więcej
Skip to content