Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Tajemnice przemyskich podziemi

18 grudnia 2023 Dobre praktyki

Pomieszczenie w podziemiach muzeum. Ściany z surowego kamienia. Widoczne ekspozycje muzealne i ekrany na ścianach. Po środku okrągły stów i dwa krzesła.

Nominacja: Gmina Miejska Przemyśl w partnerstwie z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej
Za projekt: Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu

Spacery labiryntem wąskich korytarzy, zbudowanym kilkaset lat temu, cieszą się rosnącym zainteresowaniem. W ten sposób odkryjesz tajemnice przemyskich podziemi.

W Przemyślu pod kamienicami budowano obszerne piwnice. Połączone przejściami utworzyły systemy korytarzy. Władze miasta dostrzegły ich potencjał turystyczny i w marcu 2023 r. w odrestaurowanych wcześniej podziemiach otwarto wystawę „Złoty wiek miasta – jak Przemyśl stał się bogaty, piękny i sławny”. Trasa prowadzi od odnowionych piwnic pod budynkiem urzędu miasta, zabytkowym kolektorem sanitarnym, a kończy się w piwnicach Muzeum Historii Miasta Przemyśla. W środku instalacje multimedialne „opowiadają” o historii miasta. Zwiedzanie ułatwia audioprzewodnik. Wartość projektu wyniosła 14,9 mln zł, w tym dofinansowanie z UE – 8,7 mln zł.

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Nasz wspólny sukces

Marszałek Władysław Ortyl opowiada, jak Podkarpacie zmieniło się przez 20 lat obecności Polski w UE.

czytaj więcej

Jak to było i jak jest

Od 2004 r. do dziś w kolejnych programach regionalnych zrealizowaliśmy 18 tys. projektów! To inwestycje nie tylko w drogi, budynki i sprzęty. Postawiliśmy też na umiejętności i kompetencje ludzi.

czytaj więcej

Fenomen społecznej Dębicy

Jest tu duża oferta dla osób z niepełnosprawnością oraz dla seniorów. Dębica przełamuje społeczne schematy. I pokazuje, że najważniejsze to chcieć.

czytaj więcej

Przejrzyste i efektywne zamówienia

Sprawdź, jakie zasady i przepisy prawa obowiązują Cię podczas dokonywania zakupów w ramach projektu.

czytaj więcej

Pokaż, że robisz to dzięki Unii

Podpisując umowę o dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich, zobowiązujesz się do zrealizowania działań informacyjnych i promocyjnych. To również szansa na budowanie zaufania do Twoich pomysłów.

czytaj więcej

Stwórz z nami mapę atrakcji!

Zapraszamy do tworzenia mapy atrakcji. Obejmie ona wydarzenia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich (10-11 maja), a także pozostałe imprezy związane z obchodami 20-lecia członkostwa Polski w UE.

czytaj więcej

Wyróżnij się!

Komisja Europejska po raz kolejny zaprasza do udziału w konkursie REGIOSTARS 2024. Rywalizować w nim będą najciekawsze projekty zrealizowane ze wsparciem z Funduszy Europejskich.

czytaj więcej

Tak zdecydowaliśmy!

Polska musiała spełnić wiele warunków, aby wstąpić w szereg państw członkowskich.

czytaj więcej
Skip to content