Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Bieszczady bez barier

11 maja 2020 Aktualności

Zdjęcie przedstawia wnętrze sali podczas obrad konferencji „Fundusze udostępniają Bieszczady”, która odbyła się w Stanicy Chreptiów w Lutowiskach. Przemawia Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej.Bartłomiej Kosiński/MFiPR

Możliwości, jakie stwarza Program Dostępność Plus, oraz rozwiązania ułatwiające osobom niepełnosprawnym dostęp do infrastruktury i zasobów przyrodniczych w rejonie bieszczadzkim były tematem konferencji „Fundusze udostępniają Bieszczady”. Na miejsce dwudniowego spotkania wybrano Stanicę Kresową Chreptiów w Lutowiskach.

Celem Programu Dostępność Plus jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Koncentruje się on na dostosowaniu przestrzeni publicznej, architektury, transportu i produktów do wymagań wszystkich obywateli. – Program ten został stworzony po to, by odpowiedzieć na szczególne potrzeby osób z niepełnosprawnościami, ale również seniorów. Chcemy likwidować bariery, przede wszystkim architektoniczne, po to, by osobom o szczególnych potrzebach żyło się lepiej i żeby w pełni mogły korzystać z tego, co jest dla nich przeznaczone – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej. Na łamanie różnych barier do 2025 r. ma zostać przekazanych ponad 23 mld zł.

Podczas konferencji zaprezentowano również innowacyjne rozwiązania, takie jak kurs asystenta turystycznego osób niepełnosprawnych, aplikacja „Ratunek”, projekt „Dostępna Szkoła”, polegający na kreowaniu przyjaznej przestrzeni edukacyjnej uwzględniającej potrzeby uczniów oraz otoczenia. W ramach warsztatów praktycznych drugiego dnia GOPR-owcy na szlak poprowadzili grupę osób niewidomych i słabowidzących.

Zdjęcie przedstawia GOPR-owca prowadzącego zimą na szlak grupę osób niewidomych i słabowidzących

GOPR-owcy prowadzą na szlak grupę osób niewidomych i słabowidzących. Fot. Bartłomiej Kosiński/MFiPR

W konferencji uczestniczyli marszałek Władysław Ortyl, wicewojewoda Jolanta Sawicka, prezes zarządu głównego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Witold Tomaka, pełnomocnik zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego ds. Dostępności Benedykt Wojcieszak oraz przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.

 

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Nasz wspólny sukces

Marszałek Władysław Ortyl opowiada, jak Podkarpacie zmieniło się przez 20 lat obecności Polski w UE.

czytaj więcej

Jak to było i jak jest

Od 2004 r. do dziś w kolejnych programach regionalnych zrealizowaliśmy 18 tys. projektów! To inwestycje nie tylko w drogi, budynki i sprzęty. Postawiliśmy też na umiejętności i kompetencje ludzi.

czytaj więcej

Fenomen społecznej Dębicy

Jest tu duża oferta dla osób z niepełnosprawnością oraz dla seniorów. Dębica przełamuje społeczne schematy. I pokazuje, że najważniejsze to chcieć.

czytaj więcej

Przejrzyste i efektywne zamówienia

Sprawdź, jakie zasady i przepisy prawa obowiązują Cię podczas dokonywania zakupów w ramach projektu.

czytaj więcej

Pokaż, że robisz to dzięki Unii

Podpisując umowę o dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich, zobowiązujesz się do zrealizowania działań informacyjnych i promocyjnych. To również szansa na budowanie zaufania do Twoich pomysłów.

czytaj więcej

Stwórz z nami mapę atrakcji!

Zapraszamy do tworzenia mapy atrakcji. Obejmie ona wydarzenia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich (10-11 maja), a także pozostałe imprezy związane z obchodami 20-lecia członkostwa Polski w UE.

czytaj więcej

Wyróżnij się!

Komisja Europejska po raz kolejny zaprasza do udziału w konkursie REGIOSTARS 2024. Rywalizować w nim będą najciekawsze projekty zrealizowane ze wsparciem z Funduszy Europejskich.

czytaj więcej

Tak zdecydowaliśmy!

Polska musiała spełnić wiele warunków, aby wstąpić w szereg państw członkowskich.

czytaj więcej
Skip to content