Magazyn informacyjny
o Funduszach Europejskich dla Podkarpacia

Oddech życia

18 grudnia 2023 Dobre praktyki

Str. 27 Pracownica laboratorium medycznego w białym fartuchu i niebieskich rękawiczkach obsługuje sprzęt laboratoryjny. Kobieta skupia się na analizowaniu próbek, które umieszcza w urządzeniu. Otoczenie jest czyste i profesjonalne, z przyrządami laboratoryjnymi wokół stanowiska pracy.

Zwycięzca: Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie
Za projekt: Profilaktyka, diagnostyka i kompleksowe leczenie chorób układu oddechowego z chirurgicznym i chemicznym leczeniem nowotworów klatki piersiowej na oddziałach klinicznych oraz rehabilitacją

W wyniku realizacji projektu zmodernizowano Podkarpackie Centrum Chorób Płuc (PCChP) w Rzeszowie, które skutecznie diagnozuje i leczy choroby płuc.

– Choroby płuc są obecnie szóstą przyczyną zgonów na świecie. Z roku na rok wzrasta też liczba osób hospitalizowanych z diagnozą niewydolności oddechowej. W Polsce rak płuca jest najczęstszą przyczyną śmierci z powodu nowotworu – mówi dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Fryderyka Chopina, którego częścią jest PCChP.

Pandemia COVID-19 przyniosła nowe wyzwania dla szpitala zajmującego się leczeniem chorób układu oddechowego. W odpowiedzi na te problemy Komisja Europejska zgodziła się na sfinansowanie w projekcie dodatkowo inwestycji poprawiających leczenie tzw. „ozdrowieńców”. Dzięki temu zakłady Patomorfologii i Diagnostyki Laboratoryjnej należą do najlepszych tego typu ośrodków w Polsce. Zdiagnozowani pacjenci w razie konieczności będą trafiali na nowe oddziały szpitalne (dwuosobowe klimatyzowane sale), a po zabiegach lub w ciężkim przebiegu chorób – na oddział rehabilitacji. Do nowego obiektu przeniosły się kliniki: Pulmonologii i Chemioterapii, a także Gruźlicy i Chorób Płuc z Obturacyjnym Bezdechem Sennym. Wartość projektu to 98,93 mln zł, w tym 77,86 mln zł stanowiło dofinansowanie z UE.

 

Sprawdź co w najnowszym wydaniu

Pobierz wersję PDF

Nasz wspólny sukces

Marszałek Władysław Ortyl opowiada, jak Podkarpacie zmieniło się przez 20 lat obecności Polski w UE.

czytaj więcej

Jak to było i jak jest

Od 2004 r. do dziś w kolejnych programach regionalnych zrealizowaliśmy 20 tys. projektów! To inwestycje nie tylko w drogi, budynki i sprzęty. Postawiliśmy też na umiejętności i kompetencje ludzi.

czytaj więcej

Fenomen społecznej Dębicy

Jest tu duża oferta dla osób z niepełnosprawnością oraz dla seniorów. Dębica przełamuje społeczne schematy. I pokazuje, że najważniejsze to chcieć.

czytaj więcej

Przejrzyste i efektywne zamówienia

Sprawdź, jakie zasady i przepisy prawa obowiązują Cię podczas dokonywania zakupów w ramach projektu.

czytaj więcej

Pokaż, że robisz to dzięki Unii

Podpisując umowę o dofinansowanie projektu z Funduszy Europejskich, zobowiązujesz się do zrealizowania działań informacyjnych i promocyjnych. To również szansa na budowanie zaufania do Twoich pomysłów.

czytaj więcej

Stwórz z nami mapę atrakcji!

Zapraszamy do tworzenia mapy atrakcji. Obejmie ona wydarzenia w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich (10-11 maja), a także pozostałe imprezy związane z obchodami 20-lecia członkostwa Polski w UE.

czytaj więcej

Wyróżnij się!

Komisja Europejska po raz kolejny zaprasza do udziału w konkursie REGIOSTARS 2024. Rywalizować w nim będą najciekawsze projekty zrealizowane ze wsparciem z Funduszy Europejskich.

czytaj więcej

Referendum

Polska musiała spełnić wiele warunków, aby wstąpić w szereg państw członkowskich.

czytaj więcej
Skip to content